viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 
 
 

90 gadi kopš pirmās Saeimas sanākšanas


Inta Šaboha,
LV portāls

09.11.2012

»
«
1
2
3
4
Palielināt | Samazināt
 
Ieteikt:   +0
-0 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +0 -0

Līdzās ikgadējiem novembra svētkiem, Latvijas Republikas proklamēšanas dienai un Lāčplēša dienai, 90.gadadienu šogad atzīmē valsts varas struktūras – vēlēšanu sistēma un tās rezultātu atspoguļojums – Saeima, Valsts prezidenta institūcija, kā arī Latvijas Republikas pamatlikums - Satversme.

1922.gada 7.novembris bija zīmīga diena Latvijā – šajā dienā uz pirmo sēdi sanāca pirmā Latvijas Saeima, kura turpināja Satversmes sapulces iesākto darbu likumdošanas jomā.

Par godu šai zīmīgajai gadadienai Saeimā tika rīkota konference "Parlamentārisms Latvijā: vēstures mācības un nākotnes perspektīvas", kurā Latvijas un ārvalstu eksperti diskutēja par parlamentārisma attīstību Latvijā 90 gadu ilgā posmā.

Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa konferencē sacīja: "Saeimas sesijas pirmo sēdi atklāja Satversmes sapulces prezidents Jānis Čakste, sakot šādus vārdus: "Mēs cerēsim visi un būsim pārliecībā, ka šī jaunā Satversme mums palīdzēs galīgi nodibināt Latvijā likumību un taisnību un līdz ar to tautas labklājību un kārtību. Lai šī jaunā valsts Satversme padara Latviju laimīgu un stipru!" Šajā svinīgajā vēlējumā, manuprāt, ir ietverts tautas un valsts visaugstākais mērķis, un arī šodien šie vārdi skan tikpat aktuāli un svarīgi kā pirms 90 gadiem."

Pirmā Saeima

Pirmās Saeimas vēlēšanas notika 1922.gada 7. un 8.oktobrī, un tajās piedalījās 82,2 procenti jeb 800 840 pilsoņi. Saeimu ievēlēja vispārējās, vienlīdzīgās, tiešās, aizklātās un proporcionālās vēlēšanās uz trim gadiem. Līdz ar pirmās Saeimas sanākšanu 1922.gada 7.novembrī beidzās pirmā Latvijas tautas ievēlētā likumdevēja Satversmes sapulces pilnvaras.

Pirmajām Saeimas vēlēšanām tika iesniegti 88 deputātu kandidātu saraksti, no kuriem 46 ieguva mandātus. No 100 pirmās Saeimas deputātiem 84 bija latvieši. Kā konferencē klāstīja Rīgas Stradiņa universitātes docents Valters Ščerbinskis, pārējie bija seši vācieši, trīs krievi, seši ebreji un viens polis.

"1922.gada 7.novembrī uz pirmo sēdi sanāca pirmā Latvijas Saeima."

Pirmās Saeimas priekšsēdētājs bija Fridrihs Vesmanis un no 1925.gada 20.marta līdz pirmās Saeimas pilnvaru beigām – Pauls Kalniņš. Saeimā tika izveidotas 20 patstāvīgās komisijas. Pirmā parlamenta sasaukuma laikā notika 214 Saeimas sēdes, kurās apsprieda 343 likumprojektus.

Savas darbības laikā līdz 1925.gada 2.novembrim pirmā Saeima pieņēma vairākus būtiskus likumus – par Ministru kabineta iekārtu, par biedrībām, savienībām un politiskajām organizācijām, likumu par sapulcēm – un ievēlēja pirmo Latvijas Republikas prezidentu Jāni Čaksti.

[PDF] V.Ščerbinskis: Latvijas etniskās minoritātes un to pārstāvniecība starpkaru perioda Saeimā

Šodienas Saeima

Līdz 1934.gadam Latvijā pastāvēja četras Saeimas, pēc tam valsts apvērsuma un tam sekojošā politiskā režīma maiņas rezultātā Saeimas darbība tika apturēta uz 59 gadiem, līdz pēc 1991.gadā panāktās valsts neatkarības atjaunošanas 1993.gadā Latvijas tauta ievēlēja piekto Saeimu.

Šobrīd Saeimas namā strādā jau 11.Saeima, kas savu darbību sāka 2011.gada 17.oktobrī pēc valstī notikušām pirmajām ārkārtas Saeimas vēlēšanām. 11.Saeima ir ievēlēta uz četriem gadiem, un, tāpat kā pirmā Saeima, tā sastāv no 100 tautas priekšstāvjiem. Saeimas darbības principi ir noteikti Latvijas Republikas Satversmē un Saeimas kārtības rullī.

"Šobrīd Saeimas namā strādā jau 11.Saeima."

Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes Politikas zinātnes nodaļas docents Ivars Ijabs parlamenta 90.jubilejas konferencē klāstīja, ka Latvijā ir ļoti spēcīgs parlaments, ko apliecina 2009.gadā veiktais Oksfordas universitātes pētījums par 158 valstu parlamentiem. Pētījumā tika salīdzināti tādi parametri kā ietekme uz izpildvaru, institucionālā autonomija, specifiskās kompetences un institucionālās spējas. Parlamenta loma attiecīgo valstu politiskajās sistēmās tika mērīta skalā no 0 līdz 1 punktam, un atklājās, ka "visaugstākais rādījums, kad parlaments varētu tikt uzskatīts institucionāli par visspēcīgāko, ir Vācijas bundestāgam, sasniedzot 0,84 punktu novērtējumu. Latvijas parlaments ir ļoti netālu no tā – vērtējums ir 0,78 punkti. Zem mums ir tādi parlamenti kā ASV Kongress, kam, ja nemaldos, ir 0,61 punkts, un Krievijas Valsts dome, kurai ir 0,44 punkti". Tas ļauj izdarīt secinājumu, ka Latvijas gadījumā varam runāt par institucionāli ļoti spēcīgu parlamentu.

"Latvijas Saeima nešaubīgi institucionāli mūsdienu pasaules parlamentu kontekstā izskatās ļoti spēcīga, kas, protams, no vienas puses, uzliek ļoti lielu atbildību, no otras puses, ir jārēķinās ar to, ka tieši tādēļ arī Saeima ļoti bieži tiek vainota visās tajās ne tik jaukajās parādībās, kādas mēs varam vērot mūsu valstī. Vienlīdz tas, protams, ir saistīts ar jautājumu par sabiedrības uzticēšanos savai valsts varai, kas Latvijā ir izteikti zema," norādīja I.Ijabs.

[PDF] I.Ījabs. Atpakaļ Eiropā: parlamentārisms Latvijā pēc neatkarības atjaunošanas

 
© "LV portāla" saturu aizsargā autortiesības.
Izlasi par iespējām to izmantot!
 
ATSLĒGVĀRDI:   'politika  'Satversme  'vēlēšanas  

  Ieteikt:  +0
-0

 
KOMENTĀRI (0)
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
 
 

PIEDALIES!


Tieslietu ministrija aicina līdzdarboties aptaujā par pašvaldību saistošo noteikumu pieejamību!

 VISVAIRĀK LASĪTIE

TEMATISKIE RAKSTI

 
 
 

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole diaspora mediācija izglītības_saturs Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interneta_pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika politika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība SAB sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti