Tiesa piedzīs uzturlīdzekļus vismaz minimālajā apmērā

J
jautā:
30. oktobrī, 2015
Aigars

Labdien! Vēlos uzzināt, cik lielus uzturlīdzekļus tiesa var likt maksāt triju bērnu tēvam, kuram nav oficiālu ienākumu?

A
atbild:
30. oktobrī, 2015
Edīte Brikmane
LV portāls

Civillikuma 179.panta piektā daļa paredz, ka valstī noteiktais minimālais uzturlīdzekļu apmērs ir jānodrošina jebkurā gadījumā neatkarīgi no spējas uzturēt bērnu un mantas stāvokļa.

Minimālais uzturlīdzekļu apmērs ir noteikts Ministru kabineta noteikumos Nr.37  "Noteikumi par minimālo uzturlīdzekļu apmēru bērnam", ņemot vērā valstī noteikto minimālo mēneša algu un bērna vecumu. Tā kā no 2015.gada 1.janvāra Latvijā noteiktā minimālā mēneša darba alga ir 360 eiro, minimālais uzturlīdzekļu apmērs ir šāds:

  • 25% apmērā no valstī noteiktās minimālās mēnešalgas katram bērnam no viņa dzimšanas līdz 7 gadu vecumam (90 eiro mēnesī);
  • 30% apmērā no valstī noteiktās minimālās mēnešalgas katram bērnam no 7 gadu vecuma līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai (108 eiro mēnesī).

Attiecīgi, pieaugot minimālajai darba algai 2016.gadā, pieaugs arī obligāti nodrošināmo uzturlīdzekļu apmērs.

Neviens normatīvais akts neparedz atvieglot pienākumu nodrošināt sava bērna pamatvajadzības un aprūpi, ja ir piemeklējušas dzīves grūtības vai bezdarbs. Līdz ar to tiesa nevar piedzīt uzturlīdzekļus mazākā apmērā par Ministru kabineta noteikto.