Ir jāizpēta apsaimniekotāja tāme

J
jautā:
24. oktobrī, 2011
Irēna Bleiva

Vai apsaimniekotājs ir tiesīgs vienpersoniski noteikt maksu par dzīvojamās mājas pārvaldīšanu un apsaimniekošanu?

A
atbild:
07. novembrī, 2011
Latvijas Dzīvokļu īpašnieku savienība
Irisa Simanoviča, eksperte

Pirmkārt, ir jāskatās, kāds ir noslēgtais līgums. Otrkārt, apsaimniekotājs maksu nevis nosaka, bet aprēķina. Ja apsaimniekotājs ir mājas īpašnieks, viņš apsaimniekošanas maksu var aprēķināt pēc saviem ieskatiem. Ja apsaimniekotājs nav mājas īpašnieks, tad tas sagatavo maksas piedāvājumu, iesniedz to dzīvokļa vai mājas īpašniekam.

Ja māja atrodas valsts vai pašvaldības valdījumā, tad apsaimniekošanas maksas aprēķina projekts jāiesniedz līdz 15.oktobrim un dzīvokļu īpašniekiem līdz 1.decembrim ir tiesības izteikt savus iebildumus. Ja viņi savus iebildumus neizsaka, apsaimniekotāja sagatavoto tāmi neapstrīd, tad no 1.janvāra tā stājas spēkā.

Taču arī tad, ja tāme ir stājusies spēkā, dzīvokļu īpašniekiem vienmēr ir tiesības sanākt kopā un (saskaņā ar biedrības statūtiem valdei vai kopsapulcei) nolemt pieprasīt tāmes izmaiņas. Taču vienlaikus ir jāapzinās, ka par šīs tāmes izmaiņu ietekmi arī atbildība būs jāuzņemas pašiem. Piemēram, apsaimniekotājs ir plānojis nomainīt aukstā ūdens stāvvadu, bet dzīvokļu īpašnieki tam pateikuši „nē”. Mājā notiek avārija, applūst pagrabs un dzīvokļi. Tad atbildība par šīm sekām nav jānes apsaimniekotājam, bet gan dzīvokļu īpašnieku kopumam, kas nobalsoja, ka šādi darbi nav vajadzīgi.

Ja mājā nav nodibināta dzīvokļu īpašnieku kopība, bet katrs iedzīvotājs par apsaimniekošanu slēdz atsevišķu līgumu, tad apsaimniekotājs ir tā dēvētā namu pārvalde un situācija ir līdzīga. No 15.oktobra katrs interesents – dzīvokļa īpašnieks – var doties uz namu pārvaldi un pieprasīt nākamā gada apsaimniekošanas tāmi. Turklāt īpašniekiem ir ļoti noderīgi zināt, ka tāmei ir divas formas, ko izmanto Rīgā.

Viena ir saīsinātā, kas, vadoties no MK noteikumiem Nr.1014 "Kārtība, kādā aprēķināma maksa par dzīvojamās mājas pārvaldīšanu un apsaimniekošanu", ir tikai sākotnējā daļa; ir vēl pilnā forma, kur šīs tāmes četri pielikumi ir atšifrēti pa darbu veidiem, izpildes termiņiem, regularitāti utt. Šīs tāmes ir jāizsniedz dzīvokļu īpašniekiem pēc viņu pieprasījuma.
Dzīvokļu īpašniekiem ļoti vērtīgi ir arī pajautāt finanšu atskaiti par iepriekšējā gadā izlietotajiem līdzekļiem. To apsaimniekotājam katru gadu līdz 1.aprīlim ir jāsagatavo par iepriekšējo gadu.

Ja dzīvokļa īpašnieku ieraudzītie aprēķini neapmierina, tad viņam neatliek nekas cits, kā doties pie kaimiņiem, izstāstīt neapmierinātības iemeslu, aicināt sasaukt dzīvokļu īpašnieku kopsapulci un nolemt, kas tāmē ir maināms. Bet tad nevar vienkārši pateikt, ka kaut kas nepatīk, ir jāliek priekšā citi, pašu izstrādātie aprēķini. Apstrīdējumam ir jābūt pamatotam.

Papildu informācijai LV portāla atbildes uz līdzīgiem jautājumiem:
Daudzdzīvokļu namā visi īpašnieki vienlīdzīgi
Jautājiet biedrības valdes priekšsēdētājam