TĒMA: Satiksme

Sods par transportlīdzekļa vadīšanu bez vadīšanas tiesībām

J
jautā:
08. maijā, 2015
Juris

Labdien! Sakiet, lūdzu, kāds ir sods, ja vadītājam ir liegums vadīt transporta līdzekli, bet viņš brauc?

A
atbild:
14. maijā, 2015
Mudīte Luksa
speciāli LV portālam

Ja darbojas tiesību liegums, tad transportlīdzekļa vadītājam ir aizliegts izmantot autovadītāja apliecību un tā ir aizturama līdz laikam, kad Valsts policijas amatpersona vai procesa virzītājs krimināllietā pieņem attiecīgo lēmumu.

Pārsvarā autovadītāju tiesību izmantošanas aizliegums darbojas līdz jaunas apliecības saņemšanai, līdz naudassoda apmaksai vai līdz veselības pārbaudes iziešanai. Gadījumos kad tiesību liegums ir punktu uzskaites sistēmas dēļ, tas visbiežāk ilgst vienu gadu. Transportlīdzekļu vadītāju valsts reģistrā, kā arī traktortehnikas un tās vadītāju informatīvajā sistēmā izdara attiecīgu ierakstu par transportlīdzekļu vadīšanas tiesību izmantošanas aizliegumu. Ministru kabineta noteiktajā kārtībā ziņas par nederīgām vadītāja apliecībām iekļauj nederīgo dokumentu reģistrā.

Savukārt gadījumos, ja automašīnas vadītājs pārkāpj un izmanto nederīgu dokumentu, viņa transportlīdzekļa vadītāja apliecību aiztur.

Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 149.4 pants: „/../ Par transportlīdzekļa vadīšanu, ja nav atbilstošas kategorijas transportlīdzekļu vadīšanas tiesību, nav iegūtas profesionālo vadītāju tiesības vai transportlīdzekļa vadītājs vada transportlīdzekli, kas neatbilst vadītāja apliecībā norādītajam ierobežojuma kodam, —

uzliek naudas sodu transportlīdzekļa vadītājam no četrdesmit līdz divsimt astoņdesmit eiro.

Par transportlīdzekļa vadīšanu, ja:

1) nav transportlīdzekļu vadīšanas tiesību (transportlīdzekļu vadīšanas tiesības noteiktā kārtībā nav iegūtas vai ir atņemtas);

2) ir spēkā transportlīdzekļu vadīšanas tiesību izmantošanas aizliegums, kas piemērots pārkāpumu uzskaites punktu sistēmas ietvaros, —

uzliek naudas sodu transportlīdzekļa vadītājam no divsimt astoņdesmit līdz četrsimt trīsdesmit eiro.

Par transportlīdzekļa vadīšanu, ja ir spēkā transportlīdzekļu vadīšanas tiesību izmantošanas aizliegums, izņemot gadījumu, kad izmantošanas aizliegums piemērots pārkāpumu uzskaites punktu sistēmas ietvaros,—

uzliek naudas sodu transportlīdzekļa vadītājam četrdesmit eiro apmērā.”