TĒMA: Drošība

Prokurora pilnvaras noteiktas Prokuratūras likumā

J
jautā:
04. jūlijā, 2014
Zintis Ziediņš

Labdien! Lūdzu sniegt informāciju, kāda satura jautājumu izskatīšana ietilpst Prokuratūras Personu un valsts tiesību aizsardzības departamenta kompetencē? Vai, ja valsts iestāde un pašvaldība aizskar manas īpašumtiesības, man ir tiesības vērsties prokuratūrā par minēto subjektu darbības tiesiskuma pārbaudi?

A
atbild:
07. jūlijā, 2014
Latvijas Republikas prokuratūra
Aiga Eiduka, preses sekretāre

Ģenerālprokuratūras Personu un valsts tiesību aizsardzības departamenta prokuroru kompetencē ietilpst Prokuratūras likumā noteiktās prokurora pilnvaras.

Likuma 16.pants. Personu un valsts tiesību un likumīgo interešu aizsardzība

(1) Prokurors, saņēmis informāciju par likuma pārkāpumu, likumā noteiktajā kārtībā izdara pārbaudi, ja:

1) informācijā ir ziņas par noziegumu;

2) ir pārkāptas ierobežoti rīcībspējīgo, invalīdu, nepilngadīgo, ieslodzīto vai citu tādu personu tiesības un likumīgās intereses, kurām ir ierobežotas iespējas aizstāvēt savas tiesības.

(2) Prokuroram ir pienākums veikt nepieciešamos pasākumus personu un valsts tiesību un likumīgo interešu aizsardzībai, ja:

1) ģenerālprokurors vai virsprokurori atzīst šādas pārbaudes nepieciešamību;

2) faktus par likuma pārkāpumu uzdod pārbaudīt Valsts prezidents, Saeima vai Ministru kabinets;

3) tas noteikts citos likumos.

(3) Prokurors izdara pārbaudi arī tad, ja ir saņemts iesniegums no personas par tās tiesību vai likumīgo interešu pārkāpumu, turklāt šis iesniegums jau ir izskatīts kompetentā valsts institūcijā un ir saņemts tās atteikums novērst iesniegumā minēto likuma pārkāpumu vai likumā noteiktajā termiņā vispār nav sniegta atbilde. Šāds iesniegums ir iesniedzams prokuratūrai rakstveidā, un tajā jānorāda:

1) fiziskajai personai — iesniedzēja vārds, uzvārds un dzīvesvieta, bet juridiskajai personai — tās nosaukums un atrašanās vieta;

2) ziņas par iesnieguma iepriekšējās izskatīšanas rezultātiem;

3) ziņas par pārkāpuma būtību;

4) iesniegšanas datums.

(4) Uz iesnieguma jābūt iesniedzēja parakstam, un iesniegumam jāpievieno citu institūciju sniegtās atbildes vai citi ar tā saturu saistītie dokumenti vai to noraksti.