Brīvas dienas sakarā ar ģimenes locekļa nāvi jāprasa rakstveidā

J
jautā:
22. aprīlī, 2024
Sarmīte

Labdien! Vai darba devējs var piešķirt mazāk brīvdienu, nekā ir paredzēts darba likumā? Nomiris tēvs, bet darba devējs dod vienu brīvdienu.

A
atbild:
24. aprīlī, 2024
Zaida Kalniņa
LV portāls

Darba likuma 74. panta pirmā daļa noteic, ka darba devējam ir pienākums izmaksāt šā panta trešajā daļā noteikto atlīdzību, ja darbinieks neveic darbu attaisnojošu iemeslu dēļ, īpaši gadījumos, kad darbinieks ne ilgāk kā divas darba dienas neveic darbu sakarā ar laulātā, vecāku, bērna vai cita tuva ģimenes locekļa nāvi.

Tātad piešķiramo brīvo dienu skaits ir darba devējam likumā noteikts pienākums, nevis izvēle.

Lai likumā noteiktās tiesības izmantotu un saņemtu brīvās dienas, darbiniekam ir nevis tikai mutiski jālūdz, bet jāvēršas pie darba devēja ar rakstveida iesniegumu, lūdzot piešķirt divas apmaksātas brīvdienas, pamatojoties uz Darba likuma 74. panta pirmo daļu. Rakstveida iesniegumu ieteicams iesniegt uzņēmuma birojā un lūgt to reģistrēt.