Atvieglojumi cilvēkam ar 2. grupas invaliditāti

J
jautā:
22. aprīlī, 2024
Aigars

Kādi atvieglojumi pienākas cilvēkiem ar 2. grupas invaliditāti?

A
atbild:
23. aprīlī, 2024
Lidija Dārziņa
LV portāls

Cilvēkiem ar II grupas invaliditāti pienākas atvieglojumi maksājumiem par veselības aprūpes pakalpojumiem, sabiedriskā transporta izmantošanai, nodokļu un nodevu maksājumiem:

  • atbrīvojums no pacienta līdzmaksājuma (par medicīnisko rehabilitāciju, plānveida operācijām, laboratoriskiem un diagnosticējošiem izmeklējumiem);
  • bezmaksas starppilsētu sabiedriskais transports – tiesības bez maksas izmantot sabiedrisko transportlīdzekli, kas pārvadā pasažierus pilsētas nozīmes un reģionālās nozīmes maršrutā;
  • atbrīvojums no transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa par vienu īpašumā esošu transportlīdzekli;
  • iespēja dzēst studiju un studējošā kredītu, ja pēc kredīta izmaksas uzsākšanas persona ieguvusi II invaliditātes grupu (detalizētāka informācija par nosacījumiem – Valsts izglītības attīstības aģentūrā);
  • par 40% samazināta civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas (OCTA) prēmijas maksa;
  • biļešu ieejas maksas samazinājums vai atbrīvojums valsts un pašvaldību muzejos;
  • dažādu valsts nodevu atvieglojumi, kā arī samazināts to apmērs (par naturalizācijas iesniegumu, informāciju no Fizisko personu reģistra, personu apliecinošu dokumentu izsniegšanu, notariālām darbībām (dokumentiem krimināllietās);
  • neapliekamais minimums iedzīvotāju ienākuma nodoklim pensijai ir 500 eiro mēnesī. Nodokļa papildu atvieglojums – 154 eiro mēnesī.

Plašāk par atbalsta pasākumiem var izlasīt Labklājības ministrijas tīmekļvietnē šeit.

Papildus valsts noteiktajiem atvieglojumiem arī pašvaldības saviem iedzīvotājiem var paredzēt atvieglojumus, pieņemot par tiem saistošos noteikumus, piemēram, samazināt nodokli par nekustamo īpašumu. Cilvēkiem ar invaliditāti ir labvēlīgāki nosacījumi sociālās palīdzības saņemšanai.