Lasīšanai: 1 minūte

Fiziskās personas atbildība juridiskās personas lietā

J
jautā:
19. aprīlī, 2024
Armands

Vai SIA īpašniekiem/valdes locekļiem jāuzņemas personīga atbildība, ja uzņēmumā tika veiktas kriminālas darbības?

A
atbild:
30. aprīlī, 2024

Krimināllikuma 12. pants noteic, ka par noziedzīgu nodarījumu, ko privāto tiesību juridiskās personas interesēs, šīs personas labā vai tās nepienācīgas pārraudzības vai kontroles dēļ izdarījusi fiziskā persona, attiecīgā fiziskā persona saucama pie kriminālatbildības, bet juridiskajai personai var piemērot šajā likumā paredzētos piespiedu ietekmēšanas līdzekļus.

Tātad no minētā panta jēgas izriet, ka fiziskā persona pie kriminālatbildības saucama tikai tad, ja noziedzīgais nodarījums izdarīts juridiskās personas interesēs, šīs personas labā vai tās nepienācīgas pārraudzības vai kontroles dēļ, par ko atbildīga juridiskās personas amatpersona. Par noziedzīgajiem nodarījumiem, kas juridiskajā personā izdarīti nesaistīti ar juridiskās personas interesēm, tās valdes locekļi/īpašnieki pie kriminālatbildības nebūs saucami.