E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 3206
Lasīšanai: 5 minūtes

Iespēja izciest sodu brīvībā ir palaista garām

Publicēts pirms 10 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
16. novembrī, 2013
Signe Liepiņa

Labdien! Man ir radies jautājums par pirmstermiņa atbrīvošanu ieslodzītajiem. Paziņa minēja, ka ar 2014.gadu iespējams būs grozījumi Krimināllikumā, kas paredz ātrāku atbrīvošanu tiem, kas pirmo reizi ir nokļuvuši aiz restēm. Konkrētajā gadījumā persona neapmeklēja probāciju un nonāca aiz restēm par 125.panta 1.daļu uz 2,5 gadiem. Internetā nekādu informāciju neatrodu par iespējamo pirmstermiņa atbrīvošanu. Vai tiešām tiks veikti grozījumi vai tās ir tikai baumas?

A
atbild:
21. novembrī, 2013
Mudīte Luksa
speciāli LV portālam

Pašlaik Krimināllikumā netiek gatavoti grozījumi, kas paredzētu šādu pirmstermiņa atbrīvošanu. Jūsu minētā persona, neizpildot probācijas procesu, nav izmantojusi iespēju sodu izciest brīvībā.

Krimināllikuma 61.pants „Nosacīta pirmstermiņa atbrīvošana no soda” nosaka:

„(1) Personu, kas notiesāta ar brīvības atņemšanu, izņemot īslaicīgu brīvības atņemšanu, var nosacīti pirms termiņa atbrīvot no pamatsoda izciešanas, ja ir pamats uzskatīt, ka tā pēc atbrīvošanas spēs iekļauties sabiedrībā, neizdarot noziedzīgu nodarījumu.

(2) Ņemot vērā notiesātā personību un uzvedību soda izciešanas laikā, nosacītu pirmstermiņa atbrīvošanu no soda var noteikt, ja:

1) notiesātais ir sasniedzis noteiktu resocializācijas rezultātu;

2) notiesātais atbilstoši iespējām ir labprātīgi atlīdzinājis ar noziedzīgo nodarījumu radīto kaitējumu;

3) notiesātajam pēc atbrīvošanas ir iespējas tiesiskā ceļā iegūt eksistences līdzekļus;

4) ir pagājis kriminālsodu izpildi reglamentējošā likumā noteiktais laiks pēc soda piemērošanas par soda izciešanas režīma pārkāpumu un nav spēkā esošu sodu par brīvības atņemšanas soda izpildes laikā izdarītiem administratīvajiem pārkāpumiem;

5) notiesātais risina un ir gatavs turpmāk risināt savas psiholoģiskās problēmas, kas izraisīja vai varētu izraisīt noziedzīga nodarījuma izdarīšanu;

6) notiesātais piekritis ārstēties no alkohola, narkotisko, psihotropo vai toksisko vielu atkarības, ja noziedzīgo nodarījumu izdarījis alkohola, narkotisko, psihotropo vai toksisko vielu atkarības dēļ.

(3) Nosacītu pirmstermiņa atbrīvošanu no soda var ierosināt, kad notiesātais faktiski ir izcietis:

1) ne mazāk kā pusi no noteiktā soda par izdarīto mazāk smagu noziegumu;

2) ne mazāk kā divas trešdaļas no noteiktā soda, ja tas piespriests par smagu noziegumu, kā arī ja notiesātais ir persona, kas agrāk bijusi notiesāta ar brīvības atņemšanu par tīšu noziegumu, un sodāmība par šo noziegumu nav noņemta vai dzēsta;

3) ne mazāk kā trīs ceturtdaļas no noteiktā soda, ja tas piespriests par sevišķi smagu noziegumu, kā arī ja notiesātais ir persona, kas agrāk bijusi nosacīti pirms termiņa atbrīvota no soda un no jauna izdarījusi tīšu noziegumu neizciestās soda daļas laikā;

4) divdesmit piecus gadus no brīvības atņemšanas soda, ja notiesātais ir persona, kurai piespriests mūža ieslodzījums.

(4) Tiesa, atbrīvojot notiesāto no soda nosacīti pirms termiņa, uz neizciesto soda laiku uzliek viņam šā likuma 55.pantā noteiktos pienākumus, ja tas nepieciešams soda mērķu sasniegšanai. Pilngadīgai personai, kas notiesāta par smaga vai sevišķi smaga nozieguma izdarīšanu, ja noziegums saistīts ar vardarbību vai vērsts pret dzimumneaizskaramību vai tikumību, obligāti uzliekams pienākums piedalīties probācijas programmās saskaņā ar Valsts probācijas dienesta norādījumiem. Ja nosacīti pirms termiņa atbrīvotais bez attaisnojoša iemesla nepilda tiesas uzliktos vai kriminālsodu izpildi reglamentējošā likumā noteiktos pienākumus vai atkārtoti izdara administratīvo pārkāpumu, par ko viņam uzlikts administratīvais sods, tiesa, pamatojoties uz tās iestādes iesniegumu, kurai uzdots kontrolēt notiesātā uzvedību, var pieņemt lēmumu par neizciestās soda daļas izpildīšanu.”

Tieslietu ministrijā vērtē iespēju elektronisko uzraudzību attiecināt uz personām, kuras tiek atbrīvotas no brīvības atņemšanas soda izciešanas pirms termiņa, un šajā saistībā grozīt arī iepriekš citēto Krimināllikuma 61.pantu. Taču katrā ziņā šīs izmaiņas nestāsies spēkā jau no 2014.gada.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 263 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas