Vai sociālais darbinieks drīkst strādāt par sociālo rehabilitētāju

J
jautā:
08. oktobrī, 2023
Elita

Labdien! Pēc profesijas esmu sociālais pedagogs un sociālais darbinieks. Vai es drīkstu strādāt par sociālo rehabilitētāju? Ja nedrīkstu, tad, lūdzu, izskaidrojiet, kas man jādara, lai varētu strādāt.

A
atbild:
19. oktobrī, 2023
Labklājības ministrija
Ilze Skrodele-Dubrovska, Sociālās iekļaušanas un sociālā darba politikas departamenta direktores vietniece

Līdz šim katram sociālā darba speciālistam (sociālais darbinieks, sociālais rehabilitētājs, sociālais aprūpētājs, sociālās palīdzības organizators) bija noteiktas savas izglītības prasības Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā (turpmāk – likums), kas neļāva sociālajam darbiniekiem veikt sociālā rehabilitētāja pienākumus. Tagad likumā ir veikti grozījumi (tie stāsies spēkā 31. oktobrī), kas nosaka tiesības veikt sociālā rehabilitētāja pienākumus arī sociālajiem darbiniekiem, kuri ieguvuši pirmā cikla augstāko izglītību sociālajā darbā un sociālā darbinieka kvalifikāciju, ja studiju laikā vai profesionālās pilnveides izglītības procesā apgūta ar sociālo rehabilitāciju saistītas studiju programmas daļa vismaz četru kredītpunktu jeb 160 stundu apjomā.

Ja sociālā darba izglītības programmā nav apgūta iepriekšminētā ar sociālo rehabilitāciju saistītas studiju programmas daļa vismaz četru kredītpunktu jeb 160 stundu apjomā, tad nepieciešamo kompetenču apguvi nodrošina arī sociālās rehabilitācijas tematisko studiju kursu apguve minētajā apjomā klausītāja statusā (klausītāja statusā pieteikties var ikviens interesents, kurš vēlas pilnveidot savu personību, papildināt zināšanas un profesionālo kvalifikāciju. Klausītāja statusā var apgūt jebkuru no izglītības iestādes piedāvātajiem studiju kursiem dažādās jomās. Noteikumus par klausītāja statusu pieņem izglītības iestāde) profesionālās augstākās izglītības iestādēs (koledžas), kuras nodrošina īsā cikla augstākās izglītības apguvi attiecīgajā profesijā.

Piemēram: studiju kursi “Sociālā rehabilitācija I” (2KP) un “Sociālā rehabilitācija II” (2KP) Latvijas Universitātes P. Stradiņa medicīnas koledžā. Vairāk informācijas var atrast šeit. Latgales reģionā līdzvērtīgas kompetences iespējams apgūt Daugavpils Universitātes Daugavpils Medicīnas koledžā: īsā cikla augstākās izglītības programmā “Sociālā rehabilitācija”, izvēloties sociālās rehabilitācijas studiju kursus 4 KP apjomā. Vairāk informācijas var atrast šeit.

Nepieciešamās kompetences nodrošina profesionālās pilnveides izglītības programmas apguve 160 stundu apjomā sociālās rehabilitācijas jomā, kuru atbilstoši pieprasījumam piedāvā akreditēta izglītības iestāde.

Profesionāļi, kuri vēlas uzsākt darbu sociālā rehabilitētāja amatā, saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr. 505 “Ārpus formālās izglītības apgūto vai profesionālajā pieredzē iegūto kompetenču un iepriekšējā izglītībā sasniegtu  studiju rezultātu atzīšanas noteikumi” var vērsties izglītības iestādē, kura īsteno īsā cikla sociālās rehabilitācijas studiju programmu, ar iesniegumu par ārpus formālās izglītības apgūto vai profesionālajā pieredzē iegūto kompetenču un iepriekšējā izglītībā sasniegtu studiju rezultātu atzīšanu.

Ārpus formālās izglītības apgūto vai profesionālajā pieredzē iegūto kompetenču un iepriekšējā izglītībā sasniegtu studiju rezultātu atzīšanu veic ar minētās izglītības iestādes (koledžas) rīkojumu noteikta komisija. Atzīšanas procesa izmaksas pretendentam parasti nepārsniedz 50 eiro.