TĒMA: Tieslietas

Mantošanas kārtība un atteikšanās no mantojuma

J
jautā:
03. oktobrī, 2023
Gunta

Labdien! Ir “Vecāks”, “Bērns–1” ar bērniem (vecāka mazbērniem) un “Bērns–2”. Situācija: “Bērns–1” atsakās no “Vecāka” mantojuma, visu manto “Bērns–2”. Bet, ja gadās tā, ka “Bērns–1” aiziet pirms “Vecāka”. Vai viņa atteikums mantot attiecas arī uz viņa bērniem (vecāka mazbērniem) un visu manto “Bērns–2”? Vai arī mantojums ir jādala starp “Bērnu–2” un mazbērniem (“Bērna–1” bērniem)? Man notāre sacīja, ka atteikums no mantojuma neattiecoties uz “Bērna–1” bērniem. Ja “Bērns–1” aizietu pirms “Vecāka”, tad mantojums tiktu dalīts starp “Bērnu–2” un “Bērna–1” bērniem. Kaut gan Civillikuma 423. punktā ir norādīts: “Ja neatņemamās daļas tiesīgais, kas pārdzīvojis mantojuma atstājēju, ir atteicies no tiesības uz neatņemamo daļu vai nu pirms, vai pēc mantojuma atklāšanās, tad viņa atteikšanās šajā ziņā saista arī viņa lejupējos.” Lejupējie taču ir bērni. Es gribētu to precizēt, lai skaidri zinātu, kā tad ir.

A
atbild:
06. novembrī, 2023
Latvijas Zvērinātu notāru padome
Agnese Stalberte Švarca, zvērināta notāre

Jānošķir divi gadījumi: kad “Bērns–1” mirst pirms “Vecāka” (pārdzīvo Vecāku) un kad “Bērns–1” mirst pēc “Vecāka”. Gadījumā, ja “Bērns–1” pārdzīvo “Vecāku”, tad Bērna atteikšanās ir saistoša, proti, attiecas uz Bērna–1 bērniem (mantojuma atstājēja mazbērniem), kā to nosaka Civillikuma 423. panta ceturtā daļa. Savukārt saskaņā ar Civillikuma 772. pantu, ja “Bērns–1” (kurš ir atteicies no mantojuma, noslēdzot mantotāja atteikšanās līgumu) mirst pirms “Vecāka” (mantojuma atstājēja), tad šī atteikšanās nav saistoša “Bērna–1” bērniem (mantojuma atstājēja mazbērniem). Attiecīgi “Bērna–1” bērni (“Vecāka” mazbērni) mantotu kopā ar “Bērnu–2”.