TĒMA: Politika

Balsstiesības nepilsoņiem – likumdevēja politiskā izvēle

J
jautā:
01. janvārī, 2020
Olegs

Kāpēc saskaņā ar Republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likuma 5. pantu Latvijā dzīvojoši citu Eiropas Savienības valstu pilsoņi ir tiesīgi kandidēt un balsot Latvijas pašvaldības vēlēšanās, bet vietējie nepilsoņi nav tiesīgi to darīt? Piemēram, Igaunijā vietējie nepilsoņi ir tiesīgi kandidēt un balsot pašvaldības vēlēšanās.

A
atbild:
30. janvārī, 2020

Balsstiesību piešķiršanu vai nepiešķiršanu nepilsoņiem nosaka likumdevēja – Saeimas – politiskā izvēle. Atjaunojot Latvijas Republikas neatkarību, likumdevēji, pamatojot to ar Latvijas īpašo vēsturisko un etnisko situāciju, nolēma nepaplašināt pilsoņu loku un neatzīt par Latvijas pilsoņiem tos Latvijas iedzīvotājus, kas nav bijuši Latvijas Republikas pilsoņi 1940. gada 17. jūnijā un nav Latvijas Republikas pilsoņu pēcnācēji. Daļa no šiem iedzīvotājiem kļuva par nepilsoņiem, kuriem tika dota iespēja iegūt pilsonību un balsstiesības naturalizācijas ceļā. Saeimas vairākums joprojām nav atbalstījis priekšlikumu piešķirt nepilsoņiem balsstiesības pašvaldību vēlēšanās, lai gan starptautiskās organizācijas – ANO, Eiropas Padome, EDSO – rekomendējušas šādas tiesības nepilsoņiem dot.