Par maza apmēra prasības pieteikuma tiesā aizpildīšanu

J
jautā:
21. novembrī, 2016
Anna Liepiņa

Labdien! Vēlos piedzīt uzturlīdzekļus bērna uzturam, bērnam šobrīd 6 gadi (martā būs 7). Sāku aizpildīt MK noteikumu Nr. 783 “Noteikumi par maza apmēra prasībā izmantojamām veidlapām” veidlapu uzturlīdzekļu piedziņai (2. pielikums), bet radās jautājums par laukiem “Piedzenamo uzturlīdzekļu summa mēnesī” un “Piedzenamo uzturlīdzekļu summa gadā”. 2016. gadā minimālā alga ir 370 EUR, bet 2017. gadā tā būs 380 EUR. Līdz 7 gadiem minimālie uzturlīdzekļi ir 25% no minimālās algas, bet no 7 – 30%. Kā pareizi aizpildīt MK formu uzturlīdzekļu piedziņai? Kas jānorāda laukā “Piedzenamo uzturlīdzekļu summa mēnesī”? Vai tiešām sīki jāraksta, ka līdz 31.12.2016. ikmēneša uzturlīdzekļu summa ir 92,50 EUR; no 01.01.2017. līdz 06.03.20117. tā ir 95 EUR, bet no 07.03.2017. tā ir 114? Līdzīgs jautājums par lauku “Piedzenamo uzturlīdzekļu summa gadā” – kā šo summu sarēķināt, ņemot vērā to, ka ar 01.01.2017. mainās minimālās algas apmērs, bet martā bērnam paliek 7 gadi (līdz ar to pienākas arī lielāka summa). Paldies.

A
atbild:
13. decembrī, 2016
Edīte Brikmane
LV portāls

Summas aile ir viena, jo prasības summa arī ir viena. Veidlapā var norādīt summu, kas izriet no 2016. gada un 2017. gada aprēķiniem (kombinēti par vienu gadu – 12 mēnešiem) uz prasības iesniegšanas brīdi, jo mantiski novērtējamai prasībai ir jānorāda prasības summa, no kuras savukārt aprēķina nodevu par tiesas izdevumiem. Kā prasības summu aprēķina un no kā tā sastāv, ir paša prasītāja ziņā (tā var arī pārsniegt minimālo apmēru).

Tā kā plānojat piedzīt uzturlīdzekļus minimālajā apmērā, prasījumā ir ieteicams iekļaut lūgumu tiesai noteikt prasītājam tiesības saņemt uzturlīdzekļus Ministru kabineta noteikumu Nr. 37 “Noteikumi par minimālo uzturlīdzekļu apmēru bērnam” noteiktajā minimālajā apmērā (25% vai 30% apmērā no valstī noteiktās minimālās mēnešalgas atkarībā no bērna vecuma), lai, pieaugot valstī noteiktajai minimālajai mēnešalgai, automātiski pieaugtu arī tiesas spriedumā noteiktais uzturlīdzekļu apmērs.

Papildus informējam, ka pieteikuma veidlapa maza apmēra prasībai par uzturlīdzekļu piedziņu pieejama arī Latvijas tiesu e-pakalpojumu portālā manas.tiesas.lv/eTiesas/ sadaļā "E-veidlapas".