viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 
 
 

Valsts budžetam jābūt uztveramam ikvienam iedzīvotājam


Daiga Gulbe,
Finanšu ministrijas Finanšu vadības un metodoloģijas departamenta direktore

28.12.2016

Palielināt | Samazināt
 
Ieteikt:   +1
-0 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +1 -0

Budžeta un finanšu vadības labākajās praksēs arvien lielāks uzsvars tiek likts uz mērķu un rezultātu sasniegšanu, nevis tikai līdzekļu izlietošanu konkrētiem ieplānotiem pasākumiem. Lai nodrošinātu sabiedrības vēlmi redzēt šo informāciju pārskatāmākā un saprotamākā formā, Finanšu ministrija (FM) šogad ir mainījusi budžeta paskaidrojumos ietveramo informāciju, lai, gatavojot 2017. gada budžeta paskaidrojumus, tajos tiktu sniegts priekšstats par visas sabiedrības vai tās atsevišķo grupu sagaidāmajiem ieguvumiem publisko finanšu līdzekļu sadales rezultātā. Jaunā pieeja pilnveido līdzšinējo budžeta paskaidrojumu izdevumu sadaļas saturu un tās mērķis ir sniegt informāciju par valsts budžetu kā politikas realizācijas instrumentu, kā arī palielināt budžeta dokumentācijas uztveramību.

Efektīvai politikas plānošanai un īstenošanai ir svarīgi nodrošināt sasaisti starp izvirzītajiem mērķiem, to sasniegšanas pasākumiem un budžeta veidošanu, tādēļ 2017. gada budžeta projekta veidošanā FM ieguldīja darbu šīs sasaistes atspoguļošanai budžeta paskaidrojumos. Priekšlikumi budžeta paskaidrojumu pilnveidošanai izrietēja no šogad veiktās valsts budžeta izdevumu pārskatīšanas – tās ietvaros ministrijas izstrādāja praktiskus piemērus, kas tika analizēti kontekstā ar starptautisko pieredzi. Būtiskākais jauninājums budžeta paskaidrojumos ir Politikas un resursu vadības karte (Karte).

Lai šo jauninājumu ieviestu, ministrijas un citas centrālās valsts pārvaldes iestādes definēja to atbildībā esošās darbības jomas, kurās tiek īstenota noteikta politika vai darbības virziens. Katrai formulētai darbības jomai tika izstrādāta minētā Karte, kurā vienkopus tiek sniegta sabiedrībai raksturojošākā informācija par nozares darbu attiecīgajā jomā – mērķis, tā sasniegšanā ieguldāmie resursi (inputs), sagaidāmie darbības rezultāti (outputs) un augstākā līmeņa sasniedzamie nozaru politikas un kvalitātes rādītāji (outcome) – tādējādi dodot priekšstatu par nozares darbības rezultātā sniegto labumu sabiedrībai. Mēs atzinīgi novērtējam ministriju un citu centrālo valsts pārvaldes iestāžu darbu un ieguldījumu budžeta paskaidrojumu pilnveidošanā un saskatām iespējas turpināt attīstīt uzsāktos pilnveidojumus arī turpmākajos gados.

Papildu, lai budžets kļūtu pieejamāks sabiedrībai, budžeta paskaidrojumos ir vienkāršota, saīsināta un sistematizēta tehniskā un specifiskā informācija, tādējādi novēršot informācijas dublēšanos un padarot budžeta paskaidrojumus vieglāk uztveramus arī cilvēkiem bez padziļinātām zināšanām par budžeta tehnisko specifiku. Tehniskā informācija par līdzekļu izlietojuma izmaiņām vairs netiks atspoguļota budžeta paskaidrojumos un turpmāk būs pieejama FM mājaslapā.

Veikto pasākumu rezultātā šā gada 23. - 24. novembra Saeimas ārkārtas sēdē galīgajā lasījumā pieņemtajam 2017. gada valsts budžetam pievienotie paskaidrojumi būs pilnvērtīgs informācijas avots visiem to lietotājiem. Budžeta likumprojekta paskaidrojumi, kas tika iesniegti Saeimai šā gada 14. oktobrī kopā ar budžeta likumprojekta paketi, ir pieejami FM mājas lapā, un budžeta paskaidrojumi, kas tiks aktualizēti atbilstoši galīgajā lasījumā Saeimā pieņemtajiem lēmumiem, būs pieejami nākamā gada sākumā FM mājaslapas sadaļā "Budžeta paskaidrojumi".

 
© "LV portāla" saturu aizsargā autortiesības.
Izlasi par iespējām to izmantot!
 
ATSLĒGVĀRDI:   'budžets  

  Ieteikt:  +1
-0

 
KOMENTĀRI (0)
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
 
 

 VISVAIRĀK LASĪTIE

TEMATISKIE RAKSTI

 
 
 

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole mediācija diaspora Runā_valsts izglītības_saturs medijpratība Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība e-pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība tehnoloģijas sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti