viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 
 
 

Decembra nelāgais pārsteigums – spridzināšanas draudi ar naudas izspiešanu


Mudīte Luksa
06.01.2017

ĪSUMĀ

 • Decembrī vairāki tirdzniecības centri un tirdzniecības tīkli saņēmuši draudus spridzināt iepirkšanās centrus nolūkā no komersantiem izspiest naudu.
 • Latvijā šāda veida draudi izplatīti pirmoreiz.
 • Par šiem faktiem ir ierosināti deviņi kriminālprocesi, pašlaik tos izmeklē Valsts policijas kibernoziegumu apkarošanas nodaļa.
Palielināt | Samazināt
 
Ieteikt:   +3
-0


Saistītie resursi

Tiesību akti Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +3 -0

Gada nogalē tieši svētku iepirkšanās drudža laikā rīdziniekus sagaidīja nelāgi pārsteigumi - tehnisku iemeslu dēļ 18. decembrī apmeklētājiem bija slēgti iepirkšanās centri “Domina Shopping” Purvciemā un “Rīga Plaza” Pārdaugavā, 21. decembrī – atkal tā pati “Rīga Plaza”, veikali "Prisma" un varbūt vēl arī kāda cita pārdotava.

Pēc "Maxima" traģēdijas esam pieraduši pie stingrākām prasībām un kontrolēm, tādēļ drošības labad pieciešam dažu neērtību, arī ārkārtas evakuāciju. Taču paliek jautājums – kas slēpjas aiz īsā paskaidrojuma "tehniski iemesli"? Vai pēkšņi tik daudziem veikaliem nedrošas konstrukcijas? Vai ugunsgrēka briesmas? Taču, ja nekādi apdraudējumi netika konstatēti un tirdzniecības centri jau pēc dažām stundām atkal publikai bija atvērti, tad jādomā, ka "tehniskie iemesli" radušies pēkšņi un bijuši ātri novēršami vai vispār bez reāla pamata. Varbūt viltus ziņa par spridzekļiem? Tuvu tam, bet ne gluži un ne visos gadījumos – šādu aptuvenu secinājumu var izdarīt no Valsts policijas un Drošības policijas skaidrojuma.

Jauns "noziedzības fenomens"

Pērnā gada nogalē Valsts policija konstatējusi jaunu "noziedzības fenomenu" – elektroniski nosūtītu informāciju par draudiem spridzināt iepirkšanās centrus nolūkā no komersantiem izspiest naudu. Kā stāsta Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Grišins, pasaulē šāds noziedzības veids nav jaunums, bet mūsu valsts tiesībsargājošās iestādes ar to saskārušās pirmo reizi.

"Decembra otrajā pusē elektroniskā veidā Valsts policija Latvijā saņēma paziņojumus par ievietotiem spridzekļiem tirdzniecības vietās, kas pieder vairākiem komersantiem," informē Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks. "Rīkojāmies tāpat kā citkārt ikdienā, saņemot līdzīgu informāciju, - ļoti nopietni izvērtējām visus iespējamos riskus, lai rūpētos gan par sabiedrības, gan arī biznesa, tirdzniecības drošību. Vēlāk arī komersanti vairākkārtīgi saņēma neatlaidīgus, uzstājīgus sūtījumus elektroniskā veidā ar pieprasījumu samaksāt izspiedējam noteiktu naudas summu, lai netiktu grauts viņu bizness, neturpinātos iespējamie apdraudējumi."

"Pērnā gada nogalē Valsts policija konstatējusi jaunu “noziedzības fenomenu”."

Par šiem faktiem ir ierosināti deviņi kriminālprocesi, pašlaik tos izmeklē Valsts policijas kibernoziegumu apkarošanas nodaļa. Vienlaikus šādi paziņojumi izplatīti arī piecās citās valstīs, ar kurām VP sadarbojas šo noziedzīgo nodarījumu izmeklēšanā.

Ir veikts milzīgs darba apjoms, lai noskaidrotu vainīgās personas, informē A. Grišins. "Vairākas kibernoziegumu apkarošanas struktūras ārvalstīs kopīgi ar Latvijas policiju aktīvi strādā, lai noskaidrotu vainīgās personas un atšķetinātu šo lietu." Viņš saka – nenoliedzami, ir arī vīzijas saistībā ar šo noziegumu, un tas ir tikai laika jautājums, kad patiešām varētu noskaidrot vainīgās personas un saukt tās pie kriminālatbildības. "Mums ir pamats uzskatīt, ka ar to nodarbojas viena vai vairākas personas ar vienotu mērķi un nodomu."

Kāda varētu būt kriminālatbildība par šādiem noziedzīgiem nodarījumiem? Uz šādām darbībām attiecināms Krimināllikuma (KL) 231.1 pants, kas nosaka: par apzināti nepatiesu paziņojumu par sprāgstošas, indīgas, radioaktīvas vai bakterioloģiskas vielas vai materiālu vai spridzināmās ietaises ievietošanu kādā objektā vai tā ārpusē soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz vienam gadam vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.

Savukārt par naudas izspiešanu iespējams brīvības atņemšanas sods līdz pieciem gadiem (KL 183. pants).

Galvenais – nepakļauties iebiedēšanai

"Lai mazinātu riskus un panāktu vienotu izpratni par rīcību šādās situācijās, ikdienā līdz šim esam strādājuši gan ar tiem komersantiem un apkalpojošiem drošības dienestiem, uz kuriem šī nelaime tieši attiecas, gan ar tiem, kurus tā, iespējams, varētu skart," informē A. Grišins. "Ir notikušas vairākas darba sanāksmes, kurās esam aplūkojuši visas iespējamās situācijas, to modelēšanu un turpmāko rīcību. Tos uzņēmējus, ar kuriem mums nav bijusi tieša sadarbība, un sabiedrību kopumā vēlamies informēt, ka tad, ja saņemts analoģisks paziņojums, ir lūgums nekavējoties par to ziņot Valsts policijai un nekādā gadījumā nepakļauties draudiem, iebiedēšanai un nemaksāt naudu, jo tas var tikai un vienīgi kaitēt gan esošajam, gan nākotnes biznesam, kā arī cilvēku drošībai."

Viņš arī uzsver - šā noziedzīgā nodarījuma ideja balstās uz pieņēmumu, ka būs kāds vājāks, kurš ļausies bailēm un panikai, un tādēļ būs gatavs maksāt. "Tad tas ir neapturams process."

"Draudus par spridzekļa ievietošanu nevar vienādot ar terorismu."

Saistībā ar šiem izspiešanas noziegumiem Valsts policijai talkā nākusi arī Drošības policija (DP). "Ir svarīgi atzīmēt, ka Drošības policija ikdienā sadarbojas ar cilvēku masveida pulcēšanās objektiem, kuros vienlaikus mēdz atrasties ievērojams skaits apmeklētāju, un to sarakstā iekļauti arī lielākie tirdzniecības centri," stāsta Ēriks Cinkus, DP priekšnieka vietnieks. "Ikdienas darbu organizējam tādējādi, ka tiek izstrādāta sēriju virkne ar rekomendācijām, norisinās sadarbība ar apsardzes komercsabiedrībām, kas sniedz apsardzes pakalpojumus tirdzniecības centros, tiek organizēti semināri un apmācības. Ja Drošības policijas rīcībā nonāktu operatīva rakstura informācija, ka draudi ir saistīti ar terorismu, tad šo lietu tālākā virzībā pārņemtu Drošības policija. Taču pašlaik šādas informācijas par izteikto draudu gadījumu saistību ar terorismu mūsu rīcībā nav."

Draudus par spridzekļa ievietošanu nevar vienādot ar terorismu, jo ir jābūt politiskajam piedraudējumam, kā noteikts KL 88. pantā, kas definē terorisma būtību, skaidro Ē. Cinkus. Iepriekš minētajos gadījumos nav pamata domāt, ka tas saistīts ar teroristiska rakstura aktivitātēm.

Viņš arī piebilst – rekomendācijas visai sabiedrībai, ja nu tas būtu nepieciešams, tiktu izplatītas, izmantojot plašsaziņas līdzekļus.

Ne vienmēr būs evakuācija

Neko daudz vairāk abu policiju pārstāvji nepauž. A. Grišins izmeklēšanas interesēs arī neatklāj, cik daudz uzņēmēju vispār ir saņēmuši līdzīgus izspiešanas draudus, vien to, ka tie ir vairāki komersanti - tirdzniecības centri un lielveikalu tīkli. Nav arī zināms, vai noziedznieki atrodas Latvijā vai ārpus tās. "Pašlaik nevaram atbildēt uz šo jautājumu. Kad aizturēsim šos cilvēkus, tad arī varēsim pateikt, kur viņi atradās noziedzīgā nodarījuma brīdī." Netiek izpaustas arī valstis, kuras skāruši līdzīgi noziegumi, kā arī valoda, kurā izplatītas draudu vēstules.

Turklāt nav tā, ka visi evakuācijas gadījumi no tirdzniecības vietām Rīgā būtu saistīti ar izspiešanas draudiem – to iemesls patiešām dažkārt bijušas tehniskas problēmas, kā arī cita veida paziņojumi par ievietotu spridzekli.

A. Grišins stāsta, ka gada laikā VP saņem līdz 100 paziņojumu par sabiedriskās vietās iespējami ievietotiem spridzekļiem. "Šos paziņojumus sniedz dažādu motīvu vadīti cilvēki, piemēram, pusaudži vai personas alkohola reibumā. Mēs esam atstrādājuši vienotu mehānismu risku izvērtēšanai, un par katru gadījumu atsevišķi tiek pieņemts lēmums par turpmāko rīcību. Katrs gadījums patiešām ir individuāls. Evakuācija ir viens no veidiem, kā izvērtēt riskus, bet var nonākt arī pie secinājuma, ka drošības apdraudējuma nav."

Taču, ja evakuācija ir izsludināta, tad visiem tirdzniecības centra vai citas sabiedriskās iestādes apmeklētājiem telpas ir nekavējoties jāpamet.

 
© "LV portāla" saturu aizsargā autortiesības.
Izlasi par iespējām to izmantot!
 
ATSLĒGVĀRDI:   'kiberdrošība  'policija  'terorisms  

  Ieteikt:  +3
-0

 
KOMENTĀRI (0)
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
 
 

 VISVAIRĀK LASĪTIE

TEMATISKIE RAKSTI

 
 
 

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole diaspora mediācija Runā_valsts izglītības_saturs medijpratība Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība e-pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība tehnoloģijas sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti