TĒMA: Drošība

Kad personu var īslaicīgi aizturēt

J
jautā:
02. martā, 2016
Edgars

Pret mani policijā ir iesniegums par zādzību, kuru neesmu veicis. Vai policija ir tiesīga mani aizturēt uz 48 h?

A
atbild:
04. martā, 2016
Valsts policija
Dairis Anučins, Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākais speciālists

Kriminālprocesa likums nosaka, ka personu var īslaicīgi aizturēt (līdz 48 stundām) gadījumā, ja atsevišķi fakti dod pamatu uzskatīt, ka persona izdarījusi konkrētu noziedzīgu nodarījumu. Ja uzsākts kriminālprocess pret konkrētu personu, ir iespējama arī personas aizturēšana, taču arī aizturētajam ir tiesības iesniegt sūdzības par amatpersonu rīcību. Vairāk nosaka abi turpmāk minētie Kriminālprocesa likuma panti:

62.pants. Aizturētais

(1) Aizturētais ir persona, kura likumā noteiktajā kārtībā īslaicīgi aizturēta, jo atsevišķi fakti dod pamatu uzskatīt, ka tā izdarījusi noziedzīgu nodarījumu.

(2) Persona aizturētā statusu iegūst ar faktiskās aizturēšanas brīdi.

(3) Persona zaudē aizturētā statusu, ja:

1) kriminālprocess tiek izbeigts kopumā vai pret konkrēto personu;

2) tā tiek atzīta par aizdomās turēto vai apsūdzēto;

3) tā tiek atbrīvota no īslaicīgās aizturēšanas vietas un nav atzīta par aizdomās turēto vai apsūdzēto. Šādā gadījumā attiecīgā persona iegūst personas, pret kuru uzsākts kriminālprocess, statusu.

(17.05.2007. likuma redakcijā, kas stājas spēkā 21.06.2007.)

63.pants. Aizturētā tiesības

(1) Aizturētajam ir šā likuma 60.2 pantā noteiktās pamattiesības, kā arī tiesības:

1) iepazīties ar aizturēšanas protokolu un saņemt izrakstu no šā likuma par aizturētā tiesībām un pienākumiem;

2) mutvārdos vai rakstveidā izteikt savu attieksmi attiecībā uz aizturēšanas pamatotību;

3) pieteikt noraidījumu;

4) iesniegt sūdzības par amatpersonu rīcību;

5) pieteikt lūgumus par to izmeklēšanas darbību neatliekamu veikšanu, kuru rezultātā var tikt iegūti pierādījumi aizdomu nepamatotības apstiprināšanai.

(2) Bez aizturētā piekrišanas nedrīkst publiskot plašsaziņas līdzekļos procesuālo darbību laikā ar foto, video vai cita veida tehniskajiem līdzekļiem fiksētu viņa attēlu, ja vien tas nav nepieciešams noziedzīgā nodarījuma atklāšanai.

(3) (Izslēgta ar 23.05.2013. likumu)

(Ar grozījumiem, kas izdarīti ar 19.01.2006.12.03.2009. un 23.05.2013. likumu, kas stājas spēkā 27.10.2013.)