Iespējamie riski dāvinājuma gadījumā

J
jautā:
11. jūnijā, 2014
Valdis Savickis

Ja mana māte (tēvs miris) pārdod (dāvina) savu īpašumu vienai mazmeitai (pavisam 5 mazmeitas), guvējai nākotnē varētu rasties kādi riski par likumīgām tiesībām uz šo īpašumu? Es vienīgais dēls, kas raksta šo jautājumu, ir arī viena meita.

A
atbild:
19. jūnijā, 2014
Latvijas Notariāts
Dagne Rušeniece, zvērināta notāra palīdze

Kādi riski pastāv vienmēr.  Lūk daži:

CL 1922.pantā ir noteikts, ka, ja dāvinājums izdarīts tādā apmērā, ka dāvinātāja neatraidāmiem mantiniekiem neatliek pat viņu neatņemamās daļas, tad viņi (neatraidāmie mantinieki) var prasīt no apdāvinātā, lai izdod viņiem šīs daļas. Tādā gadījumā apdāvinātajam var nākties neatraidāmās daļas neatraidāmajiem mantiniekiem izmaksāt naudā.

Varbūt kā risku var uzskatīt arī to, ka dāvinājumu var atcelt apdāvinātā rupjas nepateicības dēļ (CL 1919.pants).

Taču, ja neviens no mantiniekiem pēc īpašnieces nāves - dēls, meita – neapstrīdēs dāvinājumu/ pirkumu un īpašumtiesības tiks nostiprinātas, tad riski samazinās līdz absolūtam minimumam.