Ja objektam noteikta aizsargjosla

J
jautā:
20. martā, 2024
Zane

Zemesgrāmatā ir ierakstīts zemes apgrūtinājums kanalizācijai, kas šobrīd vairs netiek izmantota un kurai projekta darbība ir izbeigta. Vai apgrūtinājums vēl arvien ir spēkā, ja kaimiņš, izmantojot minēto kanalizācijas apgrūtinājumu, vēlas vilkt cauri man piederošajam zemesgabalam jaunu kanalizācijas pieslēgumu? Vai kaimiņam jāprasa man atļauja iepriekš minēto darbību veikšanai? Ja atļauja netiek dota, vai ir iespējama kanalizācijas ierīkošanas darbu veikšana caur man piederošo zemesgabalu?

A
atbild:
02. aprīlī, 2024
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Aizsargjoslu likuma 12. panta otrās daļas 7. punkts kā vienu no ekspluatācijas aizsargjoslu veidiem paredz aizsargjoslas gar ūdensvadu un kanalizācijas tīkliem. Ja objektam ir noteikta aizsargjosla (šajā gadījumā kanalizācijas tīkliem), tā īpašniekam vai valdītājam ir atļauts aizsargjoslā veikt attiecīgā objekta ekspluatācijai, remontam, atjaunošanai, pārbūvei nepieciešamos darbus. Par to rakstveidā brīdināms zemes īpašnieks vai tiesiskais valdītājs vismaz divas nedēļas pirms darbu uzsākšanas, izņemot avāriju novēršanas vai to seku likvidēšanas darbus, kurus var veikt jebkurā laikā bez brīdinājuma (Aizsargjoslu likuma 35. panta otrā daļa). Aizsargjosla tiek likvidēta, ja ir likvidēts objekts, kuram noteikta aizsargjosla (Aizsargjoslu likuma 33. panta sestā daļa). Līdz ar to apstāklis, ka izbūvētie kanalizācijas tīkli kādu laiku netiek izmantoti, pats par sevi nav pamats pieņēmumam par objekta, kuram aizsargjosla tika noteikta, likvidāciju un ierobežojumu atcelšanu. Ja objekts joprojām pastāv, tā īpašnieks var izmantot Aizsargjoslu likuma 35. panta otrajā daļā noteiktās tiesības.