DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
23. aprīlī, 2024
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Veselība

Ārsti no visas Latvijas apgūst jaunākās diagnostikas un ārstēšanas tendences ginekoloģijā 

Publicitātes foto

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) stacionārā “Gaiļezers” risinājās “Aslimnīcas Mācību centra” organizētā meistarklase Histeroskopija”. Meistarklasi vadīja Eiropas Ginekoloģiskās endoskopijas asociācijas (European Society of Gynecological Endoscopy – ESGE) speciālo interešu grupas “Histeroskopija” priekšsēdētāja, medicīnas zinātņu doktore Ursula Katena (Ursula Catena) no Itālijas Pētniecības un veselības aprūpes institūta Histeroskopijas ekselences centra, kura dalījās savā pieredzē par šīs procedūras pielietošanu gan praktiskā veidā – operācijās, gan teorētiski – lekcijās. Pasākumā piedalījās gandrīz 150 mediķu no visas Latvijas, kuri ar interesi tiešraidē vēroja četras operācijas, kurās tiek izmantota konkrētā procedūra.  

“Aslimnīcas Mācību centrs” piedāvāja unikālu iespēju – tiešraidē vērot četru operāciju translāciju, kurai pieslēgties bija iespēja ārstiem un rezidentiem no Latvijas slimnīcām, kā arī  pašvaldību un privātajām ambulatorajām ārstniecības iestādēm. Šīs operācijas bija inovatīvas minimāli invazīvas metodes demonstrējumi sarežģītu ginekoloģisko slimību gadījumos, ko veica medicīnas zinātņu doktore Ursula Katena no Itālijas Pētniecības un veselības aprūpes institūta Histeroskopijas ekselences centra sadarbībā ar Austrumu slimnīcas Ginekoloģijas klīnikas vadītāju profesori Janu Žodžiku, kā arī Latvijas vadošā 3D ultrasonogrāfijas speciāliste no Rīgas Dzemdību nama profesore Natālija Vedmedovska, kura operāciju laikā parādīja 3D USG pielietojumu ginekoloģisku patoloģiju diagnostikā un ārstēšanā.  

Operācijas tika veiktas četrām pacientēm. Divām sievietēm bija diagnosticētas dzemdes starpsienas, kas bija par iemeslu neveiksmīgiem grūtniecību iznākumiem. Likvidējot dzemdes starpsienas, tiek atjaunotas reproduktīvās funkcijas. Savukārt divas operācijas tika veiktas pacientēm ar miomas mezgliem, kas izraisa stipru asiņošanu un mazasinību. 

Pēc praktiskajiem demonstrējumiem visi dalībnieki piedalījās arī dr. med.  Ursulas Katenas lasītajā lekcijā par minimāli invazīvo histeroskopijas tehnoloģiju izmantošanu dažādu dzemdes dobuma patoloģiju ārstēšanā, piemēram, par iedzimtu patoloģiju, miomu un saudzējošām endometrijas vēža ārstēšanas metodēm jaunām sievietēm.  

Austrumu slimnīcas Ginekoloģijas klīnikas vadītāja, profesore Jana Žodžika uzsver: “Mūsu slimnīcas ārstiem ir liela pieredze šajā jomā, bet mēs vēlamies būt vēl inovatīvāki un saudzējošāki. Mums ir svarīgi sekot līdzi zinātnes attīstībai un strādāt ar aktuālākajām tehnoloģijām. Austrumu slimnīca ir vadošais ginekoloģijas pakalpojumu sniedzējs Latvijā, un mēs rīkojam dažādus izglītojošus pasākumus, daloties zināšanās ar visām Latvijas ginekoloģijas klīnikām. Mēs mācāmies un praktizējam, lai nodrošinātu iespēju visām Latvijas sievietēm saņemt maksimāli saudzējošu ārstēšanu. Pasākumā piedalījās mediķi no visas Latvijas, kuriem visiem nav iespēju braukt uz kongresiem un vadošajām klīnikām pasaulē, tāpēc novērtējam dr. med. Ursulas Katenas apmeklējumu, lai Latvijas mediķiem sniegtu šīs jaunās un nozīmīgās zināšanas.”  

Tehnoloģiju straujā attīstība veicina inovācijas diagnostikas un ārstēšanas procesos, tāpēc ļoti svarīga ir nepārtraukta mediķu zināšanu atjaunošana, lai pacientēm nodrošinātu daudz saudzējošākas un progresīvākas ārstniecības metodes, kas aizstāj agresīvās, piemēram, dzemdes izņemšanu vai dzemdes abrāziju. Metode plaši tiek izmantota, lai ārstētu sievietes, kurām diagnosticēti miomas mezgli, polipi un dažādas dzemdes anomālijas, piemēram, dzemdes starpsienas.  

Profesore Jana Žodžika stāsta: “Viena no Padomju Savienības  ginekoloģijas atliekām ir tā saucamās tīrīšanas, gadījumos, ja notiek asiņošana. Šī manipulācija bieži vien nepalīdzēja, bija nevajadzīga un neprecīza.  Mūsdienu pasaulē šādu procedūru veic ļoti reti, turklāt diagnostiskos nolūkos tā nav pieņemama. Histeroskopijas metode nav agresīva, un tas ir svarīgi sievietēm, kas plāno grūtniecību. Instrumentu izmēri pakāpeniski samazinās – agrāk ar šo metodi varēja veikt tikai diagnostiku, bet tagad ir iespējama arī ārstēšana. Šī saudzējošā ārstēšana notiek dienas stacionārā, tātad paciente jau tajā pašā dienā var doties mājās, un tiek nodrošināta ātrāka atveseļošanās.” 

Histeroskopija ir plaši pielietota procedūra visā pasaulē, arī Latvijā tā nav ienākusi nesen. Šī procedūra ir minimāli invazīva ginekoloģiska procedūra, kas tiek izmantota dažādu dzemdes dobuma veidojumu diagnostikai un ārstēšanai. Latvijā diagnostisko histeroskopiju veic dažās ambulatorās iestādēs, bet operācijas tiek nodrošinātas slimnīcās un dienas stacionāros. 

Austrumu slimnīcas ginekologi 2023. gadā veikuši 426 šādas manipulācijas, ārstējot dažādas saslimšanas, bet 2025. gadā, kad paredzēts atvērt jauno slimnīcas dienas stacionāra klīniku, tiek plānots šo skaitu palielināt,.  

Medicīnas zinātņu doktore Ursula Katena ir ginekoloģe, kura strādā Romā, Itālijas Pētniecības un veselības aprūpes institūta Histeroskopijas ekselences centrā. Romas Histeroskopijas ekselences centrs ir viens no trim un pasaulē lielākajiem digitālās histeroskopijas centriem, kas gadā  veic veic vairāk nekā 6600 visa veida dzemdes dobuma patoloģiju minimāli invazīvu ārstēšanu, izmantojot visjaunākās histeroskopijas un 3D ultrasonogrāfijas tehnoloģijas. Eiropas Ginekoloģiskās endoskopijas asociācijas speciālo interešu grupas “Histeroskopija” priekšsēdētāja, akreditēta Eiropas ginekoloģiskās endoskopijas pasniedzēja. Daudzu starptautisku publikāciju autore par iedzimtu ginekoloģisko patoloģiju un agrīna endometrija vēža fertilitāti saudzējošu ārstēšanu. Regulāri piedalās un organizē dažādus nacionālos un starptautiskos kongresus par histeroskopijām.  

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI