viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 
 
 

Papildu 22 miljoni rindu mazināšanai un C hepatīta pacientu ārstēšanai


Edīte Brikmane,
LV portāls

17.02.2017

ĪSUMĀ

 • Papildu finansējums 16,6 miljonu eiro apmērā pacientiem ļaus nodrošināt par 13,9% jeb 730 tūkstošiem eiro vairāk pakalpojumu sekundārajā ambulatorajā sektorā.
 • Gaidīšanas rindu apjoma samazinājums 2017. gadā pēc papildu finansējuma piešķiršanas plānots 25% apmērā.
 • Papildu finansējums 5,5 miljonu eiro apmērā paredz nodrošināt ārstēšanu ar bezinterferona terapiju papildus 203 pacientiem ar aknu bojājumiem F3/F4 stadijā.
Palielināt | Samazināt
 
Ieteikt:   +2
-0


Saistītie resursi

Citi raksti


 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +2 -0

Rindu mazināšanai uz veselības aprūpes pakalpojumiem un C hepatīta medikamentu pieejamības uzlabošanai jau šogad tiek novirzīts papildu finansējums 22 miljonu eiro apmērā. Veselības ministrija lēš, ka tādējādi pacientiem tiks nodrošināts par 13,9% jeb 730 tūkstošiem eiro vairāk pakalpojumu ambulatorajā sektorā nekā 2016. gadā, kas kopumā varētu samazināt gaidīšanas rindas par 25 procentiem.

Informatīvo ziņojumu "Par veselības reformas pasākumu īstenošanas turpināšanu 2017. gadā" Ministru kabinets atbalstīja 14. februārī. Tādējādi, lai uzlabotu veselības aprūpes pakalpojumu kvalitāti un pieejamību Latvijas iedzīvotājiem, 2017. gadā plānots novirzīt 34,3 miljonus eiro no Eiropas Komisijas pieļautā valsts budžeta deficīta palielinājuma 0,1% apmērā šādiem veselības aprūpes pasākumiem:

 1. rindu mazināšanai pie speciālistiem, uz diagnostiskajiem izmeklējumiem, dienas stacionārā un ambulatorajā rehabilitācijā;
 2. onkoloģisko saslimšanu diagnostikas un ārstēšanas pieejamības uzlabošanai;
 3. reformas valsts kompensējamo medikamentu nodrošinājumam C hepatīta pacientiem F3 un F4 stadijā veikšanai.

Pagājušā gada nogalē jau daļēji tika sākti reformu pasākumi onkoloģijas jomā, kas sīkāk izklāstīti citā Veselības ministrijas informatīvajā ziņojumā "Par veselības aprūpes pasākumu īstenošanu 2017. gadā". Šim nolūkam no rezervētās summas iedalīti 12,3 miljoni eiro, kas onkoloģijas pacientiem paredz nodrošināt par 47,7 tūkstošiem eiro valsts apmaksāto izmeklējumu un konsultāciju vairāk nekā 2016. gadā. Līdztekus papildu finansējuma piešķiršanai ir veiktas izmaiņas Ministru kabineta noteikumos Nr. 1529 "Veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtība", nosakot ārstniecības iestādes pienākumu nodrošināt valsts apmaksātus izmeklējumus 10 darbdienu laikā, ja tos pacientam nozīmējis veikt ģimenes ārsts saistībā ar medicīniski pamatotām aizdomām par ļaundabīgu audzēju, kā arī kārtību, kā ārstniecības iestāde nodrošina turpmākos precizējošos diagnostiskos izmeklējumus un sāk pacientu aprūpi ar apstiprinātu onkoloģisko diagnozi ne vēlāk kā mēneša laikā pēc pirmā speciālista konsultācijas.

Mazinās rindas uz sekundārās ambulatorās veselības aprūpes pakalpojumiem

Turpmākās reformas attiecas uz ambulatoro sektoru ar mērķi mazināt rindas uz speciālistu konsultācijām, diagnostiskajiem izmeklējumiem, pakalpojumiem dienas stacionārā un ambulatorajā rehabilitācijā. Šim nolūkam no rezervētās summas iedalīti 16,6 miljoni eiro. 

Pieejamības uzlabošanai sekundārajā ambulatorajā sektorā piešķirto līdzekļu sadalījums paredz nodrošināt:

 • papildu 270 246 speciālistu konsultācijas;
 • papildu 328 076 ambulatoros izmeklējumus;
 • papildu 62 472 dienas stacionāra pakalpojumus;
 • papildu 70 028 ambulatorās rehabilitācijas pakalpojumus.

Veselības ministrija lēš, ka gadījumā, ja kopējais pacientu skaits paliek nemainīgs, 2017. gadā sākotnēji gaidīšanas rindu apjoma samazinājums pēc papildu finansējuma piešķiršanas varētu samazināties par 25 procentiem un, turpinot reformu, turpmākajos gados – par 50 procentiem.

"Finansējuma pieaugums ļaus nodrošināt ārstēšanu ar bezinterferona terapiju vēl papildus 203 pacientiem."

Pieaugot valsts apmaksāto pakalpojumu pieejamībai, politikas plānotāji sagaida, ka daļa no iedzīvotājiem, kuri pakalpojumus saņem, veicot privātus maksājumus, turpmāk izvēlēsies saņemt valsts apmaksātos. Tāpēc, lai turpinātu reformu, papildus nepieciešams palielināt valsts apmaksāto pakalpojumu apjomu par vēl vismaz 50 procentiem. Slimību profilakses un kontroles centra aprēķini liecina – lai nodrošinātu plānoto 50% rindu samazinājumu, sākot ar 2018.gadu, nepieciešams ambulatoro pakalpojumu pieejamībā ieguldīt vēl vismaz 25 miljonus eiro gadā, sasniedzot vēl papildus 1 096 219 pakalpojumus.

"Pats svarīgākais, ko vēlamies panākt, ir ne tikai rindu mazināšana un pieejamības uzlabošana, bet arī agrīna slimību diagnostika un ārstēšana, darbnespējas lapu dienu skaita samazināšanās, kam ir efekts uz tautsaimniecību kopumā. Ja cilvēki ir veselāki, viņi ātrāk atgriežas savā darbavietā," uzsver veselības ministre Anda Čakša.

5,5 miljoni C hepatīta ārstēšanai

Otrs reformu virziens, kam no rezervētās summas paredzēti 5,5 miljoni eiro, ir kompensējamo medikamentu pieejamības uzlabošana C hepatīta pacientiem. Finansējuma pieaugums ļaus nodrošināt ārstēšanu ar bezinterferona terapiju vēl papildus 203 pacientiem jeb 30% slimības upuru, kam konstatēta F3/F4 aknu bojājumu stadija. Klīnisko pētījumu rezultāti uzrāda, ka, pielietojot tiešās iedarbības interferonu nesaturošus līdzekļus pacientiem ar aknu bojājumiem F3/F4 stadijā, tiek nodrošināta izārstēšanās vairāk nekā 95% gadījumu. Tādējādi Veselības ministrija plāno samazināt mirstību no C hepatīta par 8 procentiem, vienlaikus samazinot arī tālāku slimības izplatību par 4 procentiem jeb 1600 inficētajiem.

Turpmākie soļi

Kā norāda veselības ministre A. Čakša, pašreizējās reformas, kas vērstas uz pakalpojumu pieejamības uzlabošanu pacientiem, ir tikai daļa no plašāka reformu plāna. Kā nākamos soļus ministre min atalgojuma jautājuma sakārtošanu ārstniecības personām. Ziņojumu par turpmāko reformu gaitu (slimnīcu kartējumu, pakalpojumu struktūru un iepirkumu izmaiņām, kā arī ministrijas pakļautībā esošo iestāžu funkciju pārdali un reorganizāciju) plānots izstrādāt līdz šī gada aprīlim. 

 
© "LV portāla" saturu aizsargā autortiesības.
Izlasi par iespējām to izmantot!
 
ATSLĒGVĀRDI:   'medikamenti  

  Ieteikt:  +2
-0

 
KOMENTĀRI (0)
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
 
 

 VISVAIRĀK LASĪTIE

TEMATISKIE RAKSTI

 
 
 

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole diaspora mediācija Runā_valsts izglītības_saturs medijpratība Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība e-pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība tehnoloģijas sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti