viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 
 
 

Pensiju un atlīdzību indeksācija 2016. gada 1. oktobrī  1


Lidija Dārziņa,
LV portāls

06.09.2016

ĪSUMĀ

 • Indeksācija: valsts pensiju vai tās daļu, kas nepārsniedz pusi no iepriekšējā gada vidējās iemaksu algas valstī, pārskata reizi gadā 1. oktobrī.
 • Atlīdzības indeksē tāpat kā pensijas.
 • Šogad indekss un indeksējamā summa ir lielāka nekā pirms gada.
 • Pensijas palielinājums atkarīgs no pensijas apmēra. Jo lielāka pensija, jo lielāks pieaugums, taču ne vairāk par 6,18 eiro mēnesī, ja pensionārs neietilpst kādā no izņēmuma grupām. Proti, politiski represētajiem, I grupas invalīdiem un Černobiļas AES seku likvidēšanas dalībniekiem indeksē visu summu.
Palielināt | Samazināt
 
Ieteikt:   +2
-0 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +2 -0

Šā gada 1. oktobrī, piemērojot indeksu 1,0186, tiks palielinātas pensijas un atlīdzības vai to daļa, kas nepārsniedz 332 eiro. Lielākais iespējamais palielinājums ir 6,18 eiro mēnesī.

Tas nozīmē, ka ar likumu paredzētajā pensiju un atlīdzību indeksācijas datumā tiks indeksētas visas pensijas un atlīdzības, kas nepārsniedz 332 eiro apmēru. Pensijas palielinājums būs atkarīgs no pensijas apmēra. Jo lielāka pensija, jo lielāks tās palielinājums, informē Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) preses sekretāre Iveta Daine.

Piemēram, 200 eiro liela pensija palielināsies par 3,72 eiro.

Savukārt tām pensijām un atlīdzībām, kuras ir lielākas par 332 eiro, ar indeksu 1,0186 indeksēs tikai daļu no piešķirtās summas – 332 eiro, līdz ar to pensija palielināsies par 6,18 eiro.

Ja ir maza pensija, attiecīgi mazāks arī palielinājums pēc indeksācijas - 100 eiro pensija pieaugs vien par 1,86 eiro.

Priekšstatam, kā veidojas pensijas apmērs, piemērojot indeksu, VSAA skaidro ar vēl dažiem piemēriem.

Ja, piemēram, piešķirtā pensija ir 270 eiro, tad no 1. oktobra indeksētais apmērs būs 275,02 eiro (270x1,0186), bet, ja piešķirtā pensija ir 350 eiro, tad indeksē tikai pensijas daļu 332 eiro, t.i., 332x1,0186= 338,18-332= 6,18 eiro, līdz ar to indeksētais pensijas apmērs būs 356,18 eiro.

Tātad visas pensijas, kas lielākas par 332 eiro, pieaugs vienādi - par 6,18 eiro.

Izņēmums ir politiski represētās personas, I grupas invalīdi un Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībnieki, kuriem pensijas tiks indeksētas ar indeksu 1,0186 neatkarīgi no to apmēra. Piemēram, ja politiski represētajam piešķirtā pensija ir 400 eiro, tad pēc indeksācijas tā būs 407,44 eiro.

VSAA norāda, ka indeksē tikai pensijas apmēru, neņemot vērā pie pensijas piešķirtās piemaksas (par apdrošināšanas stāžu līdz 1996. gadam) apmēru.

Jāņem arī vērā, ka no indeksētās pensijas var tikt ieturēts iedzīvotāju ienākuma nodoklis, kas samazina izmaksājamo pensijas summu.

Pensijas neapliekamais minimums ir 235 eiro mēnesī (jeb 2820 eiro gadā). Ja pēc indeksācijas pensija pārsniegs šo summu, pārsnieguma daļa jāapliek ar nodokli, kas ir 23%.

Vairākām grupām likums "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" paredz nodokļa papildu atvieglojumu, kura summas noteiktas Ministru kabineta noteikumos Nr. 138.

Papildu atvieglojumu piemēro personām, kuras atzītas par personām ar invaliditāti vai politiski represētām personām, vai nacionālās pretošanās kustības dalībniecēm:

 • personai, kurai noteikta I vai II invaliditātes grupa, nodokļa papildu atvieglojums ir 1848 eiro gadā vai 154 eiro mēnesī;
 • personai, kurai noteikta III invaliditātes grupa, nodokļa papildu atvieglojums ir 1440 eiro gadā vai 120 eiro mēnesī;
 • personai, kurai noteikts politiski represētās personas vai nacionālās pretošanās kustības dalībnieces statuss, ir tiesības uz nodokļa papildu atvieglojumu 1848 eiro gadā vai 154 eiro mēnesī.

1. oktobrī indeksēs vecuma, invaliditātes, izdienas un apgādnieku zaudējuma pensijas un atlīdzības (par darbspēju zaudējumu sakarā ar nelaimes gadījumu darbā u.c.), kuras piešķirtas (pārrēķinātas) līdz 2016. gada 30. septembrim.

Valsts pensijas un atlīdzības indeksē saskaņā ar likuma "Par valsts pensijām" 26. pantu. Likums paredz, ka valsts pensiju vai tās daļas apmēru, kas nepārsniedz 50% no iepriekšējā kalendāra gada vidējās apdrošināšanas iemaksu algas valstī, pārskata reizi gadā 1. oktobrī, ņemot vērā faktisko patēriņa cenu indeksu un 25% no apdrošināšanas iemaksu algu summas reālā pieauguma procentiem.

Nākamgad indeksa formula būs labvēlīgāka. Šogad 10. martā Saeima pieņēma grozījumus likumā "Par valsts pensijām", kas paredz no 2017. gada pensiju indeksācijas aprēķinā ņemt vērā 50% no apdrošināšanas iemaksu algu summas reālā pieauguma procentiem pašreizējo 25% vietā.

 
© "LV portāla" saturu aizsargā autortiesības.
Izlasi par iespējām to izmantot!
 
  Ieteikt:  +2
-0

 
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
Lasīt komentārus (1)
 
 

 VISVAIRĀK LASĪTIE

 
 
 

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums mediācija diaspora izsole izglītības_saturs Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interneta_pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika politika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība SAB sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti