viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 
 
 
 
 

Ārvalstu diplomātus iepazīstina ar tieslietu sistēmas reformām


Guntis Ščerbinskis,
LV portāls

14.12.2017

ĪSUMĀ

 • Tieslietu sistēmas reformas ir vērstas uz tautsaimniecības izaugsmes veicināšanu.
 • Pabeidzot tiesu apvienošanas reformu, no nākamā gada marta Latvijā darbosies deviņas rajona (pilsētas) tiesas. 
 • Pēdējos gados izdevies panākt straujāku lietu izskatīšanu tiesās, jo īpaši – civillietās.
Palielināt | Samazināt
 
Ieteikt:   +4
-1 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +4 -1

Tiesu reformas gaita, pārmaiņas maksātnespējas administrēšanas jomā, kā arī tiesiskais regulējums uzņēmējdarbības vides uzlabošanā – šīs bija galvenās tēmas 2. Tieslietu ministrijas (TM) un Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) valstu vēstnieku forumā, kas norisinājās 13. decembrī.

Kā pasākuma atklāšanā sacīja tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs, tieslietu sistēmas reformas tiek vērtētas dažādi, tomēr nozīmīgākie secinājumi ir balstāmi autoritatīvu starptautisku vērtētāju, piemēram, Eiropas Komisijas, Pasaules Bankas un OECD ekspertu, atzinumos. Ministrs arī informēja, ka nākamā gada nogalē par Latvijas tieslietu sistēmu būs pieejams plašs pētījums, kas top sadarbībā ar Eiropas Padomes Komisiju par tiesu sistēmas efektivitātes paaugstināšanu, Starptautisko Valūtas fondu un OECD. Dz. Rasnačs akcentēja, ka tieslietu sistēmas reformas kalpo tautsaimniecības izaugsmei, un minēja, ka šajā ceļā nozīmīgākie ministrijas sabiedrotie – vienlaikus gan kritizētāji, gan atbalstītāji – ir Ārvalstu investoru padome, Latvijas Komercbanku asociācija, Darba devēju konfederācija, kā arī Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera.

Informējot diplomātus par tiesu sistēmas reformām, TM valsts sekretāra vietniece tiesu jautājumos Irēna Kucina akcentēja Tieslietu padomes (TP) pilnvaru un kapacitātes celšanu, tā stiprinot tiesu varas neatkarību. Jāpiebilst, ka Saeimā otrreizējā caurlūkošanā atrodas grozījumi likumā "Par tiesu varu", kas cita starpā paredz nostiprināt TP kompetenci tiesnešu karjeras jautājumos, mazinot likumdevējvaras un izpildvaras iespaidu šajos jautājumos.

TM pārstāve arī informēja par tiesu darbības teritorijas reformu, apvienojot nelielās tiesas. Kā uzsvēra I. Kucina, pieaugot tiesnešu skaitam apvienotajās tiesās, tiks veicināta tiesnešu specializācija, nodrošināts pilnvērtīgāks nejaušas lietu sadales princips, izlīdzināta tiesnešu noslodze, kā arī celta tiesu darba kvalitāte un efektivitāte. Kopš reformas sākuma no 34 rajona (pilsētas) tiesām šobrīd Latvijā pastāv 26 rajona (pilsētas) tiesas. Bet, reformu noslēdzot, no nākamā gada marta valstī būs vairs tikai deviņas vispārējās jurisdikcijas pirmās instances tiesas. Ministrija sola sabiedrību informēt par izmaiņām, kas var rasties pārmaiņu periodā. Tomēr līdzšinējā pieredze, piemēram, reformējot tiesas Latgales tiesu apgabalā, liecinot, ka tiesu apvienošanas process lielas problēmas nerada.

Runājot par citiem TM uzdevumiem, I. Kucina kā būtisku minēja darbu pie tiesnešu un tiesu darbinieku atalgojuma sistēmas izveides. Jāatgādina, ka saskaņā ar Satversmes tiesas 26. oktobra spriedumu tiesnešu atalgojuma sistēma atzīta par neatbilstošu pamatlikumam. Līdz 2019. gada 1. janvārim ir jāizstrādā jauna, Satversmei atbilstoša tiesnešu algošanas kārtība.

Vidējie lietu izskatīšanas termiņi tiesās (mēnešos)

Lietas veids Tiesa 2013 2014 2015 2016 2017 (janvāris–jūnijs)
Civillietas Rajona (pilsētas) tiesa 9,2 8,2 8,6 7,8 7,4
  Apgabaltiesa 5,1 4 3,7 3,9 3,9
Krimināllietas Rajona (pilsētas) tiesa 6,4 6,2 5,5 5,3 5,4
  Apgabaltiesa 3,5 3,3 3,5 3,8 3,7
Administratīvās lietas Administratīvā rajona tiesa 13,5 10 7,3 7,2 7,5
  Administratīvā apgabaltiesa 11,3 13 12,7 12,4 9,3

 Avots: Tieslietu ministrija

 
© "LV portāla" saturu aizsargā autortiesības.
Izlasi par iespējām to izmantot!
 
ATSLĒGVĀRDI:   'diplomātija  

  Ieteikt:  +4
-1

 
KOMENTĀRI (0)
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
 
 

 VISVAIRĀK LASĪTIE

TEMATISKIE RAKSTI

 
 
 

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole mediācija diaspora Runā_valsts izglītības_saturs medijpratība Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība e-pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība tehnoloģijas sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti