viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 
 
 

Uz akselerācijas fondiem – ar inovatīvu biznesa ideju


Inese Helmane,
LV portāls

07.11.2017

ĪSUMĀ

 • Finanšu institūcija "Altum" publiskajā iepirkumā ir atlasījusi trīs fondu pārvaldniekus – "Buildit Latvia", "Akselerācijas fonds sadarbībā ar "Lattelecom" un "Accelerace"" un "Komercializācijas reaktora fonds".
 • Akselerācijas fondi veiks ieguldījumus inovatīvos un agrīnas attīstības stadijas jaunuzņēmumos ar lielu izaugsmes potenciālu.
 • "Buildit Latvia" programma ir paredzēta komandām, kuras izstrādā tehnoloģiskus risinājumus industrijas vajadzībām.
 • "Akselerācijas fonda sadarbībā ar "Lattelecom" un "Accelerace"" investīciju joma ir gudrā darbavieta.
 • "Komercializācijas reaktora fonds" apvieno uzņēmējus ar zinātniekiem no Baltijas, Rietumeiropas un NVS un veido komandas, kas spēj strādāt globālā līmenī.
Palielināt | Samazināt
 
Ieteikt:   +1
-0 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +1 -0

Ikviens inovatīvas agrīnas stadijas biznesa idejas īpašnieks no novembra sākuma var pieteikties sarunai ar trīs dažādu akselerācijas fondu pārvaldniekiem, lai saņemtu nepieciešamo padomu un finansējumu savu ieceru veiksmīgai komercializēšanai.

"Esam pirmie Baltijā, kuri noslēguši līgumus ar akselerācijas fondu pārvaldniekiem, un sāksim sniegt reālu atbalstu jaunajiem uzņēmējiem," akselerācijas fondu pārvaldnieku prezentācijā teica finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola. "Šobrīd īpašam atbalstam meklējam mūsu inovatīvos uzņēmumus, lai kāds no tiem varētu attīstīties ātrāk nekā pārējie. Šajā jomā konkurējam ar pašiem zinošākajiem un spējīgākajiem visā pasaulē. Visas valstis rīkojas līdzīgi – atbalsta inovatīvās idejas, tikai – kāds ir Latvijas ceļš? Acīmredzot darīt to pašu, tikai gudrāk un ātrāk."

Kā darbosies akselerācijas fondu pārvaldnieki? "Viņi izvērtēs visas, pat trakākās, biznesa idejas un atlasīs labākās, tad ar ideju autoriem, jaunajiem uzņēmumiem, veiks akselerācijas pasākumus, lai pēc iespējas ātrāk tie spētu attīstīt savus produktus un tos virzīt jaunos tirgos," prezentācijā skaidroja AS "Attīstības finanšu institūcija "Altum"" ("Altum") valdes loceklis Juris Vaskāns.

Jāpiebilst, ka Ministru kabineta noteikumos Nr. 226 "Noteikumi par akcelerācijas fondiem saimnieciskās darbības veicēju izveides, attīstības un konkurētspējas veicināšanai" norādīts, ka akselerācijas fondu mērķis ir sekmēt saimnieciskās darbības veicēju attīstību un konkurētspēju, sniedzot akselerācijas (t.i., veicināšanas, stimulēšanas, attīstīšanas, paātrināšanas) pakalpojumus un finansējumu uzņēmējdarbības projektiem, kas paredz tehnoloģiskos vai rūpnieciskos neizdošanās riskus.

Atlasīti trīs fondu pārvaldnieki

Institūcija "Altum" publiskajā iepirkumā ir atlasījusi trīs fondu pārvaldniekus – "Buildit Latvia", "Akselerācijas fonds sadarbībā ar "Lattelecom" un "Accelerace"" un "Komercializācijas reaktora fonds". Katram pārvaldniekam paredzēts Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējums piecu miljonu eiro apmērā no kopējā 15 miljonu eiro finansējuma. Paredzētais privātais līdzfinansējums ir miljons eiro.

Akselerācijas fondi veiks ieguldījumus inovatīvos un agrīnas attīstības stadijas jaunuzņēmumos ar lielu izaugsmes potenciālu. To  finansējums tiks sniegts divos posmos. Pirmajā tas būs pirmssēklas – līdz 50 000 eiro – atbalsts vienam uzņēmumam, bet veiksmīgākie komersanti otrajā kārtā sēklasnaudas veidā saņems ieguldījumu līdz 250 000 eiro vienam uzņēmumam.

"Visas valstis jau dara to pašu – atbalsta inovatīvas idejas, tikai – kāds ir Latvijas ceļš? Acīmredzot darīt to pašu, tikai gudrāk un ātrāk."

Termiņš lēmumu pieņemšanai par sēklasnaudas ieguldījumu piešķiršanu ir astoņi gadi kopš fonda izveidošanas dienas. Lēmumu par pirmssēklas naudas piešķiršanu fondā varēs pieņemt līdz 2021. gada 30. jūnijam.

Fondu pārvaldnieki nodrošinās mentoru pakalpojumus un sniegs nepieciešamās konsultācijas.

Sīkāk par akselerācijas fondu noteikumiem LV portāls rakstīja publikācijā "Pirmoreiz sāks darboties akselerācijas fondi, finansējums – 15 miljoni eiro".

Kas ir "Buildit Latvia"

Akselerācijas fondu pārvaldnieku prezentācijā, kurā bija grūti atrast zālē brīvu vietu, ar sevi iepazīstināja visas trīs komandas.

"Buildit Latvia" līdzdibinātājs Matīss Neimanis, kas pats aktīvi strādā ar jaunuzņēmumiem, akcentēja, ka pārvaldnieka komandu veido arī profesionāļi no Igaunijas. Renē un Aleksandram Tonisoniem ir vairāk nekā desmit gadu pieredze darbā ar jaunuzņēmumiem, investīciju veikšanā, zinātnisku izstrādņu komercializācijā un tehnoloģiski ietilpīgos uzņēmumos.

"Ceturtā industriālā revolūcija, lietu internets un digitālās un fiziskās pasaules apvienošanās – šie termini pašreiz raksturo notiekošos procesus," prezentācijā teica M. Neimanis. "Tehnoloģijas attīstās ļoti strauji, un to lietotāju skaits kļūst arvien lielāks."

"Buildit Latvia" programma ir paredzēta komandām, kuras izstrādā tehnoloģiskus risinājumus industrijas vajadzībām ar potenciāli augstu starptautisko konkurētspēju. "Koncentrējamies uz lietu internetu, uz risinājumiem industrijas vajadzībām. Enerģētika, mobilitāte ir tendences, kas ir aktuālas un ir mūsu kompetenču lokā," tā M. Neimanis.

"Buildit Latvia" ir partneru un mentoru tīkls 25 valstīs. Iesniegt savas biznesa idejas ir gaidīti uzņēmumi no Austrumeiropas un Viduseiropas, arī no Ķīnas un Indijas. Plānots, ka fonds strādās ar 50 uzņēmumiem, otrajā kārtā varētu kvalificēties 10–15 uzņēmumi.

M. Neimanis prezentācijā pieminēja arī investīciju atdeves jautājumu. Viņaprāt, industriālā revolūcija savu augstāko punktu sasniegs 2023. gadā, kad "varēsim redzēt, cik tālredzīgi ir bijuši turpmāko trīs gadu lēmumi". "Buildit Latvia", investējot jaunuzņēmumā privāto finansējumu, vēlētos iegūt līdz 12% no uzņēmuma kapitāldaļām.

Sadarbība starp "Lattelecom" un "Accelerace"

Pēteris Marculāns prezentēja akselerācijas fondu, kura nosaukums gan vēl ir izstrādes stadijā, taču tā darbība tiek īstenota sadarbībā ar "Lattelecom" un "Accelerace". Fonda vadības komandā startē jaunuzņēmumu vidē pieredzi guvušais Deivids Vencels, kurš pats ir izveidojis divus jaunuzņēmumus, vienu no tiem veiksmīgi pārdodot. Vēlāk viņš ieguvis pieredzi, strādājot vienā no TOP akselerācijas un investīciju  fondiem Eiropā "Accelerace". Arī patlaban viņš pārvalda vienu no tā investīciju portfeļiem.

Pats P. Marculāns lielāko pieredzi ir guvis, strādājot ASV vienā no pasaules TOP akselerācijas fondiem – uzņēmumā "Techstars", kas darbojas ar jaunuzņēmumiem agrīnas investīcijas stadijā. Viņš ir izstrādājis stratēģijas vairāk nekā desmit akselerācijas programmām, kuras arī veiksmīgi īstenojis.

Savukārt Dmitrijam Saikovskim ir investīciju un akseleratora pieredze "Lattelecom" akseleratorā un privāto investīciju fondā, viņš ir strādājis arī tā saucamajā lielajā auditoru četriniekā. 

"Darbību ar uzņēmumiem sākam ļoti agrīnā stadijā – ja jums ir tikai ideja, nāciet pie mums!"

Viens no akselerācijas fonda pārvaldnieka stratēģiskajiem partneriem ir "Lattelecom", kas pērn izveidoja pirmo akseleratoru Latvijā.  Savukārt otrs partneris ir "Accelerace", kuram ir astoņu gadu pieredze akselerācijas un investīciju programmu realizēšanā.

Pārvaldnieka investīciju joma ir gudrā darbavieta, ar to saprotot dažādus risinājumus un tehnoloģijas, kas palīdz automatizēt uzņēmumu darbu un rada iespēju efektīvāk strādāt darbiniekiem.

Fonds pirmssēklas investīcijas līdz 40 000 eiro apmērā veiks  50 kompānijās. Kas būs uzņēmumi, uz kuriem fonds fokusēsies? P. Maskulāns akcentēja, ka primāri tiks veiktas investīcijas uzņēmumos, kas jau ir guvuši sākotnējos ienākumus tirgū.

Ģeogrāfiski fonda pārvaldītāji veiks investīcijas Centrāleiropas un Austrumeiropas jaunuzņēmumos, jo viņi saredz, ka šiem uzņēmumiem ir potenciāls, bet pietrūkst kritisko zināšanu un pieredzes.

"Komercializācijas reaktora fonds"

"Komercializācijas reaktora fonda" komandu veido uzņēmuma dibinātājs un uzņēmējs Nikolajs Adamovičs, akselerācijas fonda vadītāja Ella Kalniņa, investīciju menedžere Lelde Stukle un biznesa eņģelis un uzņēmējs Voldemārs Brēdiķis.

Fonds jaunuzņēmumu akselerācijas jomā Latvijā strādā jau astoņus gadus un ir realizējis desmit programmas. Ir izveidoti vairāk nekā 30 aktīvi uzņēmumi, kas spējuši piesaistīt investīcijas vairāk nekā piecarpus miljonu eiro apmērā. "Mūsu "startup" lido kosmosā, urbj naftu visā pasaulē, veic revolūciju pārtikas drošības kontrolē un dara arī citas aizraujošas lietas," prezentācijā teica akselerācijas fonda vadītāja Ella Kalniņa.

"Fonds apvieno uzņēmējus ar zinātniekiem no Baltijas, Rietumeiropas un NVS un veido komandas, kas spēj strādāt globālā līmenī. Darbību ar uzņēmumiem sākam ļoti agrīnā stadijā – ja jums ir tikai ideja, nāciet pie mums!" aicināja E. Kalniņa.

Turpmākajos trīs gados fonds plāno organizēt piecas akselerācijas programmas, kurās uzņems apmēram 80 jaunas komandas. Lielākā daļa no tām saņems akselerācijas fonda investīcijas.

"Komercializācijas reaktora fonds" orientējas uz uzņēmumiem Baltijā, Austrumeiropā un citās reģiona kaimiņvalstīs.

 
© "LV portāla" saturu aizsargā autortiesības.
Izlasi par iespējām to izmantot!
 

  Ieteikt:  +1
-0

 
KOMENTĀRI (0)
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
 
 

 VISVAIRĀK LASĪTIE

TEMATISKIE RAKSTI

 
 
 

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole diaspora mediācija Runā_valsts izglītības_saturs medijpratība Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība e-pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība tehnoloģijas sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti