Kā izbeigt kopīpašumu

J
jautā:
19. novembrī, 2023
Oto

Sveiki! Pēc mana vectēva nāves piederošā zeme un māja tika sadalīta starp visiem četriem bērniem kā kopīpašums. Šobrīd katrs savu zemesgabalu jau ir pārdevis, palikusi tikai lauku māja ar zemi zem tās. Mans tēvs grib savu daļu atstāt man, tāpat vēlas rīkoties tante un onkulis, tātad trīs no četriem kopīpašuma īpašniekiem. Ar ceturto tas vēl nav izrunāts, iespējams, arī viņš piekritīs. Ar ko man būtu jāsāk? Vai katrs atsevišķi jāved pie notāra sakārtot dokumentus, vai arī tas jādara visiem kopā?

A
atbild:
19. decembrī, 2023

Kopīpašnieki kopīpašumu var izbeigt saskaņā ar Civillikuma 1074. pantu, labprātīgi vienojoties, vai tiesā, ja starp kopīpašniekiem ir nesaskaņas. Civillikums paredz šādus kopīpašuma izbeigšanas veidus, kurus var piemērot tiesa:

  • reālā sadale – katram no kopīpašniekiem piespriež reālas daļas, uzliekot, kad vajadzīgs, viena daļai zināmus servitūtus par labu otra daļai;
  • lietas atdošana vienam vai vairākiem kopīpašniekiem, pārējiem atlīdzinot viņu daļas naudā, – atdod visu lietu vai daļu vienam vai vairākiem kopīpašniekiem ar pienākumu atlīdzināt daļu naudā;
  • kopīpašuma priekšmeta vai tā daļas pārdošana;
  • jautājuma izšķiršana ar lozi, it īpaši tad, kad jāizšķir, kuram no kopīpašniekiem paturēt sev pašu lietu vai daļu un kurš no viņiem apmierināms ar naudu;
  • nekustamā īpašuma, kurā ietilpst ēka ar dzīvojamām telpām, sadalīšana dzīvokļu īpašumos nekustamo īpašumu, kurā ietilpst ēka ar dzīvojamām telpām, tostarp gadījumā, kad kāds kopīpašnieks dalīšanas rezultātā neiegūst dzīvokļa īpašumu, bet saņem savas daļas atlīdzinājumu naudā.

Šajā gadījumā jādodas pie notāra (visiem kopīpašniekiem), kurš izstāstīs iespējas un palīdzēs izvēlēties attiecīgo līgumu (pirkuma, dāvinājuma u. tml.) un nostiprinājuma lūgumu īpašuma tiesību maiņai.