TĒMA: Tieslietas

Kopdzīves laikā uzkrātajai kopmantai nav juridiska statusa

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
09. jūnijā, 2022
Valērijs

Labdien! Vai tēvam ir tiesības uz nekustamo īpašumu vai kāda cita veida kompensāciju no mātes, ja viņi izšķīrās, bet nebija oficiālā laulībā? Pēc šķiršanās divi bērni dzīvo ar māti, uzturlīdzekļi tiek maksāti pienācīgi un pat vairāk. Nekustamais īpašums pieder mātei, bet remonts šajā īpašumā tika veikts par tēva naudu, kā arī tēvs joprojām maksā kredītu par remontu. Un vēl tāds fakts, ka īpašums tika nopirkts par naudu, kura palika no iepriekšējā dzīvokļa, kurš piederēja mātes radiniekiem, kur arī bija veikts remonts par tēva naudu. Paldies jau iepriekš.

A
atbild:
06. jūlijā, 2022
Olga Lauva
juriste

Nereģistrētā kopdzīvē (attiecībās) personām kopdzīves laikā uzkrātajai kopmantai nav juridiska statusa: tas nozīmē, ka valsts neatzīst šāda veida kopdzīvi (attiecības), ja tā nav reģistrēta likumā noteiktajā kārtībā. Šajā gadījumā tēvam nav juridisku tiesību ne uz mātes nekustamo īpašumu, ne cita veida kompensāciju, ar nosacījumu, ka abu pušu starpā nav noslēgts darījums (piemēram, aizdevuma līgums), kas radītu noteiktas saistības. Līdz ar to mātei un tēvam būtu jāspēj rast kompromiss šajā jautājumā un jāvienojas par kompensācijas samaksu abiem pieņemamā veidā un kārtībā, piemēram, noslēdzot vienošanos par remonta izdevumu apmaksu noteiktā termiņā.