Atteikties no ekstrām,runāt ar parādu piedzinējiem

J
jautā:
30. novembrī, 2010
Līga

Labdien, man ir auto līzings un kredītkarte. Nu jau apmēram gadu nesaņemu nekādus līdzekļus no darba vietas. Bezdarbnieka pabalstu arī nevaru saņemt, jo darba devējs neko nav maksājis. Lai dzēstu savas saistības, es pārdevu veco automašīnu un vēl daudz dažādu lietu. Caur internetu pat tirgoju savas grāmatas. Uz doto brīdi man jau vairs nekā nav. Darba meklējumi – nesekmīgi. Kā man rīkoties, jo banka prasa tikai maksāt. Man vienkārši nav līdzekļu. Cik saprotu, maksātnespēju arī nevaru pieteikt – jo man nav naudas, lai nodrošinātu iemaksu divu minimālo mēnešalgu apmērā. Kā pareizāk rīkoties šajā situācijā?

A
atbild:
08. decembrī, 2010
Naudas plānošanas centrs
Marija Rudjonoka, eksperte, Lindorff Oy Latvija filiāles Zvanu centra vadītāja

Lai arī nav zināmi visi apstākļi, pēc apraksta spriežot, Jūsu situācija ir ļoti smaga un līdzīga kā daudziem šodien. Jūs zināt pareizi – fiziskās personas maksātnespējas procesa piemērošanas priekšnoteikums ir spēja samaksāt administratora vienreizēju atlīdzību, kas ir divu minimālo mēnešalgu apmērā. Ja šo summu nevar samaksāt, tad nevar uzsākt fiziskās personas maksātnespējas procesu. Tomēr NPC eksperti uzskata, ka šajā gadījumā būtu jāmeklē izeja fiziskās personas maksātnespējā.

Jums ir ļoti svarīgi apzināt ne tikai iespējas iegūt naudu, bet arī visus savus izdevumus. Ir aukstasinīgi jāizvērtē, kas no izdevumiem ir pirmās nepieciešamības lietas, kas nav. Šajā gadījumā auto līzings, iespējams, ir labums, no kura var atteikties. Jūsu situācijā tie ir ļoti lieli ikmēneša izdevumi, kas var tikt samazināti.

Jāizvērtē arī iespēja atrast dzīvesvietu lētākā vietā, kas neprasa tik lielus ikmēneša maksājumus. Vai nav iespējams samazināt izdevumus uz komunikāciju rēķina? Vai tiešām ir vajadzīgs tik ātrs interneta pieslēgums, vai šis ir izdevīgākais pieslēguma veids mobilajam telefonam? Ir ļoti apsveicami, ka tiek meklēti risinājumi papildu līdzekļu iegūšanai, piemēram, grāmatu pārdošana. Tomēr zem palielināmā stikla ir jānoliek pilnīgi visi izdevumi un jāizvērtē to pamatojums.

Jāatgādina, ka parādniekam ir jābūt proaktīvam komunikācijā ar banku un parādu atgūšanas uzņēmumiem. Tas nozīmē, ka pašam ir jāsazinās ar šīm institūcijām un jāinformē par izveidojušos situāciju, lai mēģinātu vienoties par abām pusēm pieņemamu parādu apmaksas grafiku. Ja līdzekļi segt parādsaistības to šobrīd neatļauj, tad noteikti ir jāinformē, ka zināt par parādsaistībām un, tiklīdz būs iespējams, sāksit tās atmaksāt.

Protams, ir jāturpina meklēt apmaksātu darbu, kur darba devējs maksā visus nodokļus valstij, lai šādos gadījumos būtu vismaz kādi valsts garantētie ienākumi. Ja darba devējs nepilda savus pienākumus un neizmaksā atalgojumu atbilstoši noslēgtajam darba līgumam, noteikti ir jāvēršas Valsts darba inspekcijā. Arī uzsākot darba meklējumus, ir rūpīgi jāizvērtē savas profesionālās prasmes, lai precīzi un lakoniski spētu atbildēt uz darba devēja jautājumiem darba intervijā.