TĒMA: Drošība

Fiziskas personas var izmantot noteiktas kategorijas pirotehniskos izstrādājumus

J
jautā:
13. janvārī, 2020
Krišjānis

Labdien! Interesējos par pirotehnikas ievešanu privātai lietošanai Latvijas valsts teritorijā, kas iegādāta citās valstīs (piemēram, Lietuvā, Polijā u. c). Cik zināms, lai drīkstētu iegādāties “uguņošanas ierīces un skatuves pirotehniskos izstrādājumus, kuru pamatefekts ir sprādziena troksnim līdzīga trokšņa radīšana (petardes un to prototipi)”, vajadzīga mednieka apliecība. Kaimiņvalstīs pirotehniku drīkst iegādāties bez atļaujas no 18 gadu vecuma. Rodas jautājums: ja pats dodos, piemēram, uz Poliju un iegādājos tā saucamās “baterijas”, raķetes vai petardes ar CE zīmolu, vai tās drīkst ievest un izmantot privātai uguņošanai Latvijā? Paldies!

A
atbild:
13. februārī, 2020
Linda Ņikona
LV portāls

Lai iegādātos pirotehniku Lietuvā vai Polijā, jāievēro šo valstu normatīvajos aktos noteiktās prasības attiecībā uz pirotehnisko izstrādājumu apriti.

Pirotehnisko izstrādājumu aprites likuma mērķis ir noteikt fizisko un juridisko personu tiesības un pienākumus attiecībā uz pirotehnisko izstrādājumu apriti Latvijā, kā arī drošuma pamatprasības pirotehniskajiem izstrādājumiem, lai nodrošinātu šo izstrādājumu brīvu apriti, sabiedrisko drošību, cilvēku veselības un vides aizsardzību, kā arī patērētāju un profesionālo lietotāju drošību.

Atbilstoši minētā likuma 4. pantam pirotehniskos izstrādājumus atkarībā no propelenta satura, drošības attālumiem, trokšņa līmeņa un citiem darbības raksturlielumiem un īpašībām iedala šādi:

  • uguņošanas ierīces:
    1. F1 kategorija – ļoti zemas bīstamības un zema trokšņa līmeņa uguņošanas ierīces, kas paredzētas izmantošanai norobežotās telpās, arī uguņošanas ierīces, kuras paredzētas izmantošanai dzīvojamo ēku iekšpusē;
    2. F2 kategorija – zemas bīstamības un zema trokšņa līmeņa uguņošanas ierīces, kas paredzētas izmantošanai ārpus telpām norobežotās teritorijās;
    3. F3 kategorija – vidējas bīstamības uguņošanas ierīces, kuras paredzētas izmantošanai ārpus telpām lielās, atklātās teritorijās un kuru radītā trokšņa līmenis nav kaitīgs cilvēku veselībai;
    4. F4 kategorija – augstas bīstamības uguņošanas ierīces, kuras paredzētas izmantošanai tikai personām ar speciālām zināšanām (uguņošanas ierīces profesionālai izmantošanai) un kuru radītā trokšņa līmenis nav kaitīgs cilvēku veselībai;
  • skatuves pirotehniskie izstrādājumi:
    1. T1 kategorija – zemas bīstamības skatuves pirotehniskie izstrādājumi;
    2. T2 kategorija – skatuves pirotehniskie izstrādājumi, kurus drīkst lietot tikai personas ar speciālām zināšanām;
  • citi pirotehniskie izstrādājumi:
    1. P1 kategorija – pirotehniskie izstrādājumi, kas nav uguņošanas ierīces un zemas bīstamības skatuves pirotehniskie izstrādājumi;
    2. P2 kategorija – pirotehniskie izstrādājumi, kas nav uguņošanas ierīces un skatuves pirotehniskie izstrādājumi, kurus drīkst lietot tikai personas ar speciālām zināšanām.

LV portāla infografikā “Pirotehnisko izstrādājumu veidi un ierobežojumi drošības nolūkos” var sīkāk iepazīties ar uguņošanas ierīču, skatuves un citu pirotehnisko izstrādājumu veidiem.

Piemēram, F2 un F3 kategorijā ietilpst tādas uguņošanas ierīces kā raķetes, pirotehniskās baterijas, strūklakas, petardes, Romas sveces, uguns rati.

Vienlaikus jāvērš uzmanība, ka pirotehniskās baterijas mēdz būt arī F4 kategorijā, savukārt šīs kategorijas uguņošanas ierīces Latvijā fiziskām personām ir aizliegts iegādāties, glabāt un izmantot jebkurā vecumā (F4 kategoriju var iegādāties, glabāt un izmantot tikai 18 gadus sasnieguši individuāli komersanti un komercsabiedrības, kurām izsniegta speciāla atļauja – licence).

Ražotājam uz pirotehniskajiem izstrādājumiem ir jānorāda, kādas kategorijas pirotehniskais izstrādājums tas ir, savukārt komersantam tas jāzina un jāmāk arī izskaidrot Jums.

Noteiktus pirotehniskos izstrādājumus fiziska persona arī Latvijā var iegādāties bez speciālām atļaujām un mednieku apliecībām no 18 gadu vecuma.

Fizisko personu tiesības iegādāties, glabāt un izmantot pirotehniskos izstrādājumus ir noteiktas Pirotehnisko izstrādājumu aprites likuma 15. pantā:

  • F1 kategorijas uguņošanas ierīces ir tiesības iegādāties, glabāt un izmantot fiziskajai personai, kas sasniegusi 14 gadu vecumu;
  • F2 un F3 kategorijas uguņošanas ierīces, T1 kategorijas skatuves pirotehniskos izstrādājumus un P1 kategorijas pirotehniskos izstrādājumus ir tiesības iegādāties, glabāt un izmantot fiziskajai personai, kas sasniegusi 18 gadu vecumu.

Savukārt fiziskajām personām ir aizliegts:

  • iegādāties, glabāt un izmantot F4 kategorijas uguņošanas ierīces, T2 kategorijas skatuves pirotehniskos izstrādājumus un P2 kategorijas pirotehniskos izstrādājumus;
  • nodot tālāk vai citādi darīt pieejamas F1 kategorijas uguņošanas ierīces fiziskajām personām, kuras nav sasniegušas 14 gadu vecumu;
  • nodot tālāk vai citādi darīt pieejamas F2 un F3 kategorijas uguņošanas ierīces, T1 kategorijas skatuves pirotehniskos izstrādājumus un P1 kategorijas pirotehniskos izstrādājumus fiziskajām personām, kuras nav sasniegušas 18 gadu vecumu;
  • nodot tālāk vai citādi darīt pieejamas attiecīgās kategorijas uguņošanas ierīces un skatuves pirotehniskos izstrādājumus juridiskajām personām, kuras nav tiesīgas izmantot attiecīgā veida un kategorijas pirotehniskos izstrādājumus;
  • iegādāties, glabāt un izmantot militāro pirotehniku.

Mednieka apliecība ir vajadzīga tikai personām, kas vēlas iegādāties, glabāt un izmantot medībās uguņošanas ierīces un skatuves pirotehniskos izstrādājumus, kuru pamatefekts ir sprādziena troksnim līdzīga trokšņa radīšana (petardes un to prototipi) un kuri tātad neatbilst F1, F2, F3, T1 un P1 kategorijai.

Tātad jāsecina, ka fiziskajai personai ir tiesības Polijā iegādāties uguņošanas ierīces un skatuves pirotehniskos izstrādājumus, kas atbilst F1, F2, F3, T1 un P1 kategorijai, ja pēc tam tos plānots ievest, glabāt un izmantot Latvijā.