Vai uzturlīdzekļi ir ienākums, ko vērtē maznodrošinātā statusa noteikšanai

J
jautā:
25. jūnijā, 2023
Inta

Labdien! Vai alimentus uzskata par ienākumu, ja persona vēlas iegūt maznodrošinātā statusu? Paldies!

A
atbild:
04. jūlijā, 2023
Lidija Dārziņa
LV portāls

Likuma 36. panta (“Materiālās situācijas izvērtēšanas un sociālās palīdzības pabalstu piešķiršanas nosacījumi”) pirmajā daļā noteikts, ka pašvaldības sociālais dienests, pirms pieņem lēmumu par trūcīgas vai maznodrošinātas mājsaimniecības statusa vai sociālās palīdzības pabalsta piešķiršanu mājsaimniecībai vai atsevišķai personai mājsaimniecībā, izvērtē mājsaimniecības kopējos materiālos resursus (ienākumus, īpašumus, uzkrājumus).

Atbilstoši likumam un Ministru kabineta noteikumiem Nr. 809 “Noteikumi par mājsaimniecības materiālās situācijas izvērtēšanu un sociālās palīdzības saņemšanu”:

  • ja saņem uzturlīdzekļus bērnam, tie tiek vērtēti kā mājsaimniecības ienākumi;
  • ja persona maksā uzturlīdzekļus bērnam citā mājsaimniecībā, tie netiek ieskaitīti ienākumos – valstī noteikto minimālo uzturlīdzekļu apmērā (155 eiro līdz bērna 7 gadu vecumam un 186 eiro no 7 gadu līdz 18 gadu vecumam).