viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 
 
 
 
 

E-darbnespējas lapu brīvprātība beidzas šomēnes, bet sagaidāms jauns pagarinājums  1


Lidija Dārziņa,
LV portāls

07.08.2017

ĪSUMĀ

 • Lai E-veselības sistēmu lietotu, ir jābūt līgumam ar Nacionālo veselības dienestu (NVD). Pašreiz līgumi ar stacionāriem par E-veselības sistēmas lietošanu noslēgti 100% apmērā, ar aptiekām – 85% apmērā, ar speciālistiem un ambulatorajām iestādēm – gandrīz 40%, bet apmēram 30% no visiem paredzētajiem līgumiem noslēgti ar ģimenes ārstu praksēm.
 • VSAA atgādina: ja ārsts darbnespējas lapu B ir reģistrējis E-veselības sistēmā un to noslēdzis pēc darbnespējas perioda, lai saņemtu slimības vai maternitātes pabalstu, VSAA ir jāiesniedz tikai iesniegums. Visērtāk to izdarīt, aizpildot iesniegumu portālā www.latvija.lv, izmantojot e-pakalpojumu "E-iesniegums VSAA pakalpojumiem".
 • Ārstniecības iestādēs un aptiekās, kuras sākušas E-veselības sistēmas lietošanu, ir izvietotas uzlīmes ar uzrakstu "Šeit lieto e-veselību".
 • Darba devēji aicina nevilcināties ar e-veselības ieviešanu, kas arī palīdzēs izsekot budžeta tēriņiem medicīnas jomā, pakalpojumu pieprasījumam un patiesajām izmaksām.
Palielināt | Samazināt
 
Ieteikt:   +3
-0 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +3 -0

Obligāta E-veselības sistēmas lietošana ārstniecības iestādēm un aptiekām ir jāuzsāk 2017. gada 1. septembrī. Šomēnes beidzas pērn ar valdības lēmumu uz deviņiem mēnešiem pagarinātais brīvprātīgas izvēles termiņš, līdz kuram darbnespējas lapas vēl var izrakstīt papīra formā. Veselības ministrijas Latvijas Ģimenes ārstu asociācijai jūlijā piedāvātā vienošanās paredz veikt grozījumus normatīvajos aktos, lai vēl līdz 2018. gada 1. janvārim E-veselības sistēmas lietošana ģimenes ārstiem būtu brīvprātīga. Šis LV portāla skaidrojums nav par streiku, bet par e-darbnespējas lapām, kuras jau tagad tiek izrakstītas, un iedzīvotāji jau izmanto iespēju formalitātes saistībā ar slimības un maternitātes pabalstiem nokārtot elektroniski, tas ir, bez papīriem un laika un naudas tērēšanas transportam.

Nacionālā veselības dienesta (NVD) statistika liecina, ka konstanti pieaug izsniegto e-darbnespējas lapu skaits, piemēram, jūnija sākumā pacientiem atvērto darbnespējas lapu skaits bija sasniedzis jau gandrīz 18 tūkstošus, bet noslēgto – nedaudz vairāk kā 15 tūkstošus. Savukārt augusta sākuma dati liecina, ka ārstniecības personas pacientiem atvērušas jau gandrīz 23 tūkstošus e-darbnespējas lapu, bet noslēgušas nedaudz vairāk kā 19 tūkstošus, LV portālu informē NVD Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājas vietniece Agnese Jasenoviča.

Palielinājies arī to ārstniecības iestāžu skaits, kuras uzsākušas E-veselības sistēmas lietošanu un kurās pacientiem ir iespēja saņemt e-darbnespējas lapu. Ja jūnija sākumā tās bija 200 ārstniecības iestādes, tad pašreiz – 243 iestādes. No vasaras sākuma to ārstniecības personu skaitam, kas pacientiem izraksta e-darbnespējas lapas, pievienojušies 78 profesionāļi, tādējādi kopā Latvijā jau aptuveni 620 ārstniecības personas saviem pacientiem nodrošina šādu pakalpojumu.

E-darbnespējas lapa: no izrakstīšanas līdz pabalstam

NVD mājaslapā soli pa solim izstāstīts galvenais par e-darbnespējas lapas izmantošanu, tostarp par to, kā jāpieprasa slimības pabalsts Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā (VSAA).

 1. Ārsts E-veselības sistēmā atver e-darbnespējas lapu. Ja darba devējs vēlas pārliecināties par e-darbnespējas lapas atvēršanas faktu, pēc pacienta pieprasījuma ārsts vai pacients pats var nosūtīt šo informāciju uz darba devēja vai citu e-pastu.
 2. Ārsts noslēdz e-darbnespējas lapu. Šo informāciju automātiski saņem Valsts ieņēmumu dienests (VID).
 3. Darba devējs saņem informāciju par darbinieka noslēgto darbnespējas lapu VID EDS. Pacientam darbnespējas lapa vairs nav jāiesniedz darba devējam (vai visiem darba devējiem, ja tādi ir vairāki) papīra formātā.

4. Pacients pieprasa un saņem slimības pabalstu no VSAA. Iesniegumu VSAA var iesniegt elektroniski, izmantojot www.latvija.lv e-pakalpojumu, iesniegumā atzīmējot konkrēto darbnespējas lapu. Instrukcija e-iesniegumam slimības pabalsta piešķiršanai vai pārrēķināšanai.

Ne visi izmanto iespēju pabalstu pieprasīt elektroniski

VSAA šogad no iedzīvotājiem visvairāk elektroniski ir saņēmusi iesniegumus slimības un maternitātes pabalstu piešķiršanai un pārrēķināšanai. Tomēr tikai daļa cilvēku, kuriem ārsts darbnespējas lapu B reģistrējis E-veselības sistēmā, izmantojusi priekšrocību slimības vai maternitātes pabalstu pieprasīt elektroniski portālā www.latvija.lv, nedodoties uz VSAA vai valsts un pašvaldības vienotajiem klientu apkalpošanas centriem, klāsta VSAA preses sekretāre Iveta Daine.

Šā gada pirmajā pusgadā VSAA pieņēmusi 249,3 tūkstošus lēmumu par slimības un maternitātes pabalstu piešķiršanu vai pārrēķināšanu. No tiem 7,1 tūkstotis lēmumu pieņemts, pamatojoties uz elektroniski izsniegtām darbnespējas lapām B. Tomēr tikai 40 procentos gadījumu pabalstu pieprasītāji izvēlējušies arī iesniegumus iesniegt  elektroniski.

VSAA atgādina, ka personām, kurām ārsts darbnespējas lapu B ir reģistrējis E-veselības sistēmā un to noslēdzis pēc darbnespējas perioda, lai saņemtu slimības vai maternitātes pabalstu, VSAA ir jāiesniedz tikai iesniegums. Visērtāk to izdarīt, aizpildot iesniegumu portālā www.latvija.lv, izmantojot e-pakalpojumu "E-iesniegums VSAA pakalpojumiem".

Savukārt, ja ārsta izsniegtā darbnespējas lapa B nav reģistrēta E-veselības sistēmā, tad ir iepriekšējā lapas B iesniegšanas kārtība slimības un maternitātes pabalstu piešķiršanai – VSAA jāiesniedz papīra formāta darbnespējas lapa kopā ar papīra formāta iesniegumu pabalsta pieprasīšanai.

Jā, ir kļūmes, bet tās ir novēršamas

NVD sniedza informāciju arī uz LV portāla jautāto: Kādas problēmas ir bijušas/ir ārstiem, izrakstot e-darbnespējas lapas? Vai problēmas gadās arī pacientiem? Kā tās risināmas?

No ārstu puses:

Izrakstot e-darbnespējas lapu, bieži ārsti pieļauj kļūdu, darbnespējas lapu E-veselības sistēmā nenoslēdzot. Jāņem vērā, ka atvērta un nenoslēgta e-DNL nav pieejama VID EDS un VSAA sistēmā. Ir gadījumi, kad B darbnespējas lapā nekorekti tiek norādīta pirmā saslimšanas diena. Minēto un vēl citu ārstniecības personu pieļauto neprecizitāšu dēļ tiek kavēta slimības pabalsta saņemšana, jo VSAA speciālisti nevar apstrādāt iedzīvotāja pieteikumu pabalsta saņemšanai, kamēr neprecizitāte netiek izlabota vai lapa netiek noslēgta. Pabalsta piešķiršanas lēmuma pieņemšana reizēm var aizņem vairāk par 10 darba dienām, jo, identificējot neprecizitāti VSAA pusē, NVD sazinās ar ārstu un izskaidro nepieciešamību veikt labojumu, tālāk ārsts veic labojumu un VSAA atkal izskata pieteikumu pabalsta saņemšanai.

Lai kļūmīgās situācijas nerastos, NVD ir izstrādājis elektroniski pieejamas mācību instrukcijas par dažādu e-veselības pakalpojumu lietošanu. Ārstniecības personām ir iespēja saņemt padomu, sazinoties ar e-veselības lietotāju atbalsta dienestu pa tālruni 67803301.

No pacientu puses:

Ir gadījumi, kad pacients vēlas VSAA iesniegt jau atvērtu B darbnespējas lapu, bet iesniegums ir iesniedzams tikai pēc B darbnespējas lapas noslēgšanas.

Zināšanas un prasmes var papildināt

Kā pastāstīja NVD pārstāve, lai nodrošinātu atbalstu E-veselības sistēmas lietošanas uzsākšanai un pilnvērtīgai lietošanai, NVD ārstiem un farmaceitiem ir izstrādājis elektroniskus mācību materiālus, kuros soli pa solim aprakstīta dažādu e-veselības pakalpojumu lietošana. Piemēram, ārstiem un ārstniecības personām pieejami materiāli par darbībām ar e-darbnespējas lapām (atvēršanu, slēgšanu, elektronizēšanu), par pacientu veselības pamatdatu ievadi, par nosūtījumu izveidošanu un citi. Savukārt farmaceitiem – par īpašās un parastās e-receptes apstrādi, kā arī receptes elektronizēšanu.

Elektroniskie materiāli ir izstrādāti, ņemot vērā ārstu un farmaceitu priekšlikumus turpmāk apmācības par e-veselību nodrošināt elektroniskajā vidē. Tādējādi E-veselības sistēmas lietošanu profesionāļi var apgūt sev ērtā laikā un piemērotā veidā – gan video, gan rakstiskā formātā. Mācību materiāli tiek regulāri papildināti, ietverot instrukcijas gan par jaunākajiem e-veselības pakalpojumiem, gan dažādiem sistēmas uzlabojumiem. Profesionāļiem ir tūlītēja iespēja iepazīties ar informāciju par jaunākajām sistēmas funkcijām. Materiāli ir pieejami e-veselības portāla www.eveseliba.gov.lv sadaļā "Mācību materiāli".

Ārstniecības personām un farmaceitiem ir iespēja saņemt atbalstu e-veselības jautājumos, sazinoties ar e-veselības lietotāju atbalsta dienestu, kā arī vēršoties NVD reģionālajās nodaļās, kurās apmācīti darbinieki nodrošina ārstiem atbalstu sistēmas lietošanas uzsākšanā.

Vai no 1. septembra e-darbnespējas lapas būs obligātas?

Vai ārsti turpina slēgt līgumus par e-veselības lietošanu, un kāda ir līgumu slēgšanas dinamika, ņemot vērā, ka ģimenes ārsti streiko? Šī ziņa būtu svarīga tiem, kas gaida e-veselības iedzīvināšanu.

A. Jasenoviča informēja, ka saskaņā ar Veselības ministrijas jūlijā izplatīto publisko paziņojumu ar Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociāciju panāktā vienošanās paredz sagatavot un pieņemt nepieciešamās izmaiņas normatīvajos aktos, nosakot, ka līdz 2018. gada 1. janvārim E-veselības sistēmas lietošana ģimenes ārstiem vēl ir brīvprātīga. (Plašāka informācija – Veselības ministrijas mājaslapā 11. jūlija un 17. jūlija informācijā.)

Pašreiz līgumi ar stacionāriem par E-veselības sistēmas lietošanu noslēgti 100% apmērā, ar aptiekām – 85 % apmērā, ar speciālistiem un ambulatorajām iestādēm – gandrīz 40%, bet apmēram 30 % no visiem paredzētajiem līgumiem noslēgti ar ģimenes ārstu praksēm.

Arī ģimenes ārstu protesta laikā noslēgto līgumu skaits ar ģimenes ārstiem ir pieaudzis. Jūnija sākumā līgumi ar ģimenes ārstiem bija noslēgti 23% apmērā jeb kopā 307 līgumi, pašreiz papildus noslēgti gandrīz 80 līgumi (kopā 385 līgumi), kas ir 30%.

Darba devēji aicina nepadoties

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) jūlijā izplatītajā paziņojumā pauda atbalstu Veselības ministrijas centieniem nodrošināt pēc iespējas plašāku un ātrāku e-veselības ieviešanu, jo uzskata, ka tikai tas palīdzēs izsekot budžeta tēriņiem medicīnas jomā, pakalpojumu pieprasījumam un patiesajām izmaksām. Uzņēmēju organizācija aicina arī ārstus būt atbildīgiem pret valsts finansējumu, sākot lietot izstrādāto sistēmu.

Pats svarīgākais e-veselības ieviešanas faktors LTRK uzskatā ir paaugstinātā iedzīvotāju veselības datu ticamība un drošība. Bez šādas caurspīdīgas un kontrolējamas sistēmas nav iespējams veikt nekāda veida kvalitatīvu datu analīzi par ģimenes ārstu noslodzi, darbnespējas lapu izsniegšanu, to pamatotību un no šiem faktoriem izrietoša lielāka finansējuma piešķiršanu nozarei.

Mudinoša norāde – šeit lieto e-veselību

Ārstniecības iestādēs un aptiekās, kas ir uzsākušas E-veselības sistēmas lietošanu, tiek izvietotas atpazīšanas uzlīmes ar uzrakstu "Šeit lieto e-veselību".

A. Jasenoviča klāsta, ka uzlīmei ir rekomendējošs raksturs. Uzlīme ir atpazīstamības zīme, un tās mērķis ir informēt iedzīvotājus, ka ārstniecības iestāde/aptieka lieto E-veselības sistēmu, tādēļ to var saņemt tikai tās iestādes, kas ir noslēgušas līgumu ar NVD un uzsākušas e-veselības lietošanu. Ārstniecības iestādes, ģimenes ārstu prakses un aptiekas, kas ir noslēgušas līgumu par sistēmas lietošanu un vēl nav saņēmušas uzlīmi, tiek aicinātas vērsties NVD teritoriālajās nodaļās, lai saņemtu gan uzlīmi, gan arī citus e-veselības informatīvos materiālus – plakātus, vizītkartes, bukletus u. c., piebilst NVD pārstāve.

Paši iedzīvotāji attālināti var noskaidrot, kuras ārstniecības iestādes un aptiekas ir noslēgušas līgumu ar valsti par E-veselības sistēmas lietošanu. Tas ir atspoguļots interaktīvā kartē, kas ir pieejama portālā www.eveseliba.gov.lv sadaļā "Par e-veselību" – "Kur lieto e-veselību?".

Kā informēja NVD pārstāve, visaktīvāk līgumus par E-veselība sistēmas lietošanu  ārstniecības iestādes un ārstniecības personas slēdz Zemgalē un Kurzemē.

 
© "LV portāla" saturu aizsargā autortiesības.
Izlasi par iespējām to izmantot!
 
ATSLĒGVĀRDI:   'ārsti  'e-veselība  'e-pakalpojumi  

  Ieteikt:  +3
-0

 
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
Lasīt komentārus (1)
 
 

 VISVAIRĀK LASĪTIE

 
 
 

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole diaspora mediācija Runā_valsts izglītības_saturs medijpratība Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība e-pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība tehnoloģijas sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti