viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 
 
 

„Skolu karte” – palīgs vecākiem un bērniem izvēlēties skolu


Laura Studente,
LV portāls

12.07.2017

ĪSUMĀ

 • "Karšu izdevniecība Jāņa sēta" izstrādājusi interaktīvu skolu karti, kur pieejama informācija par vairāk nekā 600 vispārizglītojošām skolām.
 • Platforma domāta ne tikai izglītības speciālistiem un lēmumu pieņēmējiem, bet arī vecākiem un skolēniem.
 • Platforma parāda, ka skolēni un viņu vecāki izvēlas labākās, nevis tuvākās skolas.
Palielināt | Samazināt
 
Ieteikt:   +2
-0 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +2 -0

Latvijā tapusi unikāla ģeotelpiskās plānošanas platforma "Skolu karte". Tajā vecākiem, bērniem, izglītības politikas plānotājiem un citiem interesentiem ir iespēja iepazīties ar Latvijas skolu tīklu digitāli. Platformā pieejama pārskatāma Latvijas karte ar informāciju par skolēnu skaitu skolās, izglītības iestāžu kvalitatīvajiem rādītājiem, eksāmenu indeksiem, reģionā pieejamo sporta infrastruktūru, iedzīvotāju skaita prognozēm u. c. Platforma pieejama Izglītības un zinātnes ministrijas mājaslapā.

Interaktīvā tīmekļa vietne "Skolu karte" pēc Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) pasūtījuma izstrādāta "Karšu izdevniecības Jāņa sēta" paspārnē. Kartē pieejama informācija par vairāk nekā 600 vispārizglītojošajām skolām Latvijā, to kvalitātes un kvantitatīvajiem rādītājiem.

Izglītības un zinātnes ministrija cer, ka jaunā platforma kļūs par ērtu lietotni ne tikai izglītības speciālistiem un lēmumu pieņēmējiem, bet arī sniegs papildu objektīvu un detalizētu informāciju vecākiem un skolēniem, lai izvēlētos sev vispiemērotāko skolu turpmākās izglītības ieguvei, kā arī veidotu optimālos maršrutus no dzīves vietas līdz izvēlētajai skolai.

Kartē pieejama informācija par izglītības kvalitāti skolā

Jaunais rīks ļauj novērtēt gan skolu tīkla kvantitatīvos rādītājus – informāciju par skolēnu kopskaitu, kā arī skaitu atsevišķās klašu grupās, gan kvalitatīvos rādītājus – salīdzinot eksāmenu rezultātus dažādās skolās, proti, ļauj pārliecināties par obligāto, dabaszinātņu un pamatskolas eksāmenu indeksiem, prezentējot rīku, skaidroja izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis.

Tāpat skolu karte sniedz iespēju uzzināt, kur un kāda sporta infrastruktūra pieejama reģionā, kā arī citu noderīgu, ar vispārējo izglītību saistītu informāciju. Īpaša pieeja radīta arī pašvaldību izglītības plānotājiem – viņiem būs iespēja autorizēties un analizēt katra skolēna ceļu uz skolu, lai saprastu, kā notiek skolēnu migrācija uz skolām. Tādējādi tas būs labs palīgs pašvaldību vadītājiem, lai pieņemtu lēmumus un plānotu turpmāko skolu tīkla attīstību. K. Šadurskis arī aicināja pašvaldības savās mājaslapās ievietot saiti uz interaktīvo karti.

Karte ļauj sev nepieciešamo informāciju atlasīt dažādos veidos, piemēram, skatoties pēc pašvaldības, skolas tipa, valodas, klases veida, otrgadnieku skaita, eksāmenu rezultātiem u. c. rādītājiem.

Aicina pārskatīt mazākumtautību skolu tīklu

Izvēloties skolu savam bērnam, īpašu uzmanību var pievērst dabaszinātņu eksāmenu kārtotāju indeksam, jo Latvijā ir 72 skolas, kurās nevienu no dabaszinātņu eksāmeniem nav kārtojis neviens skolēns. Piemēram, Rēzeknes apkārtnē tāda ir virkne mazo skolu. Savukārt pozitīvs indekss ir tādā gadījumā, ja dabaszinātņu eksāmenu ir kārtojuši vairāk nekā 8% skolēnu. Tas ir nozīmīgs informācijas avots vecākiem, izvēloties savam bērnam skolu, jo pieprasījums pēc dabaszinātņu speciālistiem nākotnē kļūs arvien lielāks, norādīja ekonomģeogrāfs Jānis Turlajs.

Jau iepriekš LV portāls vēstīja, ka IZM veiktais pētījums parāda: gan vecāki, gan bērni daudz lielāku uzmanību pievērš izglītības kvalitātei, nevis skolas tuvumam. Tāpēc skolēna ceļš ved nevis uz tuvāko, bet labāko skolu. Šāda tendence vērojama ne tikai reģionu, bet arī pilsētu skolās, tostarp Rīgā, kur daudzi mikrorajonu bērni dodas mācīties uz pilsētas centra skolām.

Piemēram, 63% no Bolderājā deklarētajiem skolēniem mācās nevis kādā no trim Bolderājas vidusskolām, bet gan brauc uz Rīgas centru, skaidroja Jānis Turlajs. Līdz ar to mikrorajona skolas stāv pustukšas, vienlaikus arī izglītības kvalitāte pieklibo – Bolderājas skolās eksāmenu indekss ir 35%, kas norāda uz zemāku izglītības kvalitāti, kas arī rosina vecākus pieņemt lēmumu par to, ka bērnam labāk mācīties kādā no centra skolām.

"Protams, būtu bēdīgi, ka Bolderājas apkaimē nāktos slēgt vienīgo latviešu vidusskolu. Tomēr tikai 12% no Bolderājas vidusskolas vecuma bērniem mācās latviešu skolā. Rīgā šobrīd ir 28 mazākumtautības un 19 latviešu skolas, kuras neizpilda nepieciešamos skolēnu skaita kritērijus. Ir nepieņemami, ka Rīgas dome apsver tikai latviešu skolu slēgšanu, bet nedomā par mazākumtautību skolām. Piemēram, šogad konstatēts incidents, kur Daugavgrīvas vidusskolā matemātikas eksāmenam skaidrojumi sniegti krievu valodā," norādīja J. Turlajs.

Iespējas skolu tīklam pielāgot arī ceļu tīklu

Papildus izglītības kvalitātei karte ļauj pārliecināties arī par mazo skolēnu/skolotāju attiecību Latvijā. Ja citās Eiropas valstīs tā vidēji ir ap 15 bērniem uz skolotāju, tad Latvijas laukos tie teju visur ir ap pieciem skolēniem uz skolotāju. Ja Latvijā augstākā attiecība ir 1:9,8, tad Igaunijā tā ir 1:12,5. Tas nozīmē – jo tukšāka skola, jo lielāka cīņa par skolēniem. Tāpēc ir skolas, kur skolēniem tiek noteiktas daudz vājākas prasības, pievērtas acis uz kārtības neievērošanu, kas rezultātā atsaucas uz sliktākiem rezultātiem eksāmenos, skaidroja J. Turlajs.

Autorizētiem lietotājiem pieejamajā sadaļā būs pieejams maršrutētājs, kas ļauj saprast, cik laika skolēns pavada, dodoties no savām mājām uz skolu. Šī sadaļa būs sensitīva un pieejama tikai atbildīgajiem pašvaldību darbiniekiem. Plānojot skolu tīklu, speciālisti skatīsies, kuras ir skolas, kur skolēni varētu doties, ja viņu dzīvesvietas tuvumā tiks slēgta vidusskola. Tomēr, kā paskaidroja J. Turlajs, šī izvēle ne vienmēr ir par labu nākamai tuvākajai skolai, bet iemesli, kāpēc skolēni no vienas apdzīvotas vietas izvēlas vienas vai otras pilsētas skolu, var būt arī tradīcijās u. c. balstīti. Tādējādi, plānojot paredzamo skolēnu migrāciju, valsts varēs jau iepriekš sagatavoties, pielāgojot sabiedrisko transportu un uzlabojot ceļus.

Varētu centralizēt pamatskolas eksāmenus

Šobrīd kartē pieejami dati par pagājušo mācību gadu. Savukārt šī gada septembrī, sākoties jaunajam mācību gadam, karte tiks atjaunota un dinamika mainīsies. Pagaidām karte izglītības kvalitātes ziņā sniedz daudz aktuālāku informāciju tieši par vidusskolas datiem. Tas tāpēc, ka vidusskolā kārto centralizētos eksāmenus un nav iespējams subjektīvisms vērtēšanā. Līdz ar to IZM neizslēdz iespēju, ka tuvākajā nākotnē divi no pamatskolas eksāmeniem varētu tikt centralizēti, nosakot arī minimālo sasniedzamo rezultātu, lai varētu secīgi mācīties vidusskolā.

Pašlaik IZM veic visaptverošu pētījumu, kura mērķis ir nodrošināt objektīvus datus, balstoties uz kuriem pašvaldībām būs iespēja veidot optimālu skolu tīklu. Pētījums palīdzēs risināt izglītības politikā noteikto virsmērķu īstenošanu, paaugstināt izglītības kvalitāti, izveidot efektīvu pārvaldības un finansēšanas sistēmu, līdztekus kompleksi risinot arī skolu tīkla attīstības un pieejamības, kā arī modernas mācību vides izveides un nodrošināšanas jautājumus. Pētījuma gala ziņojums plānots šā gada oktobrī. IZM skaidro, ka skolu tīkla plānošanu, izmantojot ģeotelpiskās plānošanas platformu, veiksmīgi jau ir izmantojušas Smiltenes un Bauskas novada pašvaldības. "Atbilstoši iecerei skolu tīkla ģeotelpiskās plānošanas platformai jākalpo gan kā optimālā skolu tīkla modeļa izstrādes rīkam, gan ikdienā lietojamam instrumentam lēmumu pieņēmējiem, diskutējot par optimālajiem risinājumiem katrā Latvijas pilsētā vai novadā," norāda IZM.
 
© "LV portāla" saturu aizsargā autortiesības.
Izlasi par iespējām to izmantot!
 
  Ieteikt:  +2
-0

 
KOMENTĀRI (0)
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
 
 

 VISVAIRĀK LASĪTIE

TEMATISKIE RAKSTI

 
 
 

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole mediācija diaspora Runā_valsts izglītības_saturs medijpratība Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība e-pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība tehnoloģijas sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti