viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 
 
 

Sabiedriskie palīgi – valsts valodas kopēji reģionos


Elīna Gulbe,
LV portāls

15.06.2017

ĪSUMĀ

 • Pirmie Valsts valodas centra sabiedriskie palīgi darbu sāka 2015. gada nogalē.
 • Šomēnes projekta ietvaros visā Latvijā darbosies jau 34 sabiedriskie palīgi.
 • Sabiedriskie palīgi konsultē par to, kā lietojama valsts valoda dažādās situācijās, konkrētāk – publiskajā informācijā (izkārtnēs, plakātos, bukletos), preču marķējumos un lietošanas instrukcijās.
 • 2016. gadā sniegtas 348 konsultācijas, šī gada pirmajā ceturksnī – jau 107.
 • Par sabiedrisko palīgu var pieteikties ikviens, kurš sasniedzi 21 gada vecumu, ieguvis augstāko izglītību un kuram latviešu valoda ir dzimtā valoda vai valsts valodas zināšanas ir augstākā līmeņa 2. pakāpē (C2).
Palielināt | Samazināt
 
Ieteikt:   +1
-0


Saistītie resursi

Tiesību akti
 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +1 -0

Projekts izrādījies sekmīgs – tā par iniciatīvu piesaistīt sabiedriskos palīgus, kas sniegtu valsts valodas lietojuma konsultācijas reģionos, Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Valstiskās audzināšanas un jaunatnes lietu apakškomisijas sēdē sacīja Valsts valodas centra (VVC) direktors Māris Baltiņš. Pirmie brīvprātīgie, kuri ar VVC sadarbojas uz publiskās līdzdarbības līguma pamata, darbu sāka pašā 2015. gada nogalē, un šomēnes projekta ietvaros visā Latvijā darbosies jau 34 sabiedriskie palīgi.

Mērķis – palīdzēt, ne inspicēt

Valsts valodas centra mājaslapā teikts, ka sabiedrisko palīgu institūta mērķis ir sniegt iespēju Latvijas iedzīvotājiem saņemt plašāku informāciju un individuālas konsultācijas par Valsts valodas likuma nozīmi un tā ievērošanu. "Mūsu vēlmes bija divējādas, pirmkārt – atteikties no tā, ka šis cilvēks varētu būt sabiedriskais inspektors, jo tas uzreiz saistās ar sodīšanu, otrkārt – mazināt attālumu, kas šķir VVC darbiniekus, jo mūsu cilvēki ir Rīgā un dažās lielākajās pilsētās, bet nebūt ne visur," Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Valstiskās audzināšanas un jaunatnes lietu apakškomisijas sēdē, stāstot par projektu, norādīja Māris Baltiņš. Viņš atzīmēja, ka, strādājot ar iniciatīvu jau pusotru gadu, zudušas bažas par to, ka uz piedāvāto konsultanta amatu pieteiksies tikai kašķīga rakstura indivīdi, kuri gribēs inspicēt, un ka cilvēku interese iesaistīties vispār būs zema.

Valodas kontroles reģionālās nodaļas vadītāja Sarmīte Pāvulēna skaidroja, ka sabiedriskie palīgi nepieņem lēmumus un nesagatavo dokumentus, bet konsultē par to, kā lietojama valsts valoda dažādās situācijās, konkrētāk – publiskajā informācijā (izkārtnēs, plakātos, bukletos), preču marķējumos un lietošanas instrukcijās. 2016. gadā sniegtas 348 konsultācijas, šī gada pirmajā ceturksnī – jau 107. Sniegtie aizrādījumi esot dažāda rakstura, piemēram, par izkārtnēm tikai angļu valodā Vecrīgas ēdināšanas vietās, mazām neprecizitātēm veikalu cenu zīmēs, gramatiskajām kļūdām afišās un bukletos, valodas lietojumu mājaslapās. "Protams, ir arī tādi gadījumi, ar kuriem sabiedriskie palīgi netiek galā. Piemēram, kāds liels veikalu tīkls Valkā ignorēja sabiedriskā palīga prasības un uzskatīja, ka tam nav jāievēro Valsts valodas likums. Tad gan bija jāiesaista inspektori, un diemžēl tas ir beidzies ar izrakstītiem protokoliem," atklāja S. Pāvulēna.

Valodas kontroles reģionālās nodaļas vadītāja stāsta, ka Rīgā nepilnības biežāk pamana paši palīgi, bet mazākās vietās, tādās kā Iecava, Bauska un citviet, pie brīvprātīgajiem ar dažādiem jautājumiem vēršas vietējie iedzīvotāji un institūcijas. Tā kā sabiedrisko palīgu kontaktinformācija atrodama VVC mājaslapā, komunikācija ar padomu lūkotājiem visbiežāk notiekot elektroniski.

Aicina iesaistīties

Sabiedriskie palīgi pašlaik darbojas Rīgā, Jelgavā, Mārupē, Salacgrīvā, Tukumā, Cēsīs, Cesvainē, Daugavpilī, Dobelē, Iecavā, Jūrmalā, Ogrē, Rēzeknē, Siguldā, Gulbenē, Valkā, Ventspilī, Skaistkalnes pagastā, kā arī Ozolnieku, Viesītes un Vecumnieku novadā. "Pamatā esam aptvēruši visu Latviju – Latgali, Kurzemi, Vidzemi un Zemgali," situāciju komentēja S. Pāvulēna. Tiesa, VVC pārstāvji norādīja, ka institūts vēl vairāk jāpopularizē. Izvirzītais mērķis – piesaistīt projektam vismaz 100 sabiedriskos palīgus. M. Baltiņš komisijas sēdē gan akcentēja, ka dažādu iemeslu dēļ cilvēki Latvijā pagaidām vēl nav gatavi strādāt sabiedrisku darbu: "Viņi varbūt ir valodas entuziasti, bet nav gatavi saistīties." Daudzi atsakot savu dalību projektā, uzzinot, ka par to netiks maksāts. Lai popularizētu iniciatīvu, VVC plānojis izveidot mobilo lietotni, ko varēs izmantot, lai ziņotu par redzētajām nepilnībām valodas lietojumā. Iestāde cer, ka tas vienlaicīgi ļautu arī apzināt aktīvos cilvēkus, kuri varētu būt ieinteresēti iesaistīties sabiedrisko palīgu kustībā un kuriem varētu piedāvāt apmācības.

Par sabiedrisko palīgu var pieteikties ikviens, kurš sasniedzi 21 gada vecumu, ieguvis augstāko izglītību un kuram latviešu valoda ir dzimtā valoda vai valsts valodas zināšanas ir augstākā līmeņa 2. pakāpē (C2). Saņemto pieteikumu izvērtēšana notiek divas reizes gadā – 30. aprīlī un 31. oktobrī. Publiskās līdzdarbības līgums ar brīvprātīgajiem tiek slēgts uz gadu ar iespēju to pagarināt. Tāpat uz gadu tiek izsniegtas apliecības, kas norāda uz iegūto statusu. Sabiedriskie palīgi pirms darba uzsākšanas tiek apmācīti dažādos ar valsts valodu saistītos jautājumos, valsts valodas likuma piemērošanā, kā arī komunikācijā, lai tiem būtu spējas atrisināt dažāda rakstura situācijas. Projektā iesaistīto atkārtota apmācība notiek ik pēc sešiem mēnešiem, lai būtu iespēja apspriest dažādus aktuālus ar valodas lietojumu saistītus jautājumus.

Pašlaik kā sabiedriskie palīgi VVC vadībā darbojoties dažāda vecuma cilvēki ar dažādu pieredzi. S. Pāvulēna stāsta, ka daļa no brīvprātīgajiem ar valodas jautājumiem saskārušies, piemēram, pedagoģiskajā darbā, citi, strādājot valsts iestādēs, redzējuši dažādas problēmsituācijas, ar kurām vēlējušies cīnīties, bet iepriekš nav jutušies pietiekami spēcīgi iebilst. Īsajā projekta darbības laikā jau pieredzēts, ka viena no sabiedriskajām palīdzēm savu karjeru turpina kā Valsts valodas centra inspektore.


 
 
© "LV portāla" saturu aizsargā autortiesības.
Izlasi par iespējām to izmantot!
 
  Ieteikt:  +1
-0

 
KOMENTĀRI (0)
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
 
 

 VISVAIRĀK LASĪTIE

TEMATISKIE RAKSTI

 
 
 

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole diaspora mediācija Runā_valsts izglītības_saturs medijpratība Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība e-pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība tehnoloģijas sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti