viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 
 
 
 
 

Oficiālā publikācija jau trīs mēnešus – elektroniski  1


Inese Luste,
VSIA "Latvijas Vēstnesis" Oficiālo publikāciju departamenta direktore

03.10.2012

»
«
1
2
Palielināt | Samazināt
 
Ieteikt:   +7
-0 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +7 -0

Jau trīs mēnešus Latvijā veiksmīgi darbojas oficiālā e-publikācija. 3.jūlijā iznāca pirmais oficiālā izdevuma „Latvijas Vēstnesis” laidiens, kura saturam vietnē www.vestnesis.lv ir tāds pats juridiskais statuss kā papīra laikrakstam. Kāda ir bijusi pirmo mēnešu pieredze, un kādas ir elektroniskās oficiālās publikācijas priekšrocības lietotājiem?

Oficiālo e-publikāciju nosaka Oficiālās publikācijas un tiesiskās informācijas likums (OPTIL), kas stājās spēkā šā gada 1.jūlijā. Likums paredz ar 2013.gada 1.janvāri pāriet uz oficiālo publikāciju tikai elektroniskā formātā un laikrakstu vairs neizdot. Līdz tam saskaņā ar OPTIL Ministru kabinets izvērtēs oficiālā izdevuma drošumu un pieejamību un līdz šā gada 1.novembrim iesniegs par to ziņojumu Saeimai.

Īsumā, atskatoties uz noieto ceļu oficiālās e-publikācijas ieviešanai Latvijā, var atzīt, ka process bija ilgs un nopietns: notika gan citu valstu pieredzes izpēte un izvērtēšana, gan garas diskusijas likumdevēja līmenī ar sociālajiem partneriem. Tas viss ļāva oficiālajam izdevējam - VSIA "Latvijas Vēstnesis" - labi sagatavoties iecerēto nopietno pārmaiņu īstenošanai, izstrādājot un ieviešot pārdomātu, ērtu un drošu risinājumu.

Šobrīd var teikt, ka e-publikācijas ieviešana ir notikusi veiksmīgi. To pilnībā apliecina arī nupat septembrī veiktā neatkarīgā audita ziņojums. Arī lietotāji ir pamanījuši un novērtējuši brīvi pieejamās e-publikācijas priekšrocības. Apliecinājies arī fakts, ka jaunievedumi nav bijuši par iemeslu lietotāju apmulsumam vai neprasmei orientēties oficiālās publikācijas vietnes www.vestnesis.lv saturā.

Oficiālā izdevuma satura izmaiņas

Kopš 1.jūlija oficiālā izdevuma saturs (publikāciju apjoms) ir stingri reglamentēts. Katras publikācijas pamatā ir kāds ārējs normatīvais akts. Oficiālajā izdevumā publicē ārējos normatīvos aktus, citus tiesību aktus, oficiālos paziņojumus, Valsts prezidenta, Saeimas priekšsēdētāja un Ministru prezidenta vispārējas nozīmes informāciju.

Līdz šim oficiālajā laikrakstā tika publicēta arī cita valsts informācija (amatpersonu runas, ārvalstu vizītes, valsts iestāžu informācija). No 1.jūlija šīs satura daļas ir pārņemtas un atrodamas LV portālā.

E-publikāciju statusa nošķīrums

Visām publikācijām, kas vietnē www.vestnesis.lv ir publicētas pēc 1.jūlija (laidiena datums), ir oficiālas publikācijas statuss. Savukārt publikācijām, kas veiktas pirms 1.jūlija, ir informatīvs raksturs un to oficiālā publikācija meklējama laikrakstā. Virs šādām publikācijām ir atrodama informatīva norāde. Vizuāli oficiālās publikācijas vietnē var atšķirt pēc tām pievienotiem diviem jaunievedumiem – elektroniski parakstītas publikācijas (PDF) un oficiālās publikācijas numura (OP numura).

Elektroniskais paraksts - teksta nemainības apliecinājums

Katra oficiālā e-publikācija (t.sk. katrs oficiālais paziņojums jeb sludinājums) tiek nodrošināta divos formātos. Līdzās ierastajam interneta formātam tiek veidota arī oficiālā publikācija PDF formātā, kas tiek iezīmēta ar drošu elektronisko parakstu ar laika zīmogu, lai nodrošinātu iespēju ikvienam pārliecināties par publikācijas teksta nemainību pēc publicēšanas. PDF formāts ļauj lietotājam veidot arī savu dokumentu izlasi, tos saglabājot savā datorā vai izdrukājot, t.sk. laidiena satura rādītāju. Der atcerēties, ka visām izdrukām ir tikai informatīvs raksturs.

Oficiālās publikācijas numurs

Visas oficiālās publikācijas tiek numurētas (līdz šim tika numurēti tikai laidieni). Oficiālais izdevējs tām piešķir oficiālās publikācijas numuru (OP numuru). Piemēram, 2012/125.1.

"Visām publikācijām, kas vietnē www.vestnesis.lv ir publicētas pēc 1.jūlija (laidiena datums), ir oficiālas publikācijas statuss."

Kādēļ tas nepieciešams? Numurs nodrošina gan lakonisku atsauci uz konkrētu publikāciju, gan ērtu meklēšanu pēc tā vietnē, gan arī kalpo kā papildu informācijas drošības garants tam, ka neviena publikācija nav pazudusi, jo tās tiek numurētas vienlaidus. Šim pašam nolūkam tiek veidots arī elektroniski parakstīts laidiena satura rādītājs, kas apliecina publikācijas piederību konkrētam laidienam, kas ir kritērijs, piemēram, lai noteiktu normatīvā akta spēkā stāšanās laiku.

Tiesību aktu sistematizācija vietnē www.likumi.lv

OPTIL nosaka, ka tiesību akti tiek sistematizēti vietnē likumi.lv. Atšķirībā no citām valstīm Latvijā vietnes likumi.lv. saturs ir informatīvs. Ar oficiālās elektroniskās publikācijas ieviešanas brīdi esam ieviesuši risinājumu, kas ļauj lietotājam līdzās aplūkot gan tiesību akta oficiālo publikāciju, gan sistematizēto versiju (kur ir norādīts tiesību akta spēkā esamības statuss, saistītie dokumenti un konsolidētās versijas). Abās vietnēs – www.vestnesis.lv un www.likumi.lv - dokumenta līmenī tiek nodrošinātas savstarpējās saites. Šādā veidā ir plānots palielināt oficiālo e-publikāciju pieejamību un lietošanu, kā arī uzsvērt tās lomu daudzajiem vietnes likumi.lv lietotājiem.

 
© "LV portāla" saturu aizsargā autortiesības.
Izlasi par iespējām to izmantot!
 
ATSLĒGVĀRDI:   'Latvijas Vēstnesis  

  Ieteikt:  +7
-0

 
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
Lasīt komentārus (1)
 
 

 VISVAIRĀK LASĪTIE

 
 
 

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
mediācija uzteikums izsole diaspora izglītības_saturs Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interneta_pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika politika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība SAB sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti