Būtiski, lai nobalso vairākums dzīvokļu īpašnieku

J
jautā:
27. maijā, 2015
institūta10sigulda

Par dzīvojamās mājas Siguldā, Institūta ielā 10, pārvaldnieka faktisko rīcību. 2014.gada 21.martā notika dzīvojamās mājas īpašnieku kopsapulce, kurā tika lemts par tā brīža mājas vecākās atbrīvošanu no viņai uzticētajiem pienākumiem un jauna dzīvojamās mājas pārvaldnieka izvēli. Kopsapulcē tika uzaicinātas uzņēmuma SP atbildīgās personas, ar kurām mājas vecākā iepriekš bija sadarbojusies jautājumā par mūsu mājas renovācijas projektu, un viņi tika piedāvāti kā potenciālie mājas pārvaldnieki, jo esot faktiski mūsu ēku apsaimniekojuši līdz šīs kopsapulces brīdim un labi pārzinot mājas situāciju. Kopsapulce beidzās bez konkrēta lēmuma pieņemšanas, jo bija ļoti daudz neskaidrību, neprecizitāšu, taču mums nesaprotamu darbību rezultātā SP pēc kāda laika visiem izziņoja, ka ir kļuvis par mūsu mājas pārvaldnieku, un uzsāka pakalpojumu līgumu parakstīšanu ar visas mājas dzīvokļu īpašniekiem. Mums tapis zināms, ka vairāki dzīvokļu īpašnieki nenoslēdza šos līgumus, kas rada iespaidu, ka SP nebija un nav ieguvis vairākuma atbalstu no mājas kopības. Vairākkārtīgi vērsāmies pie SP, lai viņi uzrāda šos līgumus, kā arī uzrāda protokola kopiju, kur ir minēts un apstiprināts, ka SP kļūst par mūsu mājas pārvaldnieku. Līdz šim brīdim neviens dokuments nav iesniegts un uzrādīts. Rezultātā 2014.gada augustā pēc vairāku dzīvokļu īpašnieku lēmuma tika nodibināta biedrība “INTITŪTA 10, SIGULDA” ar mērķi rūpēties par dzīvojamo māju, kontrolēt pārvaldnieku, dzīvojamās mājas renovācijas procesa norisi un, ja nepieciešams, pārņemt pārvaldīšanas funkcijas. Tā kā ar pārvaldnieku SP nebija iespējams nekāds dialogs, tika ignorēti mūsu pieprasījumi, kā arī radušās pamatotas aizdomas par renovācijas projekta realizēšanas procesa caurspīdīgumu, veicām dzīvojamā mājā aptauju par pārvaldīšanas funkciju nodošanu biedrībai. Par nobalsoja vairākums no mājas dzīvokļu īpašniekiem. 2015.gada maijā nosūtījām SP vēstuli ar paziņojumu par dzīvokļu īpašnieku lēmumu un lūgumu veikt ēkas nodošanas/pārņemšanas procedūru atbilstoši LR pastāvošās likumdošanas ietvaros. Tā vietā SP, balstoties uz saviem noslēgtajiem līgumiem, ka nav saņēmuši pilnvarojumu par ēkas nodošanu pārņemšanu no līgumus parakstījušajiem cilvēkiem, izvērsa mājā iebaidīšanas darbības, izsūtot mājas īpašniekiem paskaidrojumus un draudus, ka pret tiem, kuri traucē renovācijas procesu, tiks uzsākta tiesvedība. Tāpat SP sasauca kopsapulci 2015.gada maijā, kurā atkārtoti bija izvirzīts jautājums par pārvaldnieka funkciju atstāšanu SP. Kopsapulce beidzās bez lēmuma, jo sapulcē bija ieradies SP pārstāvis, kurš izvērsa nomelnošanas un iebiedēšanas taktiku pret biedrību un tās biedriem, piedraudot pret visiem griezties tiesā, kā arī apliecināja mums, ka SP atsakās nodot visu dokumentāciju par šo ēku biedrības pārstāvjiem, tos nosaucot par zagļiem un mantkārīgiem cilvēkiem. Pēc mums pieejamās Pārvaldnieku datu bāzes datiem, SP nav reģistrēts kā Dzīvojamo māju Pārvaldnieks, kas nozīmē, ka SP, veic komercdarbību, pārkāpjot LR likumos noteikto kārtību. Tāpat SP neievēro dzīvokļu īpašnieku kopsapulces protokolu, kurā ir lemts par pārvaldnieka maiņu. Ņemot vērā, ka ēka Institūta 10 Siguldas pagasts Peltes ir 66 dzīvokļu māja ar kopējo platību 3700 m2, lietderīgo platību 3500 m2, pārvaldniekam ir pienākums reģistrēties Dzīvojamo māju reģistrā, kā arī viņam jābūt vismaz 4 kvalifikācijas līmeņa darbiniekam. Pārbaudot publiski pieejamo datubāzi, neatradām nekādu informāciju ne par SP, ne par viņa darbiniekiem, kuri būtu tiesīgi veikt dzīvojamo māju pārvaldīšanu, kas atkal norāda uz komersanta likumpārkāpumiem. Kā rīkoties esošajā situācijā?

A
atbild:
18. jūnijā, 2015

Ja ir izveidota dzīvokļu īpašnieku biedrība un dzīvokļu īpašnieki ir pieņēmusi lēmumu, ka tā pārvaldīs un apsaimniekos māju, tad tas ir noteicošais. Biedrībai ar dzīvokļu īpašniekiem jāsāk noslēgt līgumus, un tad, kad 51% dzīvokļu īpašnieku tos līgumus ir noslēguši, tad jāvēršas pie visiem komunālo pakalpojumu sniedzējiem, lai pārslēgtu līgumus ar jauno pārvaldnieku – dzīvokļu īpašnieku biedrību. Jūsu minētajam uzņēmumam SP ir jāsniedz informācija, ka no konkrēta datuma pārvaldīšanas process ir jānodod dzīvokļu īpašnieku biedrībai. Ja visi dokumenti ir kārtībā, tad var jau sākt izrakstīt rēķinus.

Ja uzņēmums SP dzīvokļu īpašnieku lēmumu neatzīst, tad var to pārsūdzēt tiesā. Tādēļ biedrībai jāpārliecinās un jāgādā, lai dokumenti patiešām būtu kārtībā, lai nav, piemēram, tā, ka iedzīvotāju sapulces (aptaujas) protokolu parakstījuši nevis paši dzīvokļu īpašnieki, bet kāds no viņu ģimenes locekļiem. Ja biedrības darbību akceptējuši nedaudz vairāk par 50% dzīvokļu īpašnieku, tad neatbilstošie paraksti var izšķirīgi samazināt nepieciešamo kvorumu, un tad var izrādīties, ka pilnvarojums biedrībai uzticēt mājas apsaimniekošanu nav likumīgs.

Tādēļ pie SP iesaku vērsties tikai tad, ja visi dokumenti un veiktās procedūras patiešām atbilst Dzīvokļa īpašuma likumā noteiktajām prasībām.

Jāteic, ka māju pārvaldīšanas pārņemšanas process normatīvajos aktos gan attiecībās ar komunālo pakalpojumu piegādātājiem, gan starp jauno un iepriekšējo apsaimniekotāju nav pietiekami precīzi reglamentēts, kas pieļauj dažādas interpretācijas iespējas procesā iesaistīto pušu interesēs.