Pārdevējam var izvirzīt pretenzijas

J
jautā:
25. augustā, 2011
Mihails

Vai pērkot lietotu preci (piemēram, automašīnu) no juridiskās personas (ja uzņēmums nodarbojas ar šādu preču tirdzniecību vai ja uzņēmums pārdod preces, kas iepriekš tikai izmantotas saimnieciskajā darbībā) vai no fiziskās personas, tiek piemēroti Patērētāju tiesību aizsardzības likuma 13., 14. un 28. panta noteikumi - vai pārdevējs ir atbildīgs par pārdodamās preces kvalitāti? Kādi dokumenti var apliecināt automašīnas vai citas lietotas preces pirkšanas faktu un darījuma summu, ja pārdevējs ir fiziskā vai juridiskā persona?

A
atbild:
02. septembrī, 2011
Patērētāju tiesību aizsardzības centrs
Ilze Žunde, Patērētāju informēšanas un komunikāciju daļas vadītāja

Saskaņā ar Patērētāju tiesību aizsardzības likumu patērētājs par iegādātu līguma noteikumiem neatbilstošu preci ir tiesīgs izvirzīt pretenzijas ražotājam, pārdevējam vai pakalpojuma sniedzējam divu gadu laikā no preces iegādes dienas.
Likumā netiek izdalīts atsevišķi termins „lietota prece”, līdz ar to arī par lietotas preces neatbilstību līguma noteikumiem patērētājam ir tiesības izvirzīt pretenzijas pārdevējam.

Arī gadījumā, kad patērētājs iegādājies lietotu preci, ražotāja, pārdevēja vai pakalpojuma sniedzēja pienākums ir nodrošināt tās atbilstību līguma noteikumiem. Par to ir jāsniedz pilnīga un patiesa informācija. Nav aizliegts tirgot preci ar defektiem, tikai, piedāvājot šādu preci, pārdevējam pirms līguma noslēgšanas rakstveidā jāinformē patērētājs par tās trūkumiem, un attiecībā uz šiem trūkumiem patērētājs nav tiesīgs izvirzīt pretenzijas.

Jāielāgo, ka likuma izpratnē patērētājs ir fiziska persona, kas iegādājas vai varētu iegādāties preci nolūkam, kas nav saistīts ar tās saimniecisko darbību. Savukārt pārdevējs likuma izpratnē ir persona, kas savas saimnieciskās vai profesionālās darbības ietvaros piedāvā vai pārdod preci patērētājam.

Ja prece iegādāta no privātpersonas, kas likuma izpratnē nav uzskatāma par saimnieciskās darbības veicēju, proti, tās darbībā nav saskatāma sistemātiska, atklāta darbība par atlīdzību, saistošs ir savstarpēji noslēgtais līgums (vienošanās) un jebkuri strīdi risināmi Civillikumā noteiktajā kārtībā (tiesā), kā arī nav saistošas Patērētāju tiesību aizsardzības likuma normas.