Kādas var būt sekas, ja dāvinājums nav reģistrēts zemesgrāmatā

J
jautā:
07. novembrī, 2023
Ilmārs

Pirms 15 gadiem tika izveidots dāvinājums meitai, bet netika nostiprināts zemesgrāmatā. Pirms gada uz to pašu īpašumu izveidots cits dāvinājums citai meitai. Vai kāds no dāvinājumiem ir spēkā esošs? Kā rīkoties tālāk?

A
atbild:
19. decembrī, 2023

Saskaņā ar Civillikuma 994. pantu par nekustamā īpašuma īpašnieku atzīstams tikai tas, kas par tādu ierakstīts zemesgrāmatā. Normatīvais regulējums paredz, ka pēc nekustamā īpašuma atsavināšanas (līguma noslēgšanas) līdz tam brīdim, kamēr jaunais ieguvējs nav reģistrējis īpašumu zemesgrāmatā uz sava vārda, juridiski nekustamā īpašuma īpašnieks joprojām ir tas, kurš reģistrēts zemesgrāmatā.

Latvijas normatīvajos aktos nav noteikts periods, cik ilgā laikā zemesgrāmatā ir jānostiprina savas īpašumtiesības, un par to nav noteikta arī atbildība.

Par nekustamā īpašuma saistībām atbild persona, kas ir nekustamā īpašuma īpašnieks un ir ierakstīta zemesgrāmatā.

Ja apdāvinātā īpašumtiesības nav nostiprinātas zemesgrāmatā, tad formāli nekustamā īpašuma īpašnieks, kas reģistrēts zemesgrāmatā, ir tiesīgs to pārdot, atsavināt, atmest un citādi rīkoties.