TV sižeta raidījuma pārpublicēšana

J
jautā:
11. oktobrī, 2021
Vilmārs

Labdien! Vai izklaidējoša TV raidījuma sižeta fragmentu ir atļauts ievietot savā “Tik Tok” kanālā (fragmenta garums zem 1 min + savs komentārs), vai arī tā skaitās autortiesību pārkāpšana? Paldies!

A
atbild:
14. oktobrī, 2021

Atbilde ir nē, jo tas radīs autortiesību pārkāpumu. Jums noteikti jāprasa atļauja sižeta vai raidījuma autoram.

Autortiesību likuma 4. pantā ir uzskaitīti ar likumu aizsargājamie darbi:

“1) literārie darbi (grāmatas, brošūras, runas, datorprogrammas, lekcijas, aicinājumi, ziņojumi, sprediķi un citi līdzīga veida darbi);

2) dramatiskie un muzikāli dramatiskie darbi, scenāriji, audiovizuālu darbu literārie projekti;

3) horeogrāfiskie darbi un pantomīmas;

4) muzikālie darbi ar tekstu vai bez tā;

5) audiovizuālie darbi;

6) zīmējumi, glezniecības, tēlniecības un grafikas darbi un citi mākslas darbi;

7) lietišķās mākslas darbi, dekorācijas un scenogrāfijas darbi;

8) dizaina darbi;

9) fotogrāfiskie darbi un darbi, kas izpildīti fotogrāfijai līdzīgā veidā;

10) celtņu, būvju, arhitektūras darbu skices, meti, projekti un celtņu un būvju risinājumi, citi arhitektūras darinājumi, pilsētbūvniecības darbi un dārzu un parku projekti un risinājumi, kā arī pilnīgi vai daļēji uzceltas būves un realizētie pilsētbūvniecības vai ainavu objekti;

11) ģeogrāfiskās kartes, plāni, skices, plastiskie darbi, kas attiecas uz ģeogrāfiju, topogrāfiju un citām zinātnēm;

12) citi autoru darbi.”

Patentu valdes mājaslapā ir pieejams skaidrojums par atbildību, ja esi izmantojis svešu autordarbu bez tā autora atļaujas vai ziņas: “Ja esi izmantojis svešu autordarbu publiski bez tā autora ziņas, Latvijas Republikas likumā ir paredzēta atbildība. Par autortiesību un blakustiesību pārkāpšanu ir paredzēta civiltiesiskā, administratīvā un būtiska kaitējuma nodarīšanas gadījumā arī krimināltiesiskā atbildība. Līdz ar to pārkāpējam var uzlikt sodu, konfiscējot pārkāpuma objektus un to nesējus, kā arī pienākumu atlīdzināt tiesību īpašniekam radušos zaudējumus un kompensēt morālo kaitējumu.”

Lai izmantotu ar autortiesībām aizsargātu darbu, izmantotājam par katru darba izmantošanas veidu un katru darba izmantošanas reizi jāsaņem atļauja.

To var izdarīt:

  • Noslēdzot individuālus līgumus ar autoru.
  • Noslēdzot licences līgumus ar kolektīvā pārvaldījuma organizācijām (piemēram, AKKA/LAA).
  • Uz Autortiesību likumā noteikto autortiesību ierobežojumu pamata (AL 18.–35. pants).

Ar mērķi palīdzēt patērētājiem meklēt legālu digitālo saturu Kultūras ministrija ir izveidojusi portālu nemdrosi.lv, kurā var atrast mājaslapas, kas legāli tiešsaistē piedāvā digitālo saturu (mūziku, filmas un TV, e-grāmatas, videospēles un sporta pārraides).