DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
25. aprīlī, 2024
Lasīšanai: 8 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Labklājība

Eksperti: cilvēkkapitāla stratēģijas iedzīvināšanas pamatā ir pilsoniski aktīva sabiedrība  

Publicitātes foto

Biedrība “Latvijas Formula 2050” un AS “SEB banka” sadarbībā ar Ekonomikas ministriju, Labklājības ministriju, Izglītības un zinātnes ministriju, SIA “Latvijas Mobilais Telefons” 24. aprīlī rīkoja augsta līmeņa ekspertu forumu “Cilvēkkapitāla stratēģija Latvijas izaugsmei un labklājībai”. 

Cilvēkkapitāla attīstība ir nozīmīgs valsts ekonomikas izaugsmes un sabiedrības labklājības priekšnoteikums, tāpēc likumsakarīgi, ka tā ir pēdējā gada laikā ieguvusi augstu prioritāti Latvijas rīcībpolitiku hierarhijā – ir izveidota Cilvēkkapitāla attīstības padome, kurā darbojas Ekonomikas, Labklājības, kā arī Izglītības un zinātnes ministri, 2024.gada martā apstiprināts plānošanas dokuments – Cilvēkkapitāla attīstības stratēģija 2024 - 2027.  

Foruma nolūks bija plašā ekspertu lokā analizēt un uzsvērt cilvēkkapitāla īpašo lomu valsts ekonomikas izaugsmē un labklājībā, apspriest būtiskākos cilvēkkapitāla attīstības stratēģiskos virzienus Latvijā, vērtējot tos mijiedarbībā ar finanšu kapitālu, fiziskajiem resursiem, tehnoloģijām un infrastruktūru. 

Forumā piedalījās vairāk nekā 70 dažādu jomu viedokļu līderi – nozaru ministriju vadošās amatpersonas, Saeimas deputāti, augstskolu mācībspēki un zinātnieki, biznesa vides un finanšu eksperti, kā arī vairāki valsts un nevalstisko institūciju pārstāvji.  

Forumā ievaduzrunas teica “SEB Banka” valdes priekšsēdētāja, biedrības “Latvijas Formula 2050” valdes locekle Ieva Tetere, “Latvijas Mobilais Telefons” prezidents, biedrības “Latvijas Formula 2050” valdes priekšsēdētājs Dr. Juris Binde, Ekonomikas ministrs Viktors Valainis, Labklājības ministrs Uldis Augulis, Izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša 

Raksturojot izglītības lomu cilvēkkapitāla kvalitātes aspektā, izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša, uzsvēra: "Šodienas investīcijas nesīs rezultātus rīt, bet visvairāk - parīt. Cilvēkkapitāla attīstībai Latvijā ir svarīgi ilgtermiņa mērķi. Svarīgi ir apzināties, ka bērns, kurš piedzimst šodien būs darba ņēmējs un devējs pēc aptuveni 20 gadiem. Tas šķiet tālu, bet jau šobrīd mums ir vajadzīgi skolotāji, kuri spēj sagatavot bērnus nākotnes izaicinājumiem. Jau šobrīd mūsu sabiedrībai trūkst darba tirgū nepieciešamo zināšanu. Ieguldot skolotājos, mēs investējam nākotnē. Mums jau tagad ir nepieciešama kvalitatīva izglītība katram bērnam. Mēs vēlamies redzēt kvalificētu darbaspēku, kas spēj tikt līdzi pasaules attīstībai un radīt tehnoloģijas, bet šobrīd mēs saskaramies ar tādām problēmām kā zems lasītprasmes trūkums, vājas digitālās un STEM jomu prasmes. Ir ļoti svarīgi soli pa solim kopīgi virzīties uz mērķi, vienojoties gan par šī brīža, gan nākotnes investīcijām". 

Komentējot temata aktualitāti, AS “SEB banka” valdes priekšsēdētāja, biedrības “Latvijas Formula 2050” valdes locekle Ieva Tetere atzīst: “Cilvēks un cilvēkkapitāls ir Latvijai eksistenciāli nozīmīgs jautājums. Lai kādas būtu stratēģijas un apņemšanās, tām visām centrā ir cilvēks – cilvēka mērķi, vēlmes un motivācija. Latvijai ir visas iespējas kļūt gan par Baltijas tīgeri jeb Baltijas centru, gan palikt pavisam vientuļai. Lai mēs panāktu reālu, jūtamu izrāvienu un patiesi iedzīvinātu piecas stratēģijas prioritātes, pāri visam jābūt aktīvai pilsoniskajai sabiedrībai jeb vienkārši cilvēkiem, kuri nav vienaldzīgi. Lai panāktu pārmaiņas, mums ir jāpamostas un  jānotic pašiem sev – gan valstij, gan uzņēmējiem, gan katram cilvēkam, gan sabiedrībai kopumā. 

Savu redzējumu prezentācijās izklāstīja ekonomikas doktors, Latvijas Bankas Monetārās politikas pārvaldes galvenais ekonomists, Latvijas Universitātes docents Dr. Oļegs Krasnopjorovs, Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks cilvēkkapitāla pārvaldības un makroekonomiskās attīstības jautājumos Jānis Salmiņš, Labklājības ministrijas valsts sekretārs Ingus Alliks, Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektors Kaspars Gorkšs, Rīgas Tehniskās universitātes Attīstības un finanšu prorektors, asociētais profesors Artūrs Zeps, AS“SEB banka” valdes loceklis Ints Krasts, SIA “Tilde” valdes priekšsēdētājs Dr. Andrejs Vasiļjevs.  

Trijos tematiskajos blokos – “Cilvēkkapitāls Latvijā: iespējas, izaicinājumi un attīstības scenāriji”, “Cilvēkkapitāls un finanšu kapitāls: sinerģija, pārvaldība, kultūra”, “Cilvēks, fiziskie resursi, infrastruktūra: iespējas un izaicinājumi”,  kurus vadīja Latvijas Universitātes profesors, biedrības “Latvijas Formula 2050” valdes priekšsēdētāja vietnieks Mārcis Auziņš, AS “SEB Banka” valdes priekšsēdētāja, biedrības “Latvijas Formula 2050” valdes locekle Ieva Tetere un biedrības “Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācija” padomes loceklis Edmunds Beļskis, galvenos tematiskos akcentus diskusijā ieskicēja Augstākās izglītības padomes priekšsēdētājs, Latvijas Mākslas akadēmijas profesors Andris Teikmanis, Banku augstskolas padomes loceklis, biedrības “Latvijas Formula 2050” valdes loceklis Andris Nātriņš, reputācijas vadības kompānijas SIA “Lejiņa & Partneri” vadītāja, sieviešu ekonomiskās spēcināšanas kustības "Novatore" līdzdibinātāja Dagnija Lejiņa, Izglītības un zinātnes ministrijas Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta RIS3 vienības vadītājs Edvards Francis Kuks, “Prudentia” partneris, biedrības “Latvijas Formula 2050” valdes loceklis, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras padomes loceklis Ģirts Rungainis, Latvijas Bankas Finanšu pratības daļas vadītāja Aija Brikše, Finanšu ministrijas Finanšu tirgus politikas departamenta direktore Aija Zitcere, AS “Virši-A” valdes priekšsēdētājs Jānis Vība, Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes rektore, profesore Irina Pilvere, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas valsts sekretāra vietnieks digitālās transformācijas jautājumos Gatis Ozols un AS “SAF tehnika” valdes priekšsēdētājs Normunds Bergs. 

Apkopojot foruma dažas galvenās atziņas un priekšlikumus tālākajam darbam, Banku augstskolas padomes loceklis, biedrības “Latvijas Formula 2050” valdes loceklis Andris Nātriņš norāda: “Ekspertu dialogā skaidri izkristalizējās cilvēkkapitāla attīstības faktori un elementi, kurus var arī aprakstīt, izmērīt un attīstīt. Tie ir cieši saistīti ar izglītības pieejamību, kvalitāti visos izglītības līmeņos un formās (arī mūžizglītību), tāpat arī veselību un tās nodrošināšanu. Bet ne tikai – būtībā ar visu norišu spektru, kas  raksturo cilvēka pastāvēšanu, ietekmē tā motivāciju. Jo augstākas ir mūsu valsts un sabiedrības izaugsmes ambīcijas, jo tam ir lielāka nozīme. Manā ieskatā to būtu jāielāgo ne tikai cilvēkkapitāla politiku veidotājiem, bet visiem aktīvajiem cilvēkkapitāla vērtības radītājiem, kas, ļoti jācer, iesaistīsies stratēģijas īstenošanā.” 

Foruma video ieraksts pieejams: https://www.youtube.com/watch?v=x-4Xgc5nJ-s 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI