DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
02. aprīlī, 2013
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Izglītība

Latvijas skolēni no ES Dabaszinātņu olimpiādes atgriežas ar bronzas medaļām

Publicēts pirms 11 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

FOTO: LU

No 17. līdz 24. martam Luksemburgā norisinājās 11. Eiropas Savienības (ES) Dabaszinātņu olimpiāde (EUSO2013), kurā starp 44 komandām no 22 Eiropas valstīm piedalījās arī divas komandas no Latvijas. Abas komandas mājās atgriezušās ar izcīnītām bronzas medaļām.

Latviju olimpiādē pārstāvēja Latvijas Universitātes (LU) Dabaszinātņu un matemātikas izglītības centra un Daugavpils Universitātes (DU) koordinētās komandas. Latvijas Universitātes komandu veidoja Antra Gaile (Salaspils 1. visusskola), Haralds Baunis (Rīgas Valsts 1. ģimnāzija) un Rosalina Fiļimonova (Jelgavas 4. vidusskola), bet Daugavpils komandu - Anita Dortiņa (Daugavpils 3. vidusskola), Jekaterina Grigorjeva (Daugavpils 9. vidusskola) un Rolands Juris Lociks (Daugavpils Vienības pamatskola).

EUSO ir olimpiāde, kurā piedalās skolēni vecumā līdz sešpadsmit gadiem,  parādot savas zināšanas dabaszinātnēs (bioloģijā, ķīmijā un fizikā), spēju darboties praktiski un strādāt komandā. Katru komandu veidoja trīs jaunieši, kuriem, kopā darbojoties, bija jāatrisina kāda kompleksa problēma. Šogad viens uzdevums bija vērsts uz silīcija sastopamību dažādās vidēs - jaunieši pētīja ūdens tīrību, izmantojot kramaļģes, noteica silīcija daudzums ūdenī, kā arī izpētīja saules bateriju darbības principi. Otrs uzdevums bija par biogāzes ražošanu – dalībnieki noteica kādi mikroorganismi piedalās tās ražošanā, no kādām gāzēm sastāv saražotā biogāze un veica ekonomiskus aprēķini par to, cik izdevīgi ir ierīkot šādu biogāzes ražotni fermā.

Paralēli uzdevumu pildīšanai skolēniem bija iespēja iepazīt citu Eiropas valstu jauniešus, piedalīties dažādās radošās un zinātniskās darbnīcās un apskatīt Luksemburgu. "Mēs ieguvām bronzas medaļu, un, tomēr, bijām uzvarētāji, jo tā bija brīnišķīgi pavadīta nedēļa. Risinot uzdevumus, mums bija iespēja pārbaudīt mūsu zināšanas un spēju darboties komandā, bet pārējās aktivitātes ļāva iepazīt Luksemburgu un iegūt jaunus draugus no visas Eiropas. Nebiju domājusi, ka tik augsta mēroga olimpiādē būs tik jautri, tā patiešām bija vienreizēja iespēja un pieredze!" stāsta olimpiādes dalībniece Antra Gaile.

Iespēju doties uz olimpiādi LU komandas sastāvā jaunieši izcīnīja, pateicoties saviem sasniegumiem mācību priekšmetu olimpiādēs, aktīvai dalībai ārpusskolas dabaszinātņu pasākumos, kā arī veiksmīgai dalībai LU Dabaszinātņu un matemātikas izglītības centra organizētajā virtuālajā konkursā un rezultātiem olimpiādes atlases kārtā. Komandas sacensībām sagatavoja LU un DU speciālisti. Uz Luksemburgu skolēniem līdzi devās trīs mentori, no kuriem katrs pārstāvēja savu zinātņu nozari, lai olimpiādes laikā varētu tulkot uzdevumus latviešu valodā. Bioloģiju pārstāvēja Agnese Kokina (LU), ķīmiju - Mihails Haļitovs (LU), fiziku - Lolita Jonāne (DU).

Dalība olimpiādē nebūtu iespējama bez fonda "ASNI", nodibinājuma "Izglītības atbalsta fonds" (Jelgava) un Daugavpils pašvaldības finansiāla atbalsta.

Par Latvijas Universitāti

Latvijas Universitāte dibināta 1919.gadā un ir lielākā un tradīcijām bagātākā augstākās izglītības iestāde Latvijā. Pašlaik visās 134 akreditētajās studiju programmās Latvijas Universitātē mācās vairāk nekā 16 000 studentu. Tās 13 fakultātēs un 21 institūtā strādā mūsu valsts vadošie speciālisti dabas, humanitārajās un sociālajās zinātnēs. Universitātes darbības mērķis ir kļūt par starptautiski atzītu Eiropas un pasaules nozīmes zinātnes universitāti, dodot ieguldījumu Latvijas tautsaimniecībā un sabiedrības ilgtspējīgā attīstībā.

Informāciju sagatavoja:
Agnese Kokina
Latvijas Universitāte
E-pasts: agnese.kokina@gmail.com, T: 26585869

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI