viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 
 
 

Infografika: Ģimenes valsts pabalsti un piemaksas 2018. gadā  5


Lidija Dārziņa,
LV portāls

05.02.2018

ĪSUMĀ

 • No 2018. gada 1.janvāra tiesības saņemt ģimenes valsts pabalstu ir par bērnu līdz tā 20 (iepriekš – 19) gadu vecumam, kamēr viņš mācās vispārējās izglītības vai profesionālās izglītības iestādē (iepriekš bija tikai tad, ja nesaņēma stipendiju) un nav stājies laulībā.
 • VSAA starpību par laika periodu no 1. janvāra, par kuru ir tiesības pabalstu saņemt, izmaksās ne vēlāk kā līdz 30. aprīlim.
 • No 1. marta pie ģimenes valsts pabalsta būs piemaksa par diviem un vairāk bērniem, par kuriem tai piešķirts ģimenes valsts pabalsts. Tātad, ja ģimenes valsts pabalsts ir piešķirts un tiek izmaksāts pabalsta saņēmējam par diviem vai vairākiem bērniem, tad papildus tiek piešķirta arī piemaksa.
 • VSAA aprēķinās piemaksas par periodu no 1. marta un izmaksās līdz 30. aprīlim.
Palielināt | Samazināt
 
Ieteikt:   +1
-0 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +1 -0

Ģimenes valsts pabalsta apmērs šogad nemainās, bet par vienu gadu ir pagarināts pabalsta saņemšanas laiks par bērnu, kurš mācās. Ir atcelta ierobežojošā norma, kas pabalstu liedza par bērnu, kurš, iegūstot profesionālo izglītību, saņem stipendiju. Šīs izmaiņas ir spēkā no 1. janvāra. Savukārt no 1. marta būs piemaksa pabalstam par divu un vairāk bērnu audzināšanu, par kuriem ir piešķirts ģimenes valsts pabalsts. Atbilstoši jaunajām normām pabalstus un piemaksas Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra pārrēķinās un izmaksās līdz 30. aprīlim.

Izmaiņas ģimenes valsts pabalsta noteikumos paredzētas ar Valsts sociālo pabalstu likuma grozījumiem, kas stājās spēkā šā gada 1. janvārī.

Pabalsta apmēri 2018. gadā nemainās, tiek saglabāti arī bērnu kārtas skaitļa noteikšanas principi, kad ņem vērā visus pabalsta saņēmēja bērnus. Pabalsts par pirmo bērnu ģimenē ir 11,38 eiro, par otro bērnu – 22,76 eiro, par trešo bērnu – 34,14 eiro, par ceturto un nākamajiem bērniem – 50,07 eiro mēnesī.

No 1. janvāra ģimenes valsts pabalstu turpinās maksāt, līdz bērns sasniedzis 20 gadu vecumu, ja viņš mācās vispārējās izglītības vai profesionālās izglītības iestādē un nav stājies laulībā. Iepriekš pabalstu izmaksāja līdz bērna 19 gadu vecumam.

No šā gada 1. janvāra tiesības uz pabalstu ir arī par bērnu, kas mācās profesionālās izglītības iestādē un saņem stipendiju. Iepriekš likumā bija noteikts, ka pabalstu par bērnu, kurš saņem stipendiju, nemaksā.

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) norāda, ka izglītības iestādes izdota izziņa nav nepieciešama ne gadījumā, ja bērns turpina mācīties un viņam vēl nav 20 gadu, ne tad, ja bērns mācās profesionālās izglītības programmā un saņem stipendiju, jo VSAA informāciju saņems no Izglītības un zinātnes ministrijas.

VSAA aprēķinās pabalsta apmēru par periodu no 2018. gada 1. janvāra un starpību izmaksās ne vēlāk kā līdz šā gada 30. aprīlim.

Saskaņā ar VSAA datiem pagājušā gada decembrī ģimenes valsts pabalsts vecākiem tika izmaksāts par 323 048 bērniem. Kopējā summa ik mēnesi ģimenes valsts pabalstiem ir aptuveni 6,5 miljoni eiro, informēja VSAA preses sekretāre Iveta Daine.

Tā kā ir paildzināts pabalsta izmaksas laiks, kā arī to maksās arī par bērniem, kas saņem stipendiju, protams, pabalstu skaits tagad kļūs lielāks.

Piemaksa par diviem un vairāk bērniem, par kuriem piešķirts pabalsts

No 2018. gada 1. marta būs jauns atbalsta mehānisms – piemaksa pie ģimenes valsts pabalsta par divu un vairāk bērnu audzināšanu no viena līdz 20 gadu vecumam. Tiesības uz šo piemaksu ir par bērniem, par kuriem piešķirts ģimenes valsts pabalsts. Tas paredzēts Valsts sociālo pabalstu likumā. Ministru kabineta noteikumos Nr. 1517 noteikts: piemaksa pie ģimenes valsts pabalsta par divu un vairāk bērnu no viena līdz 20 gadu vecumam audzināšanu ir 10 eiro mēnesī par diviem bērniem un 66 eiro mēnesī par trim bērniem. Par katru nākamo bērnu piemaksas apmērs ir par 50 eiro mēnesī lielāks nekā par iepriekšējo kopējo audzināmo bērnu skaitu ģimenē.

VSAA aprēķinās piemaksas apmēru par periodu no 2018. gada 1. marta un izmaksās to ne vēlāk kā līdz 30. aprīlim.

Iesniegums piemaksas saņemšanai nav nepieciešams. VSAA piemaksas aprēķinās un izmaksās, izmantojot informāciju par ģimenes valsts pabalsta saņēmējiem un informāciju, par cik bērniem katram saņēmējam ir piešķirts ģimenes valsts pabalsts.

Svarīgi, ka bērnu skaita noteikšana piemaksas apmēram ir atšķirīga no bērnu skaita noteikšanas ģimenes valsts pabalsta apmēram.

Piemaksas apmēru neveido un bērnu skaitā neieskaita bērnus, par kuriem ģimenes valsts pabalsts nav piešķirts un netiek izmaksāts, piemēram, bērnus, kas ir vecāki par 20 gadiem, bērnus, kuri vēl nav sasnieguši 20 gadus, bet pēc 15 gadu vecuma sasniegšanas nemācās, bērnus, kuri vēl nav sasnieguši viena gada vecumu un par kuriem ģimenes valsts pabalsts nav piešķirts, un citos gadījumos, kad ģimenes valsts pabalsts par pieprasītājam dzimušo bērnu nav piešķirts un netiek izmaksāts.

VSAA piemērs: Annai ir trīs bērni. Pirmais bērns ir 19 gadus vecs un mācās 12. klasē, otrais bērns, kuram ir 17 gadi, mācās profesionālās izglītības iestādē un saņem stipendiju, trešajam bērnam ir 9 gadi. Anna līdz 2017. gada 31. decembrim saņēma ģimenes valsts pabalstu 34,14 eiro tikai par trešo bērnu. No 1. janvāra Annai pienākas arī ģimenes valsts pabalsts par otro bērnu 22,76 eiro un par pirmo bērnu 11,38 eiro mēnesī. VSAA pārskatīs pabalsta apmēru un līdz 30. aprīlim izmaksās ģimenes valsts pabalstu par janvāri, februāri, martu un aprīli. Papildus no 1. marta Anna saņems piemaksu pie ģimenes valsts pabalsta par trīs bērnu audzināšanu – 66 eiro. Turpmāk no maija Anna saņems 68,28 eiro ģimenes valsts pabalstu, kas kopā ar piemaksu būs 134,28 eiro.

Pārtraucot bērnam mācīties vispārējās izglītības vai profesionālās izglītības iestādē vai sasniedzot 20 gadu vecumu, pabalsta un piemaksas apmērs tiek pārrēķināts vai izbeigta tā izmaksa.

 
© "LV portāla" saturu aizsargā autortiesības.
Izlasi par iespējām to izmantot!
 
ATSLĒGVĀRDI:   'demogrāfija  

  Ieteikt:  +1
-0

 
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
Lasīt komentārus (5)
 
 

 VISVAIRĀK LASĪTIE

 
 
 

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole diaspora mediācija izglītības_saturs Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība interneta_pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika politika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība SAB sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti