viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 
 
 

Nodokļu reformas likumus VID skaidro semināros un informācijā mājaslapā


Lidija Dārziņa,
LV portāls

09.11.2017

ĪSUMĀ

 • VID kopš septembra organizē bezmaksas seminārus, kuros skaidro nodokļu reformas likumu normas.
 • Plaša, strukturēta informācija par izmaiņām likumos ar atbildēm uz biežāk uzdotajiem jautājumiem ir publicēta VID mājaslapā: gan fiziskām personām – darba ņēmējiem, saimnieciskās darbības veicējiem, pensijas saņēmējiem –, gan uzņēmējiem.
 • Valdība otrdienas, 7. novembra, sēdē pieņēma virkni MK noteikumu nodokļu reformas likumu grozījumu regulējuma piemērošanai, tostarp saistībā ar attaisnotajiem izdevumiem par izglītību un ārstnieciskajiem pakalpojumiem, arī par reversā PVN piemērošanu šādai nodokļa maksāšanas kārtībai turpmāk pakļautajām jaunajām nozarēm.

 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +0 -0

Saeimā jūlijā pieņemtās nodokļu reformas likumu izmaiņas stāsies spēkā pēc nepilniem diviem mēnešiem – 1. janvārī. Kopš septembra Valsts ieņēmumu dienests jaunās normas skaidro bezmaksas semināros. Šonedēļ Ministru kabinets pieņēma vairākus noteikumus konkrēto likumu jaunā regulējuma piemērošanai, līdz ar to skaidrība būs lielāka.

Nodokļu reforma ietekmē divas lielas nodokļu maksātāju grupas. Uzņēmējiem ieviests jauns uzņēmumu ienākuma nodoklis, paredzot nodokļa maksājuma atlikšanu līdz brīdim, kad tiek sadalīta peļņa. Tādējādi nodokļu reforma noteikti dos priekšrocības uzņēmēju konkurētspējas veicināšanai. Savukārt ļoti lielam skaitam iedzīvotāju ar zemākiem algota darba ienākumiem (līdz 20 000 eiro gadā) ienākuma nodoklis samazināsies no 23% līdz 20% – uz galvenajām reformas ieguvēju grupām norāda Finanšu ministrijas (FM) Tiešo nodokļu departamenta direktore Astra Kaļāne.

Iespēja uzzināt un saprast – VID semināros

Par grozījumiem nodokļu normatīvajos aktos Valsts ieņēmumu dienests (VID) kopš septembra organizē  bezmaksas seminārus nodokļu maksātājiem, medijiem pastāstīja VID  Nodokļu pārvaldes direktora p.i. Ilze Jankova. Līdz šim ir notikuši 38 šādi semināri 22 Latvijas pilsētās. Tos ir apmeklējuši vairāk nekā 2000 nodokļu maksātāji.  Semināri plānoti arī novembrī un decembrī.

I. Jankova piebilst, ka VID vēlētos lielāku aktivitāti, jo speciālisti semināros skaidro normatīvo aktu izmaiņas ar piemēriem, atbild uz nodokļu maksātāju uzdotajiem jautājumiem. Šāda informācija varētu būt pirmais palīgs, lai likumos ieviestās izmaiņas piemērotu grāmatvedības ikdienas darbā.

Papildus VID mājaslapā ir izveidota īpaša sadaļa – "Kā mani ietekmēs nodokļu reforma?" (atrodama VID sākumlapā; piedāvājumā ir divas izvēlnes – privātpersonai un uzņēmējam).

Katrai mērķauditorijai ir detalizētas un konkretizētas norādes.

Privātpersonai:

 • Esmu autoratlīdzības saņēmējs.
 • Esmu darba ņēmējs.
 • Es veicu patentmaksu.
 • Esmu pensijas saņēmējs.
 • Es veicu saimniecisko darbību.

Atverot (uzklikšķinot interesējošo virsrakstu) var izlasīt skaidrojumu, kādi nodokļi, likmes un citas izmaiņas būs no nākamā gada.

Tāpat sava īpaša sadaļa ir uzņēmējiem. Tajā atsevišķi piedāvātas šādu nodokļu tēmas:

 • Esmu UIN maksātājs.
 • Esmu MUN maksātājs.
 • Esmu PVN maksātājs.
 • Esmu darba devējs.
 • Manam uzņēmumam pieder transportlīdzeklis.

Reformas nodokļu likumu skaidrojumiem ir pievienoti arī nodokļu maksātāju biežāk uzdotie jautājumi un VID atbildes.

Piemēram, viens no darba ņēmēja jautājumiem: Ar kuru gadu attaisnotajiem izdevumiem būs piemērojamas jaunā attaisnoto izdevumu norma un jaunie nosacījumi?

VID atbilde: Jaunā attaisnoto izdevumu norma un jaunie nosacījumi ir piemērojami no 2018. gada 1. janvāra attaisnotajiem izdevumiem par 2018. gadu.

Piemēram, viens no darba devēja jautājumiem: Cik liels nepaliekamais minimums būs darbiniekam, kurš iepriekš nekur nav strādājis?

VID atbilde: Ja Valsts ieņēmumu dienesta (VID) rīcībā nav informācijas par maksātāja apliekamajiem ienākumiem vai maksātājam nav gūti ar nodokli apliekamie ienākumi, VID prognozētais mēneša neapliekamais minimums atbilst vienai divpadsmitajai daļai no Ministru kabineta noteikumos noteiktā maksimālā gada neapliekamā minimuma, dalot to ar divi.

VID mājaslapā nodokļu reformas likumu skaidrojošajā sadaļā ir ievietotas arī semināru prezentācijas, kā arī norāde uz iespēju konsultēties ar VID speciālistiem un kontaktinformācija saziņai.

Ja nodokļu maksātājs dodas uz semināru, semināra prezentāciju materiālus var izdrukāt, iepazīties ar likumu normu lakonisku pārskatu, tad, iespējams, jau pirms semināra rodas konkrēti jautājumi, klāsta I. Jankova.

VID mājaslapā tiks publicēti arī semināru videomateriāli, kas būs noderīgi tiem nodokļu maksātājiem, kuriem nav iespēju piedalīties semināros klātienē. 

MK noteikumi – gan izdoti no jauna, gan grozīti

FM Tiešo nodokļu departamenta direktore A. Kaļāne uzsver, ka Saeimā jūlijā pieņemtās ar nodokļu reformu saistītās izmaiņas likumos ir reformas viena daļa, otra daļa ir Ministru kabineta noteikumi, kas nosaka, kā jaunās normas piemērojamas. Virkni noteikumu valdība pieņēma otrdienas, 7. novembra, sēdē.

Tā kā ir jauns uzņēmumu ienākuma nodokļa likums, no jauna tiek gatavoti arī attiecīgie MK noteikumi, tostarp par zemu nodokļu vai beznodokļu valstīm un teritorijām. Šos noteikumus valdība pieņēma 7. novembrī.

Saistībā ar grozījumiem likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" ir pieņemti grozījumi noteikumos par attaisnotajiem izdevumiem par izglītību un ārstnieciskajiem pakalpojumiem (no 2018. gada šiem izdevumiem mainās gada limits – no līdzšinējiem 215 eiro uz 600 eiro), kā arī grozījumi noteikumos par iedzīvotāju ienākuma nodokļa paziņojumiem.

Būtiskas izmaiņas no nākamā gada paredzētas Pievienotās vērtības nodokļa likumā. MK ir apstiprināti arī grozījumi noteikumos, kas regulē PVN likuma normu piemērošanas kārtību un atsevišķas prasības PVN maksāšanai un administrēšanai.

FM Pievienotās vērtības nodokļa nodaļas vadītāja Sintija Ozola informēja, ka noteikumos ir ietvertas normas, kas izriet no grozījumiem likumā attiecībā uz reverso maksāšanas kārtību, kas turpmāk ir paredzēta vēl vairākām nozarēm – būvniecībā, metālizstrādājumiem un ar to piegādi saistītos pakalpojumos, sadzīves elektroniskajām iekārtām un sadzīves elektriskajai aparatūrai. Noteikumu pielikumos ir konkrēti uzskaitīts, kādām precēm jāpiemēro īpašā kārtība.

Budžetā PVN veido būtiskus ieņēmumus, taču negodīgie nodokļu maksātāji izmanto nelikumīgas shēmas šī nodokļa izkrāpšanai. Likumā reversā jeb apgrieztā PVN maksāšanas kārtība ieviesta kā pasākums pret krāpšanas shēmām, uzsvēra S. Ozola. Ieviest reverso PVN rosinājušas nozaru asociācijas, jo nozares ir ieinteresētas godīgas uzņēmējdarbības vides stiprināšanai.

 
© "LV portāla" saturu aizsargā autortiesības.
Izlasi par iespējām to izmantot!
 

  Ieteikt:  +0
-0

 
KOMENTĀRI (0)
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
 
 

 VISVAIRĀK LASĪTIE

TEMATISKIE RAKSTI

 
 
 

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole mediācija diaspora Runā_valsts izglītības_saturs medijpratība Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība e-pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība tehnoloģijas sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti