viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 
 
 

Infografika: Medijpratība Latvijā


Elīna Gulbe, LV portāls; Aiga Dambe, LV portāls
18.09.2017

Palielināt | Samazināt
 
Ieteikt:   +3
-0 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +3 -0

Kultūras ministrijas (KM) šī gada vasarā veiktais medijpratības pētījums liecina, ka lielākoties mediju izvēli Latvijas iedzīvotāju vidū nosaka paradumi. Turklāt tikai 40% no aptaujātajiem uzskata, ka spēj atšķirt uzticamu informāciju no tendenciozas.

Pētījumā apstiprinājusies paradumu nozīme, izvēloties mediju, kā arī jau iepriekš socioloģisko pētījumu centra SKDS veiktajā aptaujā iezīmētā situācija, ka cilvēki mēdz neadekvāti novērtēt ziņu ietekmi. Dati rāda, ka 83% no respondentiem uzskata, ka mediju saturs ietekmē sabiedrības uzskatus, bet tikai 47% atzīst, ka tam ir ietekme arī uz viņiem pašiem. Tikai 22% aptaujāto atzīst, ka reizēm nācies noticēt tendenciozai vai safabricētai informācijai, bet 27% atzinuši, ka par šo jautājumu vispār nav domājuši. Turklāt 24% respondentu uzskata, ka informācija visos medijos ir vienāda vai ar nebūtiskām atšķirībām.

Vienlaicīgi veiktais pētījums arī iezīmē to, ka auditorijas uzticība medijiem ir problemātiska. 50% no aptaujātajiem norāda, ka uzticas informācijai, kas rakstīta avīzē, izskanējusi radio vai televīzijā, savukārt 43% pret to ir skeptiski noskaņoti. Kā informācijas ticamības garanti aptaujā tiek minēti tādi argumenti kā ieradums, tradīcijas, pārbaudīta vērtība (18%), interesantums (14%), kodolīgums (13%). Tikai 12% norāda, ka uzticamības veicināšanā būtiska ir neitralitāte un neatkarība, kā arī daudzpusība.

Tomēr visbūtiskākās atšķirības mediju lietošanas paradumos un medijpratībā uzrāda datu analīze atšķirīgās vecuma, izglītības un reģionālās piederības grupās, kā arī dažādu valodu lietotāju starpā. Secināts, ka atšķirības dažādos ziņu materiālos visbiežāk saskata respondenti ar augstāku izglītību, ienākumu līmeni, vecumā no 35 līdz 44 gadiem, kā arī tie, kas biežāk patērē medijus angļu valodā un dzīvo Rīgā. Savukārt, piemēram, jauniešiem vecumgrupā no 15 līdz 24 gadiem piemīt lielāka tendence dalīties ar informāciju internetā, iepriekš to nepārbaudot (39%). Dati arī liecina, ka sociālajos tīklos pieejamai informācijai visvairāk uzticas cilvēki, kuri ieguvuši tikai pamata izglītību (62%). Viņi (43%) arī vairāk tic tam, ka interneta meklētājos ("Google", "Bing" un citur) kā pirmie tiek parādīti visuzticamākie rezultāti.

Par uzticamāko mediju gan latviešu, gan cittautiešu vidū pārliecinoši atzīts portāls "Delfi". Latviešu auditorijā iecienīta arī LTV1 un tās ziņu raidījums "Panorāma", savukārt cittautieši iecienījuši 1. Baltijas Kanālu un "RTR Rossiya". Lepojamies, ka "Latvijas Vēstnesis" aptaujā pieminēts kā viens no avotiem, kurā gūt informāciju par valstiskajiem procesiem.

Tieši mediju lietotāju paradumu un uzskatu noskaidrošana ir rīks, kas sniedz iespēju atklāt arī sabiedrības medijpratības līmeni. Šis jēdziens apzīmē mediju auditorijas prasmi lietot medijus, meklēt un analizēt informāciju un kritiski izvērtēt mediju vēstījumus. Kvantitatīvo pētījumu "Latvijas iedzīvotāju medijpratība" Kultūras ministrijas uzdevumā veikusi tirgus un sociālo pētījumu aģentūra "Latvijas Fakti". Tajā 2017. gada jūnijā aptaujāti 1082 Latvijas pastāvīgie iedzīvotāji vecumā no 15 līdz 74 gadiem.

 

 
© "LV portāla" saturu aizsargā autortiesības.
Izlasi par iespējām to izmantot!
 
ATSLĒGVĀRDI:   'mediji  'medijpratība  

  Ieteikt:  +3
-0

 
KOMENTĀRI (0)
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
 
 

 VISVAIRĀK LASĪTIE

 
 
 

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole diaspora mediācija Runā_valsts izglītības_saturs medijpratība Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība e-pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība tehnoloģijas sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti