viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 
 
 
 
 

Kā ar telefonu atrasties pie robežas un par to nepārmaksāt


Juris Kaža,
telekomunikāciju eksperts

02.08.2017

ĪSUMĀ

 • Izmaiņas, kā izrādās, nenozīmē, ka LMT, "Tele2" un "Bites" klienti ar attiecīgajiem tarifu plāniem visur un vienmēr Eiropā var zvanīt uz nebēdu.
 • Latvijas, Krievijas un Baltkrievijas pierobeža nav vienīgā vieta, kur mobilie telefoni "ķer" kaimiņu valsts mobilo sakaru tīklus, uz kuriem neattiecas ES viesabonēšanas režīms.
 • Latviešiem un citiem ES valstu ceļotājiem jābūt uzmanīgiem ne tikai dažās grieķu salās, bet arī Šveices tuvumā Vācijas dienvidos un attiecīgos Austrijas, Francijas un Itālijas reģionos.
 • Zvaniem, īsziņām un interneta lietošanai ārpus ES robežām saglabājas viesabonēšanas tarifi, par kuriem mūsu klients tiek informēts ar īsziņu, tiklīdz pievienojies kādas valsts mobilo sakaru tīklam.
Palielināt | Samazināt
 
Ieteikt:   +2
-0 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +2 -0

Tie, kas bieži ceļo pa Eiropas valstīm, uzelpoja, kad jūnijā Eiropas Savienība (ES) atcēla viesabonēšanas papildu maksu par mobilo sakaru lietošanu ārpus savas valsts. Tas nozīmē, ka Latvijas iedzīvotāji ES un arī Eiropas Ekonomiskās zonas valstīs var zvanīt par sava Latvijas operatora tarifu plānā fiksēto cenu. Daudzos tarifu plānos arī iekļauts daudz lielāks bezmaksas mobilā interneta lietošanas apjoms ārvalstīs nekā agrāk.

Izmaiņas, kā izrādās, nenozīmē, ka LMT, "Tele2" un "Bites" klienti ar attiecīgajiem tarifu plāniem visur un vienmēr Eiropā var zvanīt uz nebēdu. ES ir robežas un pierobežas zonas, kur var sastapt ne tikai mežacūkas, lāčus, putnus un citus kustoņus, kas brīvi šķērso robežas, bet robežas arī nejūt un nerespektē radio un televīzijas viļņus. Tāpat kā klejojošas mežacūkas sagādā prieku medniekiem, bet postījumus zemniekiem, arī pārrobežu elektroniskie viļņi ir abpusgriezīgi – baltkrievu babuška Latgales nostūrī skatās dzimtenes seriālus, bet mobilo sakaru spektrā "pārrobežu starojums" var izrādīties negaidīts un dārgs prieks mobilo sakaru lietotājiem, par ko jau ziņots medijos.

Sveši operatori telefonus "ķer" dažādās Eiropas vietās

Latvijas, Krievijas un Baltkrievijas pierobeža nav vienīgā vieta, kur mobilie telefoni "ķer" kaimiņu valsts mobilo sakaru tīklus, uz kuriem neattiecas ES viesabonēšanas režīms. Latvijas ceļotāji arī iecienījuši citas pierobežas zonas, piemēram, atpūtnieki nesmādē Grieķijas salas, dažas no kurām atrodas tikai pāris kilometru no Turcijas, kas nav ES valsts. Kā norāda "Tele2" komercdirektors Raivo Rosts, "Šveice, Albānija, Maķedonija, Melnkalne, Monako, Turcija nav Eiropas Ekonomiskās zonas (EEZ) valstis, savukārt Gērnsijas sala pieder Apvienotajai Karalistei, bet nav ES sastāvā, līdz ar to ES viesabonēšanas regula tur nav spēkā". No tā izriet, ka latviešiem un citiem ES valstu ceļotājiem jābūt uzmanīgiem ne tikai dažās grieķu salās, bet arī Šveices tuvumā Vācijas dienvidos un attiecīgos Austrijas, Francijas un Itālijas reģionos.

Cik ceļotāju no Latvijas uzturas vai šķērso šādas nosacīti bīstamas elektroniskās pierobežas, ir grūti teikt. Var vienīgi spriest no dažiem mediju rakstiem un "upuru" sūdzībām sociālajos tīklos. Kā skaidro "Bite Latvija" klientu apkalpošanas nodaļas vadītāja Oksana Stankeviča, "šādu gadījumu identificēšana un uzskaite nav iespējama, jo mobilo sakaru operatori neseko līdzi tam, kur un kā klienti pārvietojas ikdienā, – šādu datu apstrāde būtu Fizisko personu datu aizsardzības likuma pārkāpums".

Parasti brīdina ar īsziņu

Tomēr operatori ir spēruši soļus, lai iespēju robežās brīdinātu savus klientus, ka tie atrodas teritorijā, kur viņus no vietējās ES valsts tīkla var "pārtvert" svešs un dārgs tīkls. "Zvaniem, īsziņām un interneta lietošanai ārpus ES robežām saglabājas viesabonēšanas tarifi, par kuriem mūsu klients tiek informēts ar īsziņu, tiklīdz pievienojies kādas valsts mobilo sakaru tīklam," informē R. Rosts.

Īsziņu sūtīšana ar brīdinājumu, ka klients atrodas svešā tīklā, un ar norādēm uz tā iespējamām izmaksām ir ar mātesuzņēmuma, zviedru "Tele2", prakse, jo liels skaits zviedru vasaras atpūtai iecienījuši tieši grieķu salas. Kā informē "Tele2" mediju dienesta pārstāve Beāte Berga, "klients nenonāks jaunā tīklā ārpus ES, par to nebūdams informēts".

"Klients nenonāks jaunā tīklā ārpus Eiropas Savienības, par to nebūdams informēts."

Arī "Bite Latvija" pārstāve saka, ka, "lai pasargātu klientus no nepatīkamiem pārsteigumiem rēķinos, mobilo sakaru operatori, tostarp "Bite", atsūta viņiem informatīvas īsziņas. Proti, iebraucot jebkurā pasaules valstī, mobilo sakaru lietotāji ar šīm īsziņām tiek informēti par to, ka telefons ir pieslēdzies kāda konkrētās valsts mobilo sakaru operatora tīklam, kā arī norāda, kāda ir maksa par mobilo sakaru pakalpojumu izmantošanu šajā valstī. Diemžēl mums nav iespēju pārbaudīt, vai klients ir iepazinies ar šīs īsziņas saturu, attiecīgi – ir turpinājis lietot tā dēvētā nedraudzīgā mobilo sakaru operatora pakalpojumus labprātīgi vai nezināšanas, pārpratuma pēc".

Ko darīt ar pierēķināto summu? O. Stankeviča norāda, ka parasti pierobežā nozvanīto summu, atrodoties tīklā ārpus ES, nav iespējams atmaksāt, taču "arī šajā situācijā iespējami izņēmuma gadījumi".

"Ja klients vēršas pie mums ar iesniegumu, ka rēķins par "nedraudzīgo" operatoru pakalpojumu izmantošanu izrakstīts nepamatoti, un viņam tam ir objektīvi pierādījumi, šo situāciju rūpīgi izvērtējam un cenšamies atrisināt. Vēlos uzsvērt, ka katrs gadījums tiek izskatīts individuāli, ņemot vērā ļoti daudzus faktorus, piemēram, informatīvo īsziņu pienākšanas laiku, jebkāda veida atzīmes personas dokumentos, kas veiktas muitā, u. tml.," viņa saka. Teiktais arī attiecināms uz situācijām, kad klients, pat esot ārpus ES, ir nejauši un neapzināti pieslēdzies svešas valsts tīklam.

Izņēmuma gadījumos var norakstīt nejauši pārmaksāto

Savukārt par iespējām novērst nevajadzīgas izmaksas Latvijas pierobežā ar Krieviju un Baltkrieviju "Bites" pārstāve skaidro, ka "izņēmuma gadījumi ir attiecināmi arī uz situācijām, kas veidojas Latvijas pierobežā, jo tās iedzīvotāju un apmeklētāju mobilie tālruņi regulāri pieslēdzas kaimiņvalstu mobilo sakaru operatoru tīkliem. Lai palīdzētu klientiem izvairīties no situācijām, kad tālrunis Krievijas un Baltkrievijas robežas tuvumā pieslēdzas kāda minēto valstu mobilo sakaru operatora tīklam, kā dēļ par sarunām, īsziņām un internetu ir jāmaksā vairāk, "Bite" ir izveidojusi īpašu pakalpojumu –  "SMS pierobežā". Tas ir pieejams visiem klientiem, kuri izmanto viesabonēšanas pakalpojumu".

Arī "Tele2" norāda, ka "šādos gadījumos (ja kāds pierobežā nonācis svešā tīklā), izvērtējot situāciju, esam pretimnākoši saviem klientiem, kā arī informējam, kā turpmāk no šādiem gadījumiem izvairīties".

Abu operatoru pārstāvji norāda, ka labākais veids, kā izvairīties no pieslēgšanās svešam tīklam, ir izslēgt automātisko pieslēgšanos pieejamiem tīkliem. ES ietvaros tā ir ērtība – izkāpjot no lidmašīnas Berlīnē, telefons atrod tuvāko un stiprāko tīklu. Ja telefons ir manuālā režīmā, klientam būs jāskatās, kādi tīkli ir pieejami, un pašam jāizvēlas vietējais ES valsts operators. Biežiem ceļotājiem tas nav nekas neparasts – vēl pirms dažiem gadiem, kad pastāvēja atvieglojumi noteiktu operatoru starpā, citā ES valstī varēja manuāli izvēlēties sava Latvijas operatora partneri ar zemākiem tarifiem. Tagad tie laiki ir beigušies, bet aizvien ir jāskatās, kas notiek ar telefonu.

Piesardzības ieteikumi, atrodoties jebkurā ES pierobežā:

 • bieži apskatīt ienākošās īsziņas un pārliecināties, ka, esot sapulcē vai skaļā vidē, nav pienākusi brīdinājuma īsziņa;
 • izslēgt automātisko tīkla meklēšanas režīmu;
 • izmantot īpašus operatora pakalpojumus, ja tādi ir ("Bites" "SMS pierobežā");
 • ziņot un rakstīt iesniegumu pa nejaušu pieslēgšanos un papildu izmaksām – iespējams, ka operators lojālam klientam ar labu "bēdu stāstu" norakstīs pārdesmit eiro, lai saglabātu klienta uzticību.
 
© "LV portāla" saturu aizsargā autortiesības.
Izlasi par iespējām to izmantot!
 
ATSLĒGVĀRDI:   'tehnoloģijas  

  Ieteikt:  +2
-0

 
KOMENTĀRI (0)
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
 
 

 VISVAIRĀK LASĪTIE

TEMATISKIE RAKSTI

 
 
 

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole diaspora mediācija Runā_valsts izglītības_saturs medijpratība Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība e-pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība tehnoloģijas sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti