viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 
 
 

Ja nepieciešama medicīniskā palīdzība ģimenes ārstu streika laikā


Edīte Brikmane,
LV portāls

03.07.2017

ĪSUMĀ

 • Medicīniskus padomus vienkāršu saslimšanu gadījumos streika laikā diennakts režīmā mediķi sniegs pa valsts organizēto ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001.
 • Rīgā un citās lielākajās pilsētās valsts apmaksāto medicīnisko palīdzību primāri varēs saņemt pie dežūrārstiem, kuri sniegs medicīniskas konsultācijas ģimenes ārsta kompetences ietvaros, savukārt lauku reģionos – feldšerpunktos.
 • Akūtos gadījumos, piemēram, traumas, hroniskas slimības paasinājuma un citos gadījumos, medicīnisko palīdzību iedzīvotājiem sniegs steidzamās medicīniskās palīdzības punktos (ārpus Rīgas) un slimnīcu uzņemšanas nodaļās.
Palielināt | Samazināt
 
Ieteikt:   +3
-0


Saistītie resursi

Tiesību akti Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +3 -0

Sākot no 3. jūlija plkst.12.00, daļa ģimenes ārstu uzsāk streiku, kura laikā netiks nodrošināti ģimenes ārstu pakalpojumi – konsultācijas, zāļu recepšu, darbnespējas lapu izsniegšana un cita veida medicīniskā palīdzība. Ģimenes ārstu asociācija ir norādījusi, ka streiks tiks turpināts līdz brīdim, kad izdosies panākt vienošanos ar Veselības ministriju un valdību par streika prasību izpildi. Tikmēr iedzīvotājiem, kam streika laikā radīsies nepieciešamība saņemt ģimenes ārsta pakalpojumus, tiks nodrošinātas citas medicīniskās palīdzības saņemšanas iespējas.

Pēc provizoriskām aplēsēm, streikā piedalīsies aptuveni puse ģimenes ārstu. Tāpēc vispirms, lai noskaidrotu, vai konkrēts ģimenes ārsts sniegs valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus pēc 3. jūlija plkst.12.00, iedzīvotāji ir aicināti vajadzības gadījumā sazināties ar sava ģimenes ārsta praksi.

Kā sazināties ar savu ģimenes ārstu?

Informācija par ģimenes ārstu prakšu adresēm un kontakttālruņiem ir pieejama Nacionālā veselības dienesta (NVD) mājaslapas sadaļā "Ģimenes ārsti" > "Ģimenes ārsti atbilstoši teritorijām".

Arī gadījumā, ja konkrētā prakse ir izlēmusi pievienoties protesta akcijai, streika laikā tai ir jābūt atvērtai – darbu turpinās prakšu medicīnas māsas un ārsta palīgi. Turklāt par medmāsas vai ārsta palīga konsultāciju un citiem viņu sniegtajiem valsts apmaksātajiem pakalpojumiem nav jāmaksā, uzsver NVD.

Ja nepieciešams izraksts no pacienta medicīniskās kartes

Ģimenes ārsta praksei streika laikā jāspēj arī nodrošināt, ka pacienti var saņemt, piemēram, izrakstu no medicīniskās kartes, ja tas nepieciešams, dodoties pie citas ārstniecības personas.

Pacientu tiesību likuma 9. panta "Tiesības iepazīties ar medicīniskajiem dokumentiem" pirmā daļa noteic pacienta tiesības pieprasīt un saņemt izrakstus, norakstus un kopijas atbilstoši ārstniecības iestādē apstiprinātajam cenrādim, izņemot Fizisko personu datu aizsardzības likumā noteikto. Likums paredz, ka izrakstus, norakstus un kopijas pacients saņem triju darba dienu laikā no attiecīgā pieprasījuma iesniegšanas dienas. "Šīs tiesības ir spēkā esošas arī gadījumā, ja ārstniecības personas ir pieteikušas streiku," uzsver Nacionālā veselības dienesta Ambulatoro pakalpojumu nodaļas vadītāja Līga Gaigala.  

Ģimenes ārstu konsultatīvais tālrunis

Medicīniskus padomus vienkāršu saslimšanu gadījumos streika laikā diennakts režīmā mediķi sniegs pa valsts organizēto ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001. Šī ir iespēja saņemt speciālista padomu saaukstēšanās, drudža, galvassāpju, kakla un ausu sāpju, vemšanas, caurejas, nelielu traumu, hronisku slimību saasinājuma u. c. vienkāršu saslimšanu gadījumos, kad nav nepieciešama neatliekamā medicīniskā palīdzība.

Ar mediķiem pa ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni ieteicams sazināties arī tad, ja ir šaubas, vai ar konkrētām sūdzībām nepieciešams vērsties slimnīcas uzņemšanas nodaļā vai pat zvanīt Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam. Ja sūdzības par veselību būs tādas, kas apdraud veselību vai dzīvību, mediķis ieteiks pēc iespējas ātrāk doties pie dežūrārsta vai arī pāradresēs zvanu Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam.

Elektroniskai sarakstei ar konsultatīvā tālruņa mediķiem var izmantot arī e-pastu, rakstot e-pasta vēstules uz adresi: medkonsultacija@gmail.com

Uz numuru 66016001 var zvanīt iedzīvotāji no visas Latvijas un no visiem telekomunikāciju operatoriem.

Ģimenes ārstu konsultatīvais tālrunis nav paaugstinātas maksas tālrunis.

Zvanot no fiksētā tālruņa vai mobilā tālruņa, zvanītājs maksā atbilstoši sava operatora noteiktajiem tarifiem par zvaniem uz fiksēto Rīgas diapazona numuru.

Dežurārsti un feldšerpunkti

Gadījumos, kad apmeklēt ģimenes ārstu nav iespējams, bet veselības stāvoklis neļauj gaidīt, Rīgā un citās lielākajās pilsētās valsts apmaksāto medicīnisko palīdzību primāri varēs saņemt pie dežūrārstiem, kuri sniegs medicīniskas konsultācijas ģimenes ārsta kompetences ietvaros, savukārt lauku reģionos – feldšerpunktos. Streika laikā dežūrārstu darbs tiks organizēts arī dienas laikā. Savukārt gadījumā, ja tie nav pieejamā attālumā, iedzīvotāji ar sūdzībām varēs vērsties arī steidzamās medicīniskās palīdzības punktos un slimnīcu uzņemšanas nodaļās.

Tāpat, ja ģimenes ārstu streika laikā ir nepieciešama medikamenta recepte, atvērt vai noslēgt darbnespējas lapu, saņemt ārsta izziņu bērna dalībai vasaras nometnē, to streika laikā nodrošinās dežūrārsti.  

NVD mājaslapas sadaļā "Medicīniskās palīdzības saņemšana protesta laikā" ir apkopots ārstniecības iestāžu saraksts, kur rindas kārtībā būs iespējams saņemt primāro medicīnisko palīdzību un citus pakalpojumus:

 • darbnespējas lapas;
 • medikamentu receptes (ārstniecības iestādēs tiks paplašināts to ārstniecības personu loks, kas protesta laikā drīkstēs izrakstīt pacientiem valsts kompensējamo medikamentu receptes);
 • pirmreizējo vakcināciju;
 • atkārtotu vakcināciju;
 • jaundzimušo un bērnu veselības aprūpi;
 • izziņas par veselības stāvokli (piemēram, bērna vasaras nometnei).

Jebkurā gadījumā, pirms doties uz kādu no palīdzības saņemšanas punktiem, ieteicams vispirms sazināties, lai noskaidrotu, vai nepieciešamo pakalpojumu būs iespējams saņemt. Piemēram, ārstu palīgi un feldšeri var atvērt darbnespējas lapu tikai līdz 10 dienām un izrakstīt parasto medikamentu receptes (zilā krāsā), bet nav tiesīgi izrakstīt valsts kompensējamo medikamentu receptes (sarkanā krāsā), izsniegt nosūtījumus laboratorisko analīžu veikšanai vai uz speciālistu konsultācijām.  

Tāpat kā pie ģimenes ārsta, par vizīti pie dežūrārsta ir jāveic pacienta iemaksa 1,42 eiro apmērā, savukārt par vizīti pie dežūrārsta-speciālista pacienta iemaksa ir 4,27 eiro.

Pacienta iemaksas neveic no pacienta iemaksām atbrīvotie iedzīvotāji, piemēram, bērni līdz 18 gadu vecumam un I grupas invalīdi.

Pacientu pieņemšana pie dežūrārsta tiek organizēta "dzīvās" rindas kārtībā.

Gadījumos, kad tuvinieks ir miris mājas apstākļos un ir nepieciešama iedzīvotāja miršanas fakta konstatēšana, bet ģimenes ārsts piedalās streikā, ir jāizsauc Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta brigāde, zvanot – 113.

Interaktīvā karte medicīniskās palīdzības saņemšanai akūtos gadījumos

Akūtos gadījumos, piemēram, traumas, hroniskas slimības paasinājuma un citos gadījumos, medicīnisko palīdzību iedzīvotājiem sniegs steidzamās medicīniskās palīdzības punktos (ārpus Rīgas) un slimnīcu uzņemšanas nodaļās.

Ja tiek plānots patstāvīgi doties uz slimnīcas uzņemšanas nodaļu, pirms došanās (ja tas ir iespējams) ieteicams ar slimnīcu sazināties par palīdzības saņemšanas iespējām atbilstoši pacienta veselības stāvoklim. Piemēram, ir slimnīcu uzņemšanas nodaļas, kurās var vērsties, ja ir aizdomas par kaula lūzumu, savukārt citās var vērsties, ja gūti ķermeņa apdegumi.

NVD mājaslapā ir pieejama arī speciāli izveidota interaktīva karte ar informāciju, kur iedzīvotājiem vērsies pēc palīdzības akūtos gadījumos.

Dzīvībai kritiskos gadījumos jāzvana Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam – 113.

Ārpus ierastā ģimenes ārstu darba laika, brīvdienās un svētku dienās dežūrārsti, steidzamās medicīniskās palīdzības punkti un slimnīcu uzņemšanas nodaļas uzņems pacientus tāpat kā līdz šim. Informācija NVD mājaslapas sadaļā "Kur saņemt medicīnisko palīdzību".

 
© "LV portāla" saturu aizsargā autortiesības.
Izlasi par iespējām to izmantot!
 
  Ieteikt:  +3
-0

 
KOMENTĀRI (0)
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
 
 

 VISVAIRĀK LASĪTIE

TEMATISKIE RAKSTI

 
 
 

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole mediācija diaspora Runā_valsts izglītības_saturs medijpratība Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība e-pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība tehnoloģijas sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti