viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 
 
 

Izmaiņas hipotēkā vairs nav jāreģistrē zemesgrāmatā


Una Medne,
juriste

02.02.2017

ĪSUMĀ

 • Ja aizdevumam tiek mainīta sākotnējā procentu likme, līgumsoda lielums, kā arī tā samaksas termiņš, turpmāk nebūs nepieciešams izdarīt vai reģistrēt veiktos grozījumus zemesgrāmatā.
 • Līdz šā gada 1. janvārim banka būtu aizņēmējam izsniegusi grozījumus aizdevuma un hipotēkas vai ķīlas līgumā un nostiprinājuma lūgumu grozījumu veikšanai zemesgrāmatā.
 • Ja tiek veikti hipotekārā aizdevuma grozījumi, kas paredz arī kredīta summas palielināšanu, kreditētājs, lai aizstāvētu un nodrošinātu savas intereses, pieprasīs grozījumu reģistrēšanu zemesgrāmatā.
Palielināt | Samazināt
 
Ieteikt:   +1
-0 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +1 -0

No šī gada 1. janvāra spēkā stājušies grozījumi Zemesgrāmatu likumā, kas mazina birokrātisko slogu saistībā ar kreditora ķīlas tiesību un to grozījumu nostiprināšanu zemesgrāmatas nodalījumā. Ja tiek mainīta sākotnējā aizdevuma procentu likme, līgumsoda apmērs, kā arī tā samaksas termiņš, turpmāk nebūs nepieciešams izdarīt vai reģistrēt šos grozījumus zemesgrāmatā.

Grozījumu rezultātā Zemesgrāmatu likuma 47.panta otrajā daļā noteikts, ka turpmāk, reģistrējot jeb nostiprinot par labu kreditoram vai personai hipotēku jeb ķīlu, zemesgrāmatas nodalījumā nebūs jānorāda nostiprinātās tiesības pamats un procentu un līgumsoda lielums, kā arī to samaksas termiņš.

Pirmšķietami var secināt, ka grozījumi likumā ir nebūtiski, bet ko tad tie īsti paredz? Atbilde ir vienkārša: lai arī šie grozījumi vairāk aktuāli ir kreditoriem – bankām vai finanšu institūcijām, kas nodarbojas ar hipotekāro kreditēšanu –, jaunie likuma grozījumi var atvieglot un varbūt pat izslēgt dažas darbības, kas hipotekāro kredītu ņēmējiem bija jāīsteno līdz šim. Precīzāk, no šā gada 1. janvāra gadījumā, ja aizdevumam tiek mainīta sākotnējā aizdevuma procentu likme (neatkarīgi no tā, vai tiek palielināta vai samazināta), tas pats nosacījums attiecas uz līgumsoda lielumu jeb tā noteikto apmēru, kā arī tā samaksas termiņu, turpmāk nebūs nepieciešams izdarīt vai reģistrēt šos veiktos grozījumus zemesgrāmatā.

Kā piemēru minēšu vienkāršu situāciju: aizņēmējs griežas bankā ar lūgumu samazināt viņa hipotekārajam aizdevumam procentu likmi, banka piekrīt to samazināt, attiecīgi līdz šā gada 1. janvārim banka būtu aizņēmējam izsniegusi grozījumus aizdevuma un hipotēkas vai ķīlas līgumā un nostiprinājuma lūgumu grozījumu veikšanai zemesgrāmatā. Līdz ar to aizņēmējam vēl būtu jādodas pie notāra, lai apliecinātu parakstu īstumu uz nostiprinājuma lūguma, par ko būtu jāsamaksā notāram amata atlīdzība saskaņā ar Ministru kabineta noteikumu Nr. 737 "Noteikumi par zvērinātu notāru atlīdzības taksēm un to noteikšanas kārtību " 17.punktu. Pēc tam aizņēmējam būtu jādodas uz Zemesgrāmatu, kur pirms dokumentu iesniegšanas jāapmaksā zemesgrāmatas kancelejas nodeva, un tikai tad viņš varētu iesniegt Zemesgrāmatā nostiprinājuma lūgumu par grozījumu veikšanu kopā ar hipotēkas vai ķīlas līguma grozījumiem.

No šā gada 1. janvāra, ja aizņēmējam tiek mainīta tikai hipotekārā aizdevuma procentu likme vai līgumsoda noteiktās likmes apmērs un tā samaksas termiņš, turpmāk pietiks, ja kreditors ar aizņēmēju savstarpēji vienosies par veicamajiem grozījumiem, bet šo informāciju nebūs nepieciešams reģistrēt zemesgrāmatā, lai nodrošinātu kreditora intereses.

Svarīgi atcerēties!

Gadījumā, ja tiek veikti hipotekārā aizdevuma līguma grozījumi, kas paredz arī aizdevuma summas palielināšanu, tad gan kreditētājs, lai aizstāvētu un nodrošinātu savas intereses, pieprasīs grozījumu reģistrēšanu zemesgrāmatā.

 
© "LV portāla" saturu aizsargā autortiesības.
Izlasi par iespējām to izmantot!
 
  Ieteikt:  +1
-0

 
KOMENTĀRI (0)
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
 
 

 VISVAIRĀK LASĪTIE

 
 
 

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole mediācija diaspora Runā_valsts izglītības_saturs medijpratība Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība e-pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība tehnoloģijas sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti