viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 
 
 
 
 

Likumam “Par Latvijas valsts ģerboni” – 20


LV portāls
19.02.2018

Palielināt | Samazināt
 
Ieteikt:   +2
-0


Saistītie resursi

Tiesību aktiCiti raksti


 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +2 -0

1990. gada februārī ar Latvijas PSR Augstākās Padomes lēmumu Latvijā tika atjaunota pirmās brīvvalsts laikā apstiprinātā valsts simbolika – sarkanbaltsarkanais karogs, ģerbonis un valsts himna. Tikai pēc astoņiem gadiem tolaik pieņemto likumu, kas regulēja ģerboņa izmantošanu, nomainīja pašlaik spēkā esošais – “Par Latvijas valsts ģerboni”.

Kopš 1999. gada 1. janvāra, kad likums oficiāli stājies spēkā, tas grozīts sešas reizes, precizējot gan ģerboņa vizuālās detaļas, gan tā lietošanas nosacījumus, kas laika gaitā ļāvuši valsts simbolu izmantot ne tikai valsts pārvaldes iestādēm, bet arī plašākam interesentu lokam. Pašlaik likums nosaka, ka tiesības šo grezno valsts simboliku lietot ir arī privātpersonām, ja vien tā izmantojums nemaldina par lietotāja juridisko statusu un, lietojot valsts ģerboni vai atribūtiku ar to, persona garantē tam pienācīgu cieņu.

Uzlecošās saules emblēma

Latvijas ģerbonis ir jaunākais no mūsu valsts simboliem. Tā pašreizējais veidols tapis tikai 1921. gadā un apstiprināts Satversmes sapulcē tā paša gada 15. jūnijā. Līdz tam ģerboņa vietā izmantota tēlnieka Burkarda Dzeņa 1918. gadā veidotā valsts simbolika – aplis, kura centrā atradās cita mākslinieka – Anša Cīruļa – radītā uzlecošās saules emblēma ar 17 pamīšus izvietotiem taisniem un lauztiem stariem. To skaits atbilda toreizējam Latvijas apriņķu skaitam. Saules diska centrā bija burts "L" un trīs piecstarainas zvaigznes, kas simbolizēja trīs Latvijas vēsturiskos novadus – Kurzemi, Vidzemi un Latgali, savukārt tā apakšējā mala bija iekrāsota nacionālajās krāsās.

1921. gadā apstiprinātais ģerboņa tēls netapa viegli. Tā izveidei tika rīkoti divi Satversmes sapulces Heraldikas apakškomisijas organizēti konkursi, otrajā dodot māksliniekiem konkrētus norādījumus par Latvijas teritorijā pastāvējušo vēsturisko novadu heraldiku un heraldikas likumiem, kuri jāievēro, topot jaunajam valsts simbolam. Panākumus guva grafiķa Vilhelma Krūmiņa veidotā skice, kurā korekcijas izdarījis grafiķis Rihards Zariņš. Rezultātā tapis tolaik apstiprinātais ģerboņa variants, kas gan nedaudz atšķīries no mūsdienās lietotā, kuru pēc brīvvalsts laikā izmantotā ģerboņa parauga uzzīmējis mākslinieks Juris Ivanovs.

Lauva, grifs un trīs zvaigznes

Likums "Par Latvijas valsts ģerboni" nosaka, ka Latvijas Republikā tiek lietoti trīs ģerboņa veidi – lielais valsts ģerbonis, mazais un papildinātais mazais. Minēto ģerboņu izskats aprakstīts likuma 3. pantā. Tajā noteikts: "Lielā valsts ģerboņa vairogs ir dalīts un pusskaldīts: 1. – zilā laukā uzlecošas zelta saules puse, 2. – sudraba laukā pretēji pagriezts sarkans lauva (Kurzeme, Zemgale), 3. – sarkanā laukā sudraba grifs ar zelta mēli un sudraba zobenu labajā ķetnā (Vidzeme, Latgale). Virs vairoga puslokā trīs zelta zvaigznes. Vairoga turētāji – labajā pusē sarkans lauva ar zelta mēli, kreisajā pusē sudraba grifs ar zelta mēli – balstās uz diviem zaļiem ozola zariem, kas saņemti ar sarkansudrabsarkanu lenti valsts karoga krāsu samēros." Mazais valsts ģerbonis ir lielā valsts ģerboņa vairogs, virs kura puslokā izvietotas trīs zelta zvaigznes, savukārt papildinātais mazais valsts ģerbonis ir mazais valsts ģerbonis, kas sānos apņemts ar diviem zaļiem ozola zariem, kuri krustojas zem vairoga.

No Anša Cīruļa radītās emblēmas aizgūtā uzlecošā saule ģerboņa vairogā simbolizē brīvību, lauva un grifs pārmantoti attiecīgi no Kurzemes un Zemgales, kā arī Pārdaugavas hercogistes ģerbonī redzamā. Tradicionāli lauva heraldikā simbolizē spēku, modrību un drosmi, grifs – gudrību. Savukārt valsts simbolā attēlotie ozola zari, kurus apvij valsts karoga lente, kalpo kā vīrišķības simbols. Likums paredz – ģerbonis var būt izpildīts jebkādā vizuāli uztveramā veidā, tam tikai jāatbilst normatīvajā aktā ietvertajam aprakstam un jāsakrīt ar likuma pielikumā sniegtajiem attēliem. Par ģerboņa atveida atbilstību reglamentētajam atzinumu sniedz Valsts heraldikas komisija, kas veido un uztur informatīvo materiālu bāzi par ģerboņiem un ģerboņu veidošanas pamatprincipiem un nodrošina šo materiālu pieejamību sabiedrībai.

Lietojams ar cieņu

Attiecībā uz valsts iestādēm regulējums ir stingrs, nosakot, kurai no tām ir tiesības lietot kādu no valsts ģerboņa veidiem. Piemēram, Valsts prezidents, Saeima, Ministru kabinets un ministrijas savām vajadzībām var izmantot lielo valsts ģerboni, tiesas – papildināto mazo, savukārt pašvaldību iestādes – mazo.

Savukārt privātpersonas Valsts heraldikas komisijas pārstāve Ramona Umblija rosina valsts ģerboni aktīvi lietot, tiesa, izrādot tam attiecīgu cieņu. "Ģerboni lietot var, bet ir ļoti svarīgi, lai attēls būtu kvalitatīvs," viņa uzsver LV portāla veidotajā skaidrojumā "Kā lietojams Latvijas valsts ģerbonis", aicinot pirms valsts simbolikas izmantošanas uz dažādiem objektiem padomāt par to pielietojumu. "Neiesakām lietot ģerboni uz tādiem priekšmetiem, kas ir īslaicīgas lietošanas, piemēram, salvetēm," paskaidro R. Umblija. Gadījumā, ja atribūtiku ar valsts ģerboni plānots izplatīt kā suvenīru, tā pirms tam apstiprināma Valsts heraldikas komisijā.

 


Informāciju par citiem likumiem-jubilāriem skatīt šeit: Likumi-jubilāri.

 

 
© "LV portāla" saturu aizsargā autortiesības.
Izlasi par iespējām to izmantot!
 
ATSLĒGVĀRDI:   'Latvijas Vēstnesis  

  Ieteikt:  +2
-0

 
KOMENTĀRI (0)
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
 
 

 VISVAIRĀK LASĪTIE

TEMATISKIE RAKSTI

 
 
 

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole mediācija diaspora Runā_valsts izglītības_saturs medijpratība Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība e-pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība tehnoloģijas sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti