viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 
 
 
 
 

Viltus ziņas kā sabiedrības veselības problēma  1


Elīna Gulbe,
LV portāls

18.12.2017

ĪSUMĀ

 • Kategoriski mainīt cilvēku viedokli nepatiesa informācija spēj reti, drīzāk – radikalizēt to.
 • Biežāk problēma ir nevis klaji meli, bet informācijas selektivitāte un konteksts.
 • Dažreiz dezinformācijas mērķis ir nevis mainīt domas, bet radīt sajūtu, ka ne uz ko nevar paļauties.
 • Krievija savā ārpolitikā tikai izmanto Rietumu demokrātijas vājākās vietas, tomēr pastāvošo nestabilitāti rada plašāka identitātes problēma.
 • Viens no risinājumiem – prasīt atbildību no viltus informācijas izplatītājiem un asāk reaģēt tiem, kuru vārdā tā maldīgi tiek izplatīta.
Palielināt | Samazināt
 
Ieteikt:   +4
-0 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +4 -0

„Mēs visi esam uzņēmīgi,” par viltus ziņām saka Prāgas Starptautisko attiecību institūta vecākais pētnieks Marks Galeoti, salīdzinot tās ar sabiedrības veselības problēmu, kas skar pilnīgi visus. Tomēr vienlaicīgi viņš, uzstājoties Latvijas Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa rosinātajā diskusiju ciklā par Latvijas drošības izaicinājumiem, aicināja klātesošos nepārvērtēt publiskajā telpā sastopamās dezinformācijas ietekmi uz cilvēku viedokļiem.

Starptautisko attiecību eksperts, kurš profesionālas intereses dēļ mēdzot skatīties Krievijas televīzijas kanālu veidotos patriotiskos raidījumus par militārajiem spēkiem, spriež: "Un tad kādā brīdī sāc pārvērtēt to spējas... Citreiz tie izskatās ļoti spēcīgi, citreiz ārkārtīgi nekompetenti, bet ar to es vēlos uzsvērt, ka mēs visi esam ietekmējami." Tomēr kategoriski mainīt cilvēku viedokli nepatiesa informācija spēj reti, drīzāk – radikalizēt to, diskusijā uzsvēra Marks Galeoti.

Neizdevusies valsts un maigās varas aktieri

Lai pilnvērtīgi izvērtētu šī hibrīdkara elementa iespaidu uz sabiedrību, ļoti būtisks ir konteksts. To apliecina arī diskusijā iesaistīto ekspertu novērojumi. M. Galeoti norādīja – liela daļa tās informācijas, kuru raksturojam ar vārdiem "viltus ziņas", nav līdz galam nepatiesa un nav arī ziņas. "Biežāk problēma ir nevis meli, bet selektivitāte un konteksts," uzsvēra pētnieks, vēršot uzmanību tam, ka patiesā problēma drīzāk slēpjas viltus interpretācijā, atlasītajā informācijā, kas tiek piedāvāta sabiedrībai.

Šo pieņēmumu prezidenta pilī notikušajā diskusijā labi ilustrēja laikraksta "Latvijas Avīze" redaktora un projekta "Atmaskots" autora Māra Antoneviča apkopotās Latvijā aktuālākās viltus ziņu tēmas. Starp tām – stāsti par "sliktajiem" NATO spēkiem Latvijā, kurus komentē "maigās varas aktieri", viedoklis par Latviju kā neizdevušos valsti, pārmantoti padomju vēstures naratīvi un dažādu etnisko attiecību (latvieši pret krieviem, bēgļi) saasinājumi.

Ar zināmiem izņēmumiem šie stāsti Latvijas iedzīvotājiem ir vairāk vai mazāk zināmi un aktuāli jau kopš 1990. gada. Tomēr, kā liecina Latvijas Universitātes (LU) Filozofijas un socioloģijas institūta pētnieka un kultūras ministres padomnieka Mārtiņa Kaprāna piedāvātie dati, nevar apgalvot, ka tie būtiski negatīvi ietekmētu sabiedrības viedokli. Arvien vairāk krievvalodīgo jūtas piederīgi Latvijai un arvien mazāk uzskata, ka viņu cilvēktiesības valstī ir apdraudētas. Vienlaikus nevar apgalvot, ka gan starp krievvalodīgajiem, gan latviešiem, piemēram, Latvijas kā neizdevušās valsts ideja nav aktuāla. Šo pārliecību veido gan politiskās neveiksmes, gan arī attiecīgi konstruēti viedokļi. M. Kaprāns norādīja – šis rezultāts tiek panākts ar regulāri izplatītiem vēstījumiem, kas atbalsta šo ideju.

Radikalizē un sēj šaubas

Ko hibrīdkara apstākļos iespējams panākt ar sagrozītu informāciju? M. Galeoti norāda uz trīs iespējamiem efektiem:

 • ja šai informācijai jau tic, tā rosina rīkoties;
 • ja tā nespēj pārliecināt, ar to var censties vismaz mainīt publiskajā telpā valdošo naratīvu uz sev ērtāku;
 • ja tai netic, var mēģināt pārliecināt, ka nekam nevar ticēt.

Tātad viltus ziņas ir visefektīvākās, ja sasaucas ar cilvēku iekšējo neapmierinātību, uzsvēra M. Galeoti. Tās saasina jau pastāvošas sajūtas un mobilizē uz darbību tos, kuri izjūt šo diskomfortu: "Tās spēlē uz attiecīgajam reģionam raksturīgajām problēmām, pārbīda diskusiju fokusu." Bet, ja pārliecināt, ka izdevīgā patiesība ir patiesība, neizdodas, tad var pārliecināt, ka patiesības nav vispār. "Dažreiz mērķis ir nevis mainīt domas, bet radīt sajūtu, ka ne uz ko nevar paļauties," uzsvēra eksperts, kā piemēru minot situāciju ar Ukrainā notriekto pasažieru lidmašīnu, kuras stāsts jau pilnībā mistificēts, radot iespaidu, ka patiesību par šo notikumu nekad neuzzināsim, lai gan starptautiskās izmeklēšanas rezultāti ir visnotaļ skaidri.

Problēma nav Krievija

Tomēr, lai gan saistībā ar hibrīdkaru un viltus ziņām galvenā uzmanība pēdējos gados bijusi pievērsta tieši Krievijai un tās ārpolitikas aktivitātēm, M. Galeoti aicina nepārvērtēt attiecīgos draudus: "Tādējādi mēs padarām Putinu spēcīgāku, nekā viņš ir, un vienmēr kāds uzskatīs, ka viņš ir tik spēcīgs, ka nepieciešams ar viņu vienoties. Tas viņam patiktu." Pētnieks norādīja, ka Krievija savā ārpolitikā tikai izmanto Rietumu demokrātijas vājākās vietas, piemēram, viedokļu dažādību. Tomēr, viņaprāt, pašreizējo situāciju rada plašāka identitātes problēma, kas saistīta arī ar mediju vidi. "Vai "Twitter" ir medijs?" retoriski vaicā M. Galeoti, norādot, ka pašlaik sociālos tīklus jeb sociālos medijus, kā šīs vietnes mēdz kategorizēt, labi izmanto vienīgi Krievija, "Daesh" un kompānijas, kuras mēģina kaut ko pārdot. "Tad jau katru iepazīšanās vietni varam uztvert kā viltus ziņu mediju."

Uz sociālo tīklu kā ziņu ieguves vietu problemātiku norāda arī NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra veiktais pētījums par robotiem, kas izplata būtisku daļu no tur pieejamās informācijas. Centra direktors Jānis Sārts diskusijas laikā norādīja – piedāvājums ar šo vietņu starpniecību izprast, ko citi domā, var būt maldinošs. Pētījuma dati liecina – "Twitter" par NATO spēkiem Latvijā, Igaunijā un Lietuvā 60% informācijas krieviski ģenerējuši roboti, angliski – 39%. "Manevrēt šajā vidē kļūst aizvien sarežģītāk," brīdina J. Sārts.

Ja tas ir karš, vajag cīnīties

"Mums jāapzinās, ka piedalāmies politiskā karā, un tiem, kuri vēršas pret mums, jābūt gataviem sekām. No cilvēkiem, kuri piedalās krievu propagandā, jāprasa atbildība," runājot par situācijas risinājumiem un nepieciešamību cīnīties ar apdraudējumiem, uzsvēra M. Galeoti. Šo ideju izvērsa arī J. Sārts, norādot, ka būtu nepieciešams ne tikai bloķēt iespēju ar šādām metodēm īstenot hibrīdkara taktikas, bet arī būvēt uz tām dažādas biznesa iespējas. Tomēr M. Galeoti bilda, ka algoritmiem un citām tehnoloģiskām metodēm, kas apturētu attiecīgās informācijas plūsmu, nevajadzētu būt risinājumam. "Mēs negribam radīt interneta cenzūru," norādīja eksperts, vienlaicīgi rekomendējot vērīgāk izmantot likumus, kas attiecas tieši uz medijiem. Savukārt M. Antonevičs, veidojot rakstu sēriju "Atmaskots", novērojis, ka efektīva varētu būt ne tikai mītu dekonstrukcija, bet arī asāka reakcija no to puses, kuru vārdā maldīgi tiek izplatītas viltus ziņas.

Tāpat kā citās attiecīgajai tēmai veltītajās diskusijās, arī šajā kā viens no galvenajiem risinājumiem piedāvāta sabiedrības izglītošana. "Mums jāizglīto cilvēki, lai viņi ir informēti par to, ka tiem melo gan politiķi, gan reklāmdevēji, gan nedraudzīgi ārvalstu spēki," sacīja M. Galeoti, kurš piedāvā par izglītošanu domāt līdzīgi kā gadījumos ar veselības apdraudējumiem – informāciju iekļaujot ne tikai dažādos izglītības līmeņos, bet arī masu kultūrā. Savukārt informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas "Cert.lv" vadītājas vietnieks Varis Teivāns vērsa uzmanību tam, ka būtiska ir ne tikai sabiedrības informēšana, bet ekspertu, kas palīdz identificēt problēmas, piesaiste.

Diskusijas noslēgumā M. Galeoti uzsvēra – mums jāpieņem, ka konstanti manevrējam starp nepatiesībām, jāpierod, ka nepieciešams pārbaudīt faktus, un šajā ziņā būtiska ir mediju loma. "Medijiem nav naudas datu pārbaudei, vietējiem reportieriem. Viņi strādā absurdajā 24 stundu ziņu ritmā, kur nav laika pārbaudīt informāciju, – ir jāpazvana un jādabū citāts, jāuzraksta raksts. Vai tie ir mediji, kurus mēs vēlamies?" jautā M. Galeoti, aicinot subsidēt drošticamus informācijas avotus.

 
© "LV portāla" saturu aizsargā autortiesības.
Izlasi par iespējām to izmantot!
 
ATSLĒGVĀRDI:   'mediji  'NATO  'medijpratība  

  Ieteikt:  +4
-0

 
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
Lasīt komentārus (1)
 
 
VECĀKIE    JAUNĀKIE
 
1 Kopā: 1
 

Džerijs, virziens.lv
Iesaka:  +1  -0

Latvijas kontekstā tomēr nākas atgriezties pie tā, ka dezinformācijas centrā ir Krievija. Un mērķu daļa sadalās diezgan precīzi pa auditorijām - uz krievisko infotelpu tiek spēlēts ar \"ticamajām ziņām\", bet latvieši saņem \"neticu nevienam\" naratīvu. Bet jā, sabiedrības izglītošana šobrīd patiesībā ir vienīgā metode. Taču to nevajadzētu saprast kā masu izglītošanu kopumā (izplatot plašu informāciju un cerot, ka \"kaut kas aizķersies\"), bet vairāk kā sistemātiskas arvien jaunu indivīdu grupu apmācības.

18.12.2017 20:47:51

 
1 Kopā: 1
 
 

 VISVAIRĀK LASĪTIE

 
 
 

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole mediācija diaspora Runā_valsts izglītības_saturs medijpratība Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība e-pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība tehnoloģijas sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti