viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 
 
 
 
 

Suņiem – tikai lolojumdzīvnieka pase  2


Inese Helmane,
LV portāls

02.08.2017

ĪSUMĀ

 • Likumprojekts samazinās administratīvo slogu suņu īpašniekiem, jo suņiem tiks izsniegts tikai viens veselības dokuments – lolojumdzīvnieka pase.
 • Pašlaik Latvijā apritē ir trīs veidu dzīvnieku veselību apliecinoši dokumenti.
 • Suņa īpašnieks būs atbildīgs par to, ka praktizējošs veterinārārsts suni apzīmē ar mikroshēmu, vakcinē pret trakumsērgu un izsniedz lolojumdzīvnieka pasi.
 • Papildu obligāta maksas pakalpojuma noteikšana neveicinās dzīvnieku vakcināciju pret trakumsērgu, jo pakalpojums kļūs vēl dārgāks, iebilst nodibinājums "dzivniekupolicija.lv".
 • Ceļošanai lolojumdzīvnieka pase ir obligāta trim sugām: suņiem, kaķiem, mājas (istabas) seskiem.
Palielināt | Samazināt
 
Ieteikt:   +0
-0 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +0 -0

Suņiem neatkarīgi no tā, vai tie tiek izvesti no valsts vai visu mūžu dzīvo Latvijā, turpmāk varētu tikt ieviests tikai viens veselību apliecinošs dokuments – lolojumdzīvnieka pase.

Jauno kārtību paredz 25. jūlijā Ministru kabinetā atbalstītie grozījumi Veterinārmedicīnas likumā, kuri vēl jāskata Saeimā.

Likumprojekts samazinās administratīvo slogu suņu īpašniekiem, jo suņiem tiks izsniegts tikai viens veselības dokuments – lolojumdzīvnieka pase, tāpēc, izceļojot no valsts, nebūs jāmaina suņa dokumenti un dzīvnieks vēlreiz jāvakcinē pret trakumsērgu, teikts likumprojekta anotācijā. Mājas dzīvnieka (lolojumdzīvnieka) pase ir nepieciešama suņiem, kas izceļo uz citām Eiropas Savienības dalībvalstīm.

Vairāki dokumenti

Līdz šim informācija par suņu vakcinēšanu tika iekļauta vakcinācijas apliecībā un suņa īpašniekam, lai izceļotu ar dzīvnieku no valsts, vakcinācijas apliecība bija jānomaina pret lolojumdzīvnieka pasi.

Veterinārmedicīnas likums paredz, ka mājas (istabas) dzīvniekus apzīmē un to pases un vakcinācijas apliecības izsniedz praktizējošs veterinārārsts, kuru Latvijā patlaban ir 791.

Zemkopības ministrijas (ZM) Veterinārā un pārtikas departamenta Dzīvnieku tirdzniecības, labturības un barības nodaļas vadītāja vietniece Inga Kronenberga norāda, ka pašlaik Latvijā apritē ir trīs veidu dzīvnieku veselību apliecinoši dokumenti:

 • ES lolojumdzīvnieka pase, kuru izsniedz kopš 2014. gada 29. decembra;
 • vecā parauga ES mājas (istabas) dzīvnieka pase, kuru izdeva līdz 2014. gada 28. decembrim;
 • dažāda veida vakcinācijas apliecības.

Šobrīd lolojumdzīvnieka pase ir noformējama saskaņā ar Eiropas Komisijas 2013. gada regulu Nr. 577/2013 par identifikācijas dokumentu paraugiem suņu, kaķu un mājas sesku nekomerciālai pārvietošanai.

Savukārt vakcinācijas apliecības veidlapas izgatavo gan biedrība "Latvijas veterinārārstu biedrība", gan veterināro zāļu lieltirgotavas. Turklāt tās atļauts rakstīt brīvā formā, vakcinācijas apliecībā iekļaujot informāciju, kas noteikta Ministru kabineta noteikumos Nr.178 "Trakumsērgas profilakses un apkarošanas kārtība".

Vairāku dokumentu esamība rada problēmas, jo suņa īpašniekam, lai izceļotu ar suni no valsts, vakcinācijas apliecība ir jānomaina pret lolojumdzīvnieka pasi, bet visi pierādījumi par vakcināciju pret trakumsērgu paliek vakcinācijas apliecībā, skaidro Zemkopības ministrija. Lai īpašniekam izdotu suņa lolojumdzīvnieka pasi, suns ir vēlreiz jāvakcinē pret trakumsērgu, jo trakumsērgas vakcīnas ievadīšanas datums nevar būt agrāks par datumu, kad ievadīta vai nolasīta mikroshēma.

Ja neceļos, mainīt nevajadzēs

Suņa īpašnieks būs atbildīgs par to, ka praktizējošs veterinārārsts suni apzīmē ar mikroshēmu, vakcinē pret trakumsērgu un izsniedz lolojumdzīvnieka pasi. Tādējādi suņa īpašnieks izmantos vienu veselību apliecinošu dokumentu, kurā vienuviet redzamas visas sunim veiktās vakcinācijas. Tas ļaus dzīvnieka īpašniekam ar suni brīvi pārvietoties Eiropas Savienības teritorijā, nemainot dokumentus, un dzīvnieki pret trakumsērgu tiks vakcinēti atbilstoši zāļu lietošanas instrukcijai.

"Situācija Latvijā suņu turēšanā ne tuvu nav ideāla, nav kontroles mehānisma, kā panākt, lai tiktu pildītas jau spēkā esošās normas."

Suņiem, kam jau ir izsniegta vakcinācijas apliecība līdz dienai, kad stāsies spēkā grozījums Veterinārmedicīnas likuma 21. pantā par tā papildināšanu ar sesto daļu, tā būs derīga visu suņa mūžu un to nevajadzēs mainīt pret lolojumdzīvnieku pasi, izņemot gadījumus, ja suņa īpašnieks ar suni izceļos ārpus valsts.

Vakcinācijas apliecības arī turpmāk tiks izsniegtas kaķiem, mājas (istabas) seskiem un trušiem.

"Dzīvnieku policija" iebilst

Līdz ar Zemkopības ministriju pie grozījumiem Veterinārmedicīnas likumā līdzdarbojās virkne sabiedrisko organizāciju. Pret izmaiņām iebilst nodibinājums "dzivniekupolicija.lv".

Šīs organizācijas juriste Inese Bāra apraksta ideālo situāciju: "Ikviens suns ir apzīmēts ar mikročipu, reģistrēts Lauksaimniecības datu centra (LDC) datubāzē uz sava pirmā īpašnieka vārda un pie atsavināšanas pārreģistrēts uz jauno īpašnieku. To regulāri vakcinē pret trakumsērgu, tam ir lolojumdzīvnieka pase, un par suņa turēšanu īpašnieks ik gadu nomaksā pašvaldības nodevu. Suns ir sterilizēts, ja no tā neplāno gūt pēcnācējus, kā arī apmācīts vismaz vispārējās paklausības kursā, regulāri saņem veterinārmedicīnisko palīdzību, neklaiņo, neapdraud cilvēkus un dzīvniekus. Tas ir skaists mērķis, uz kuru tiekties. Tomēr ir jāizvērtē prioritārās vajadzības, kas, mūsuprāt, ir suņa reģistrācija un vakcinācijas pret trakumsērgu kontrole, un izdevumu slogs jāsadala, paralēli meklējot iespējas, kā valsts noteikto obligāto prasību izmaksas samazināt."

"dzivniekupolicija.lv" norāda, ka ZM argumenti – lolojumdzīvnieka pase veicinās dzīvnieku vakcināciju pret trakumsērgu un atvieglos ceļošanu ar dzīvniekiem – ir nepamatoti, jo:

 • papildu obligāta maksas pakalpojuma noteikšana neveicinās dzīvnieka vakcināciju pret trakumsērgu, jo pakalpojums kļūs vēl dārgāks;
 • ceļošanai lolojumdzīvnieka pase ir obligāta trim sugām: suņiem, kaķiem, mājas (istabas) seskiem. Obligāta prasība izdot pasi ir tikai suņiem, pārējiem dzīvniekiem pirms ceļošanas tāpat būs jāmaina vakcinācijas apliecība uz pasi.

Nepilda jau spēkā esošās normas

Nodibinājums pērnruden organizēja sociālo kampaņu bezmaksas suņu čipēšanai četros Latvijas novados un secināja, ka no kampaņas dalībniekiem 58% suņu bija bez jebkādiem dokumentiem un tikai 23% suņu bija ar derīgu vakcināciju pret trakumsērgu.

"Situācija Latvijā suņu turēšanā ne tuvu nav ideāla, nav kontroles mehānisma, kā panākt, lai jau spēkā esošās normas tiktu pildītas," tā I. Bāra. "Vienlaikus ZM izdomā jaunas prasības un jaunas izmaksas suņu īpašniekiem, neņemot vērā, ka šobrīd veterinārmedicīniskās izmaksas ir galvenais klupšanas akmens, kāpēc netiek pildītas būtiskākās prasības – regulāra vakcinācija pret trakumsērgu un suņa apzīmēšana ar mikroshēmu un reģistrācija LDC. Obligāta lolojumdzīvnieka pases izdošana suņiem būtu jāatliek līdz brīdim, kad tiek panākts būtisks uzlabojums reģistrēšanas kārtības ieviešanā."

Patlaban LDC datubāzē ir reģistrēti 102 555 suņi (dati uz 1. augustu – red.). Latvijā saskaņā ar 2014. gada FEDIAF ("The European Pet Food Industry") statistikas datiem ir 260 000 suņu. Zemkopības ministrijas rīcībā nav datu, cik no tiem katru gadu izceļo no valsts.

 
© "LV portāla" saturu aizsargā autortiesības.
Izlasi par iespējām to izmantot!
 
ATSLĒGVĀRDI:   'lauksaimniecības dzīvnieki  

  Ieteikt:  +0
-0

 
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
Lasīt komentārus (2)
 
 

 VISVAIRĀK LASĪTIE

TEMATISKIE RAKSTI

 
 
 

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole mediācija diaspora Runā_valsts izglītības_saturs medijpratība Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība e-pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība tehnoloģijas sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti