viss arhīvs
skaidrojumi
likumi praksē
Likumdošana
Norises
viedokļi
Intervijas
Komentāri
LV portāls jautā
Atklātās vēstules, paziņojumi
Amatpersonu runas
e-konsultācijas
latvijas vēstnesis
 
tiesību akti
 
oficiālie paziņojumi
likumi.lv
jurista vārds
IZVĒRSTI
SEKO MUMS!
 
Preses relīzes
 
 
Skaidrojumi
 
 
Viedokļi
 
 
Tiesību akti
 
 
Likumi praksē
 
 
E-konsultācijas
 
 
Lapas karte
 
 
RSS
 
 
Kontakti
 
 
 
 
 
 

Demokrātija un viltus ziņas


Laura Studente,
LV portāls

06.06.2017

ĪSUMĀ

 • Demokrātija balstās uz sabiedrības līdzdalību, un katram pilsonim jārīkojas atbildīgi, spējot atšķirt melus no patiesības.
 • Jo vairāk cilvēku iesaistās un jo vairāk elite samazina savu kvalitātes filtru, jo samazinās arī politiskā procesa kvalitāte lielākajā daļā jautājumu kopumā.
 • Sabiedriskā medija loma nav samazinājusies – tā ir tikai palielinājusies. Valstij ir jābūt ar pietiekamu izdomas bagātību, lai nevis aizliegtu, bet pasniegtu kvalitatīvu, konstruktīvu informāciju.
 • Ja līdz šim tika vērtēts žurnālistikas publikāciju saturs, šobrīd tiek vērtēts arī rīcības atbildīgums, ko var attiecināt arī uz viltus ziņām.
Palielināt | Samazināt
 
Ieteikt:   +4
-0 Drukāt
 Nosūtīt
 Ziņot redaktoram
 Komentēt
Iesaka:   +4 -0

Reti kurš nav saskāries ar viltus ziņu fenomenu. To mērķis ir manipulēt ar lasītāju, izmantojot nepatiesus vai daļēji nepatiesus faktus un tos pasniedzot kā ziņas. To izplatības pamatā ir lasītāju lētticība un nekritiska attieksme pret ziņu avotiem. Sociālo portālu dominances laikmetā, kad viltus ziņas tiek izplatītas zibens ātrumā, aktuāls ir jautājums, kas ir tas pretsvars, ko likt pretī, lai sabiedrībai nodrošinātu arī kvalitatīvu demokrātisko diskursu.

LV portāls jau ir rakstījis par viltus ziņām no žurnālistikas viedokļa rakstā "Starp vārda brīvību un dezinformāciju. Kam prasīt atbildību par viltus ziņām?". Rīgas Juridiskās augstskolas (RJA) un Ārlietu ministrijas organizētās gadskārtējās diskusijas par aktuālajiem cilvēktiesību jautājumiem Latvijā laikā noritēja arī apaļā galda diskusija "Viltus ziņas un vārda brīvība", kurā savu viedokli pauda bijušie un esošie Eiropas Cilvēktiesību tiesas tiesneši.

"Klasisko mediju varas struktūras ir piedzīvojušas norietu"

Par viltus ziņām jārunā gan indivīda, gan sabiedrības līmenī. Indivīda līmenī tas nozīmē izpaust nepatiesas ziņas jeb klajus melus par otru vai konkurentu. Tiesu sistēmai ir jāgarantē aizsardzība pret šādiem gadījumiem, un šādi gadījumi ir arī Latvijas tiesu praksē. Savukārt sabiedrības gadījumā viltus ziņu problēma ir daudz lielāka, jo zem tās var slēpties gan propaganda, gan dezinformācija, gan starpvalstu kari ar tehnoloģiju palīdzību. "Tas sabiedrībai ir ļoti liels izaicinājums, jo vārda brīvība ir viena no demokrātijas vērtībām. Vienlaikus demokrātijā neviens nekontrolē vārdu plūsmu un to, vai informācija ir patiesa, vai ne," izaicinājuma būtību skaidroja Satversmes tiesas priekšsēdētāja Ineta Ziemele.

"Demokrātijai ir pienākums sevi aizstāvēt."

Sociālo tīklu popularitāti noteikti ir pavairojusi viltus ziņu cirkulācija sabiedriskajā telpā. "No vienas puses – katrs var izteikties sociālajos tīklos, kas nozīmē, ka politiskā līdzdalība pieaug. Tomēr tajā pašā laikā ar šo iespēju ir ļoti viegli manipulēt – ar zināmiem līdzekļiem var ietekmēt, lai daudzi domātu tā, kā es vēlos, lai gan es to atklāti nepasaku. Klasisko mediju varas struktūras ir piedzīvojušās norietu, rodas jaunas, kas sociālos tīklus var izmantot kā manipulāciju, lai panāktu sev vēlamu rezultātu. Demokrātija balstās uz sabiedrības līdzdalību, un katram pilsonim jārīkojas atbildīgi, spējot atšķirt melus no patiesības. Tomēr – jo vairāk cilvēku iesaistās un jo vairāk elite samazina savu kvalitātes filtru, jo samazinās arī politiskā procesa kvalitāte lielākajā daļā jautājumu kopumā. Morālie jautājumi nav elites, bet sabiedrības vairuma jautājumi," norādīja Eiropas Savienības Tiesas tiesnesis Egils Levits.

Tas notiek tāpēc, ka viltus ziņu tiražēšanai vairs nav nepieciešami mediji – šīs ziņas var izplatīt sociālajos tīklos. Problēma ir ne tikai tajā, ka politiskā kultūra šodien pieļauj pastāvīgus melus bez sekām, bet arī to, ka sabiedrība vēlas šos melus dzirdēt, norādīja Eiropas Cilvēktiesību tiesas tiesnesis Mārtiņš Mits. Stiprie mediji vairs nepalīdz problēmas risināšanā.

Savukārt I. Ziemele uzsvēra, ka, lai gan mūsdienās liela daļa informācijas tiek iegūta no sociālajiem tīkliem, tomēr principi ir tie paši – lai demokrātiska valsts varētu funkcionēt, nepieciešama vismaz daļa kvalitatīva, informatīva diskursa. Vārda brīvībai ir centrālā loma, jo tā rada iespēju ideju plurālismam un dažādībai. Tomēr kādam šajā plurālismā ir jāienes arī konstruktīva informācija, kādam šī loma ir jāuzņemas. No tāda skatupunkta sabiedriskā medija loma nav samazinājusies – tā ir tikai palielinājusies. "Valstij ir jābūt ar pietiekamu izdomas bagātību, lai nevis aizliegtu, bet pasniegtu kvalitatīvu, konstruktīvu informāciju. Mazai valstij tas ir sarežģīti – prasa lielus resursus, un tas atbildīgajām iestādēm ir jāapzinās," secināja I. Ziemele.

Iedzīvotājiem jānodrošina demokrātiska diskursa telpa

"Demokrātija ir atkarīga no cilvēku dalības un savstarpējās komunikācijas, un tas nozīmē: pastāv noteiktas informācijas telpas, kur dzīvo noteikta iedzīvotāju daļa," stāstīja E. Levits. Sava komunikācijas telpa ir katrai valstij, un to veido ļoti dažāda informācija, sākot no politiskas un beidzot ar laika ziņām. "Šīs informācijas telpas var būt arī kontrolētas, kā tas ir, piemēram, Ķīnā, kur internetā ir liegta pieeja dažādiem atslēgvārdiem. Tāpat valstu komunikācijas telpas var pārklāties. Latvijas komunikācijas telpa pārklājas ar zināmu daļu Eiropas telpas, ir iedzīvotāji, kas ikdienā lasa medijus angļu valodā. To gan lielā mērā pārmāc Krievijas informācijas telpa, veidojot īpatnējas savstarpējās attiecības. Krievijas informācijas telpu nevar uzskatīt par tik brīvu, kā ir Rietumeiropas informācijas telpa," norādīja E. Levits.

"Šobrīd nevaram tieši atbildēt, vai valstij viltus ziņu kontekstā ir pienākums garantēt precīzu informāciju. Šis jautājums ir atvērts."

Vienlaikus demokrātija paredz, ka sabiedrībai ir jābūt pieejamai demokrātiskā diskursa telpai, kurā ir iespējams uzzināt ne tikai ikdienas ziņas, bet arī kvalitatīvu informāciju par politiskām un valdības aktivitātēm. "Mums visiem ir pieejama informācija par to, kādi veikali ir atvērti, kādas ir laika ziņas, kādas ir jaunākās baumas par slavenībām. Tomēr šajā telpā nav informācijas par to, ko dara valdībā, kā veidot vai pārkārtot valsti. Tas nozīmē, ka šāda informācija nav pietiekama, lai demokrātija varētu funkcionēt, jo nepieciešama arī telpa, kur diskutēt par politiskām problēmām un publiskiem jautājumiem. Satversmes pirmajā pantā ir noteikts, ka Latvija ir demokrātiska republika, kas ir izvērsts arī ievadā. Tādējādi ir konstitucionāls pamats un pienākums nodrošināt un uzturēt šādas demokrātiska diskursa telpas pastāvēšanu," skaidroja E. Levits.

Tiek vērtēts ne tikai saturs, bet arī atbildība

No Eiropas Cilvēktiesību konvencijas viedokļa viens no jautājumiem ir, cik lielā mērā principi par preses brīvību ir attiecināmi uz viltus ziņām. Piemēram, lietā "Pentikainens pret Somiju"( Pentikäinen v. Finland) liela uzmanība tiek pievērsta jēdzienam "atbildīga žurnālistika", skaidroja Mārtiņš Mits. Šajā lietā žurnālists fotografēja demonstrāciju, kas kļuva vardarbīga. Policija lika visiem atstāt notikuma vietu, taču palika vardarbīgi noskaņots pūlis un šis žurnālists, kuru policija nevarēja identificēt. Pēc tam žurnālists kopā ar pārējiem nepaklausīgajiem tika notiesāts par nepakļaušanos policijai. Viņš sūdzējās Eiropas Cilvēktiesību tiesā par vārda brīvības pārkāpumiem. Tiesa pārkāpumu nekonstatēja.

Līdz šim Eiropas Cilvēktiesību tiesa vērtēja, vai žurnālisti rīkojas labā ticībā, sniedzot uzticamu informāciju, atbilstoši atbildīgas žurnālistikas prasībām, vērtējot tikai publikāciju saturu. Savukārt līdz ar lietu "Pentikainens pret Somiju" tika noteikts, ka atbildīga žurnālistika ietver arī paša žurnālista rīcību. "Tas, vai žurnālists pārkāpj likumu, ir ļoti svarīgs, taču ne izšķirošs apsvērums, vērtējot rīcības atbildīgumu. Lai gan šī situācija nav līdzīga viltus ziņām, tomēr parāda, ka Cilvēktiesību tiesa uzsver tieši atbildīgumu. Sabiedrībai ir svarīgi saņemt precīzu un uzticamu informāciju. Šobrīd nevaram tieši atbildēt, vai valstij viltus ziņu kontekstā ir pienākums garantēt precīzu informāciju. Šis jautājums ir atvērts, bet spriedums ir interesants solis šajā virzienā," norādīja M. Mits.

"Demokrātijai ir pienākums sevi aizstāvēt. Līdz šim Eiropas Cilvēktiesību konvencijas kontekstā maz ir runāts par tās 17. pantu, kas nepieļauj konvencijas izmantošanu. Un šajā gadījumā runa ir par vārda brīvību, lai to grautu. Arī Latvijas un Satversmes kontekstā valstij ir jādomā par instrumentiem, kā demokrātiskā diskursa telpu nodrošināt minimālā kvalitātē. Ir tikai normāli, ja cilvēks viens otram ko saka ar vēlmi pārliecināt. Kā atšķirt demokrātijā nepieņemamu manipulāciju no pieņemamas un nepieciešamas pārliecināšanas? Novilkt šo robežu ir juristu uzdevums," secināja Eiropas Savienības tiesas tiesnesis E. Levits.

 
© "LV portāla" saturu aizsargā autortiesības.
Izlasi par iespējām to izmantot!
 
ATSLĒGVĀRDI:   'demokrātija  'mediji  'medijpratība  

  Ieteikt:  +4
-0

 
KOMENTĀRI (0)
Komentārā lūdzam izteikt Jūsu viedokli. Ja Jums ir neskaidrības par izskatīto tematu, jautājumiem izmantojiet sadaļu "E-konsultācijas".
 
 
drošības attēls
Pievienot
 
 
 

 VISVAIRĀK LASĪTIE

 
 
 

REKLĀMA

SKAIDROJUMI. LIKUMI PRAKSĒ. DISKUSIJAS. ZINI SAVAS TIESĪBAS UN PIENĀKUMUS!

Ceļvedis valsts informācijā. Specializēts portāls dialogam starp sabiedrību un valsti.
ATSLĒGVĀRDI:
 • VISI
 • A
 • B
 • C
 • D
 • E
 • F
 • G
 • H
 • I
 • J
 • K
 • L
 • M
 • N
 • O
 • P
 • R
 • S
 • T
 • U
 • V
 • Z
noma uzteikums izsole mediācija diaspora Runā_valsts izglītības_saturs medijpratība Saeimas_lēmumi Ministru_kabineta_lēmumi administratīvās_tiesības adopcija advokāti akcīzes_nodoklis amatpersona apdrošināšana apsaimniekošana arodbiedrības arodslimības atestāti,_diplomi atkarības attaisnotie_izdevumi atvaļinājums autoceļi,_ielas autortiesības autosatiksme aviosatiksme ārpolitika ārsti ātrie_kredīti bankas bāriņtiesa bezdarbs bērna_kopšanas_atvaļinājums bērna_kopšanas_pabalsts bērnudārzs bērnu_tiesības bibliotēka budžets būvatļauja būvnormatīvi būvvalde ceļošana civiltiesības CVK dabas_resursu_nodoklis darba_aizsardzība darba_līgums darba_samaksa dāvinājuma_līgums demogrāfija demokrātija diplomātija dome dzīvesveids dzīvesvietas_deklarēšana eksāmeni energoefektivitāte ES_finansējums ES_tiesību_normas e-veselība ēnu_ekonomika gājēji iedzīvotāju_ienākuma_nodoklis ierēdņi iesācējuzņēmumi ieslodzījuma_vietas Igaunija inovācijas integrācija interešu_izglītība e-pakalpojumi investīcijas īres_tiesības kadastrs kapsētas kiberdrošība klimats KNAB komunālie_pakalpojumi konkurence kopīpašums korupcija Krievija krimināltiesības Latvijas_Vēstnesis lauksaimniecība lauksaimniecības_dzīvnieki lauksaimniecības_zeme laulība laulības_šķiršana Lietuva mantojuma_tiesības maznodrošinātā_statuss mājdzīvnieki mediji medikamenti mežsaimniecība migrācija mikrouzņēmumu_nodoklis mobilās_ierīces muita mūžizglītība NATO nekustamā_īpašuma_nodoklis nodarbinātība notāri NVO partnerattiecības pasts patenti,_preču_zīmes paternitāte pārtika piesārņojums pievienotās_vērtības_nodoklis pirkuma_līgums policija poliklīnika prasības_pieteikums profesionālā_izglītība prokurori publiskie_iepirkumi reģionu_attīstība tehnoloģijas sabiedriskais_transports Satversme savvaļas_dzīvnieki skolēnu_brīvdienas skolotāji slimība slimības_lapa slimnīca sociālais_nodoklis sods sports statistika svētki taksometri tarifi terorisms tiesāšanās_izdevumi tiesības_internetā tiesības_uz_privāto_dzīvi tiesneši tiesu_izpildītāji tirdzniecība tūrisms ugunsdrošība uzņēmumu_ienākuma_nodoklis vadītāja_apliecība vakcinācija valsts_juridiskā_palīdzība valsts_nodevas vecāku_pabalsts vecāku_tiesības velosatiksme veselības_apdrošināšana vēlēšanas vērtspapīri vēstniecības vēsture zemesgrāmata zemes_īpašums zinātne
 


Latvijas Republikas oficiālais izdevējs
© VSIA "Latvijas Vēstnesis"

INFOGRAFIKA

+

PAR PORTĀLU

Redakcija

Konsultatīvā padome

Lietošanas noteikumi

Autortiesības

Reklāma

KONTAKTI

Bruņinieku 41,

Rīgā, LV-1011

Tālr.: 673-106-75

E-pasts: portals@lv.lv

Relīzēm: pr@lv.lv

PAR LATVIJAS VĒSTNESI

Klientu centrs

(Oficiālo paziņojumu iesniegšana)

Grāmatu e-veikals

Oficiālā izdevēja kontakti

Rekvizīti