E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 1403
Lasīšanai: 3 minūtes

Uzvārda maiņa pēc laulībām

Publicēts pirms 11 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
08. septembrī, 2012
Gundega K

Sakarā ar laulībām pārgāju vīra uzvārdā. Vai ir iespējams, (laulību nešķirot) paņemt atpakaļ savu veco uzvārdu un vīra uzvārdu pievienot caur domuzīmi, kā tas ir parasti, kad cilvēks saglabā savu uzvārdu un pieņem klāt laulātā drauga uzvārdu.

A
atbild:
12. septembrī, 2012
Mudīte Luksa
speciāli LV portālam

Jāteic, ka ar uzvārda maiņu nav tik vienkārši, kā varētu domāt. Visus gadījumus, kad tas ir iespējams, nosaka Vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas likums. Precīzāk, likuma 2.pants „Vārda un uzvārda maiņas iemesli”:

„(1) Vārdu vai uzvārdu (vārdu un uzvārdu) var mainīt persona, kura ir Latvijas pilsonis, nepilsonis vai kurai Latvijas Republikā piešķirts bezvalstnieka statuss, ja tā sasniegusi 15 gadu vecumu un ja pastāv kāds no šādiem iemesliem:
1) vārds vai uzvārds apgrūtina personas iekļaušanos sabiedrībā;
2) persona vēlas dzimšanas reģistrā ierakstītajam vārdam pievienot otru vārdu. Vārds, kurš reģistrā ierakstīts pirmais, uzskatāms par pamatvārdu;
3) persona vēlas iegūt vai pievienot savam uzvārdam laulātā uzvārdu;
4) persona vēlas iegūt savu dzimtas uzvārdu tiešā augšupējā līnijā;
5) persona vēlas atgūt savu dzimto vai pirmslaulības uzvārdu, ja tas nav izdarīts, šķirot laulību, vai pēc laulības atzīšanas par spēkā neesošu;
6) personai mainīts dzimums;
7) viens no nepilngadīgas personas vecākiem vai abi vecāki ir notiesāti par tīša, smaga vai sevišķi smaga nozieguma izdarīšanu.
(2) Šā panta pirmās daļas 7.punktā minētajā gadījumā vārdu vai uzvārdu (vārdu un uzvārdu) var mainīt arī nepilngadīga persona, kura nav sasniegusi 15 gadu vecumu.”

Kā redzams, tad saskaņā ar 2.panta 1.daļas 3.punktu pavisam vienkārši būtu savam uzvārdam pievienot laulātā uzvārdu laulību reģistrācijas brīdī. Tagad (atšķirībā no laulības reģistrācijas brīža) par uzvārda ieraksta maiņu ir jāmaksā 50 latu.
Likuma 5.pantā ir norādīts, kādi dokumenti saistībā ar uzvārda maiņas pieprasījumu iesniedzami dzimtsarakstu nodaļā.

Kā norādīts likuma 7.pantā, vārda vai/un uzvārda ieraksta maiņai nepieciešamos dokumentus dzimtsarakstu nodaļa nosūta departamentam, un tā direktors izskata iesniegumu un Administratīvā procesa likumā noteiktajā kārtībā pieņem lēmumu par atļauju vai atteikumu vārda vai/un uzvārda ieraksta maiņai.

Likuma 8.pantā minēti tie gadījumi, kad var pieņemt lēmumu par vārda vai/un uzvārda ieraksta maiņas atteikumu. Tā kā pašreizējā situācijā Jūsu gadījums nav īsti piemērojams nevienai no likuma 2.pantā „Vārda un uzvārda maiņas iemesli” minētajām situācijām, iespējams, varat saņemt arī atteikumu.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 257 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas