TĒMA: Tieslietas

Vai ir nepieciešama laulātā atļauja, atsavinot atsevišķo mantu

J
jautā:
16. aprīlī, 2024
Ināra

Labdien! Vēlos pārdot uz mana vārda zemesgrāmatā reģistrētu nekustamo īpašumu, kas iegādāts pirms laulības. Laulība nav šķirta, vīrs ir citas valsts pilsonis. Kopā nedzīvojam jau 25 gadus. Vai man nepieciešama laulātā piekrišana nekustamā īpašuma pārdošanai?

A
atbild:
26. aprīlī, 2024

Civillikuma 89. panta pirmā daļa un 90. panta pirmā daļa paredz katram laulātajam tiesības brīvi rīkoties ar savu atsevišķo mantu.

Saskaņā ar Civillikuma 91. pantu katra laulātā atsevišķa manta it sevišķi ir:

  • manta, kas laulātajam piederējusi pirms laulības vai ko laulātie līgumā noteikuši par atsevišķu mantu;
  • priekšmeti, kas noder tikai viena laulātā personīgai lietošanai vai vajadzīgi viņa patstāvīgā darbā;
  • manta, ko viens laulātais ieguvis bez atlīdzības laulības laikā;
  • laulātā atsevišķās mantas ienākumi, kas nav nodoti ģimenes un kopīgās mājsaimniecības vajadzībām;
  • manta, ar ko atvietota iepriekšējos (1.4.) punktos minētā manta.

Tātad konkrētajā gadījumā jūs varat brīvi rīkoties ar savu atsevišķo mantu, neprasot vīram piekrišanu.

Vairāk par attiecīgo tēmu varat lasīt LV portālā publicētajās e-konsultācijās “Vai laulātais var pārdot savu atsevišķo mantu” un “Kas ir laulāto atsevišķa un kopīga manta”.